Čeh s tretjim mestom kvalifikacij zanesljivo v finale

Tokio, 30. 07. 2021 06.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
STA, T.Š.
22

Atlet Kristjan Čeh je uspešno odprl slovenske nastope v kraljici športov na olimpijskih igrah v Tokiu. V kvalifikacijah meta diska je s 65,45 metra zasedel skupno tretje mesto in se zanesljivo uvrstil v finale. Dlje od njega sta vrgla le Šved Daniel Stahl (66,12 m) in Andrius Gudžius iz Litve (65,94 m).

Dvaindvajsetletni Kristjan Čeh, lastnik drugega izida sezone na svetu, je začel kot drugi po vrsti v drugi kvalifikacijski skupini. V prvi seriji so mu namerili 65,45 metra in tedaj je bil že skupno tretji, potem ko je bila dobro uro prej v prvi skupini boljša le dvojica. S tem si je praktično že zagotovil boj za odličja.

Avtomatična kvalifikacijska norma za finale v metu diska, ki bo v soboto ob 13.15 po slovenskem času, je bila 66 metrov. Čeh je po svojem uvodnem metu na olimpijskih igrah, pred tem je na veliki članski tekmi nastopil le leta 2019 na svetovnem prvenstvu v Dohi, zmajeval z glavo. Želel si je namreč, da bi kvalifikacijsko mejo dosegel že po enem metu.

Dva metra in šest centimetrov visoki slovenski in mlajši članski evropski rekorder je v drugem poskusu presegel 66 metrov, a je v obratu za las prestopil iz kroga za izmet. Vseeno je v skupini še vedno prepričljivo vodil, drugi je bil tedaj Jamajčan Chad Wright (62,93 m), tretji pa je bil drugi Jamajčan Fedrick Dacres, svetovni podprvak je vrgel 62,91 metra.

V tretji in zadnji kvalifikacijski seriji je slovenski favorit za najvišja mesta vrgel 63,34 metra in bil tudi s tem poskusom še vedno precej pred tekmeci v skupini. Najprej se mu je približal Norvežan Ola Stunes Isene (63,26 m). Na drugo mesto v skupini se je pozneje zavihtel še Šved Simon Pettersson. Slednji, četrti na evropskem prvenstvu leta 2018, je z zadnjim metom, ko so mu namerili 64,18 metra, in z dna prešel na skupno sedmo mesto.

"Imel sem povečan srčni utrip in bil nervozen, a sem si vseeno s prvim metom zagotovil finale s 65,45 metra. V drugem sem s prestopom vrgel prek 66 metrov, nato pa sem vedel, da sem v finalu, in nisem se več prav potrudil, saj sem svoj cilj že dosegel," je po prvi polovici tekme dejal Čeh.

Popoldne se bo zdaj le še zbral za sobotni finale. Ogledal si bo tehniko iz kvalifikacijskega dela, pri čemer mu je danes pomagal Rok Predanič, ki je prevzel vlogo snemalca. "Danes nisem pokazal vsega, kar zmorem, jutri pa bom dal vse od sebe in videli bomo, kam bom prišel. Ne bom govoril o mestih, moj cilj je le, da pokažem najboljšo tehniko in najboljši met," je še dejal Čeh, ki pravi, da ima v malenkostih še nekaj rezerv.

Kristjan Čeh
Kristjan Čeh FOTO: AP

V prvi kvalifikacijski skupini je normo za finale zmogel svetovni prvak Daniel Stahl. Šved, tudi lastnik najboljšega izida sezone, je orodje vrgel do 66,12 metra že v prvem poskusu.

Drugi skupno in drugi v prvi skupini je bil aktualni evropski in nekdanji svetovni prvak (2017) Andrius Gudžius. Tretji v skupini in četrti skupno je bil Avstralec Matthew Denny (65,13 m), četrti v skupini in peti skupno pa Avstrijec Lukas Weisshaidinger (64,77 m), bronast na svetovnem prvenstvu v Dohi in leto prej tretji tudi na evropskem prvenstvu v Berlinu.

S 63,29 metra je bil skupno deveti Nemec Daniel Jasinski, bronast na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru. Wright se je kot 12. zadnji uvrstil v finale. Mesto za njim pa je olimpijski nastop že končal njegov rojak Fedrick Dacres (13.).

Izpadel je tudi Poljak Piotr Malachowski (62,68 m), deveti v skupini A in skupno 15. Slednji je bil leta 2015 svetovni prvak, poleg dveh evropskih naslovov pa je bil še dvakrat srebrn na olimpijskih igrah, leta 2008 in 2016.

Mihalinec Zidarjeva izpadla v kvalifikacijah
Slovenska atletinja Maja Mihalinec Zidar je na olimpijskih igrah v Tokiu izpadla v kvalifikacijah teka na 100 metrov. Dosegla je skupno 44. čas. Z 11,54 sekunde (veter –0,3 m/s) in svojim najboljšim izidom sezone je bila peta v četrti kvalifikacijski skupini.

Polfinale je zgrešila za 33 stotink. Zdaj kot edina v sedemčlanski slovenski atletski zasedbi v japonski prestolnici, ki bo nastopila v dveh disciplinah, več pričakuje v teku na 200 metrov.

"V bistvu sem zadovoljna, dobro sem startala. Imela sem nekaj težav v srednjem delu, kjer po poškodbi še vedno ne dobim toliko odziva stopal, kot si želim. To se pozna v tehniki. V drugem delu pa sem dobro držala hitrost, kar je vzpodbudno za nastop na 200 metrov. Tudi zato, ker se stanje poškodbo izboljšuje," je dejala Maja Mihalinec Zidar, ki je imela na ogrevanju kar nekaj težav z vročino in soparo.

V četrti od sedmih skupin je z izenačenim afriškim rekordom zmagala Marie Josee Ta Lou iz Slonokoščene obale (10,78). Svetovna podprvakinja na 100 in 200 metrov leta 2017 v Londonu ter bronasta na svetovnem prvenstvu na 100 metrov leta 2019 v Dohi je imela tudi skupno najboljši čas med vsemi tekačicami v kvalifikacijah. V kvalifikacijah so se v polfinale uvrstile najboljše tri iz vsake skupine ter še tri preostale najhitrejše po času.

Slovenska predstavnica je dobro začela, nato pa v drugem delu izgubljala, a za stotinko popravila svoj dosežek leta. Njen osebni rekord je sicer precej boljši, znaša 11,27 sekunde, a vseeno ne bi zadoščal za napredovanje.

Maja Mihalinec Zidar
Maja Mihalinec Zidar FOTO: STA

Enaintridesetletna Mozirjanka je bila že olimpijka, v Riu de Janeiru leta 2016 je na 200 metrov zasedla 48. mesto. Izkazala pa se je na svetovnem prvenstvu leta 2019 v Dohi, kjer se je na polovici stadionskega kroga prebila v polfinale in končala na 12. mestu. Marca letos je bila šesta na 60 metrov na dvoranskem evropskem prvenstvu na Poljskem.

Lukanova odstopila
Slovenska atletinja Klara Lukan je na olimpijskih igrah v Tokiu v kvalifikacijah teka na 5000 m odstopila. Tekla je v drugi skupini, v kateri je bila najboljša Etiopijka Gudaf Tsegay (14:55,74). Ta pa je imela šele deveti skupini izid, v prvi skupini je bila najboljša Nizozemka Siffan Hassan (14:47,89) Lukanova, debitantka na velikem članskem tekmovanju na prostem, je zelo dobro začela in bila po prvih 10.000 m na šestem mestu v koloni 18 tekačic v skupini. Kilometer pozneje je bila deveta, a še vedno tesno za vodilnimi.

Mesto višje je bila po 3000 m, dober krog pozneje pa se ritem zelo povečal in Lukanova je izgubila stik z najboljšimi. Kmalu nato je stopila s tekaške steze in predčasno končala nastop. Dvajsetletna Šentjernejčanka je bila letos srebrna na mladinskem EP. Prvi članski nastop na veliki tekmi v dvorani je opravila marca letos in bila na EP v Torun 18. na 3000 m. Lukanova, z 20 leti najmlajša v sedemčlanski slovenski atletski zasedbi, je bila tretja po vrsti v slovenski ekipi, ki je nastopila na uvodni dan tekmovanj v kraljici športov..