Olimpijske igre

Američani že na uvodu pokazali slabosti

Tokio, 25. 07. 2021 16.03 |

Začel se je olimpijski košarkarski turnir v Tokiu in že v uvodnem krogu predtekmovanja so veliki favoriti za zlato odličje, reprezentanti ZDA, utrpeli boleč poraz. Američani, ki so nekaj slabosti pokazali že na pripravljalnih tekmah, ko so dvakrat zapored izgubili, so morali priznati premoč Francozom (76:83). Slovenija bo prvo tekmo turnirja odigrala proti Argentini.

V dvorani Saitama se je začel košarkarski turnir za moške. Prvi favoriti za zlato medaljo, Američani, so izgubili proti Franciji s 76:83. Slovenija bo uvodno tekmo igrala v ponedeljek proti Argentini.

V četrtfinala se bosta uvrstili prvi dve ekipi ter dve tretjeuvrščeni iz treh skupin.

Že uvodni dan košarkarskega turnirja je prinesel prvo presenečenje. Francozi so povsem zasluženo premagali zvezdnike iz lige NBA. Tretjo četrtino so dobili s 25:11, zaostanek 63:69 iz 35. minute pa so Francozi nadoknadili z borbeno igro in nekaj uspešnimi meti z razdalje. Ključna je bila trojka minuto pred koncem prvega strelca tekme Evana Fournierja (28 točk) za vodstvo 76:74. Štirinajst točk za Francijo je dosegel Rudy Gobert, trinajst pa Nando de Colo. Pri ZDA je razočaral prvi zvezdnik Kevin Durant, ki je zbral le deset točk (met 4:12) in že sredi tretje četrtine dobil četrto osebno napako. Osemnajst točk je dosegel Jrue Holiday, dvanajst Femi Adebayo, enajst pa Damian Lillard.

Uvodno tekmo olimpijskega turnirja sta odigrala Iran in Češka. Slednja je zmagala s 84:78, čeprav je zadnjo četrtino izgubila s 17:32. Patrik Auda, ki si klubski kruh služi prav na Japonskem, je bil prvi strelce Češke s 16 točkami. Štirinajst jih je dodal Američan s češkim potnim listom Blake Schilb, enajst pa Jan Vesely.

Evan Fournier, ki igra v ligi NBA, je bil med najbolj razpoloženimi ob zmagi proti ZDA. FOTO: AP

V skupini B je Italija v evropskem derbiju premagala Nemčijo z 92:82, Avstralija pa je bila prepričljivo boljša od Nigerije (84:67). Italijani so predstavili svoje ekipne sposobnosti in do zmage prišli v zadnji četrtini, ki so jo dobili s 24:10. Pet igralcev je imelo dvomestne številke. Izstopali so Simone Fontecchio z 20 točkami in metom 5:5 za tri točke ter Danilo Gallinari in Stefano Tonut, ki sta jih zbrala po osemnajst. Pri Nemcih je Lo Maodo dosegel 24 točk. Tudi Avstralija je šele v zadnjih desetih minutah potrdila pričakovani dve točki. Pred zadnjo četrtino je imela le še točk prednosti. Patty Miles je bil s 25 točkami prvo ime tekme (trojke 5:8).