Dvoršakova finale zaključila na sedmem mestu

Tokio, 31. 07. 2021 07.56 |

T.Š., STA
7

Slovenska strelka Živa Dvoršak je na olimpijskih igrah v Tokiu nastopila v finalu v disciplini malokalibrska puška trojni položaj, potem ko je v kvalifikacijah zasedla sedmo mesto. V finalni seriji je zasedla sedmo mesto in tako izboljšala svoj dosedanji najboljši dosežek na olimpijskih igrah, to je bilo 11. mesto. Zlato odličje je osvojila Švicarka Nina Christen.

Ljubljančanka je v kvalifikacijah discipline malokalibrska puška trojni položaj zadela 1173 krogov, od tega 390 v klečečem, 398 v ležečem in 385 v stoječem položaju, kar je bil skupno sedmi kvalifikacijski dosežek, v finale se je uvrstilo osem strelk.  V kvalifikacijah strelskega maratona je bila najboljša Rusinja Julija Zikova s 1182 krogi, za njo so se uvrstile Američanka Sagen Maddalena, Nemka Jolyn Beer (obe 1178), Rusinja Julija Karimova (1177), Srbkinja Andrea Arsović (1175), Švicarka Nina Christen (1174) in Norvežanka Jaennete Hegg Duestad (1171).

V kvalifikacijah so strelke imele na voljo 40 strelov v vsakem položaju (3 x 40), v finalu pa je vsaka od osmerice v vsakem položaju morala opraviti še po 15 strelov. V finalu so poleg Žive Dvoršak in Zikove nastopile še Američanka Sagen Maddalena, Nemka Jolyn Beer, Rusinja Julija Karimova, Srbkinja Andrea Arsović, Švicarka Nina Christen in Norvežanka Jaennete Hegg Duestad.

"Res sem zadovoljna s finalom, tam sem odgarala, a ni zagrabilo kot bi bilo treba. Uvrstitev je lepa, ni pa za mano najbolj žlahten dan. Sem pa vesela, da sem izkusila še to in imam v zbirku tudi to finale in lahko rečem, da sem v strelstvu vse izkusila. Rajmond (Debevec) je vedno govoril, da je finale olimpijskih iger nekaj drugega, da ti puška z rok pade. Tudi zato sem vesela, da sem psihično zdržala, saj tega na opisan način nisem čutila," je po tekmi povedala prva slovenska ženska finalistka olimpijskih iger v strelstvu.

Cilji v finalu so bili še višji od končnega sedmega mesta. "Ko si enkrat v finalu, želje zrastejo. Ob tem sem v zadnjih dveh, treh sezona nizala vrhunske izide z malim kalibrom. Seveda sem se zato spogledovala tudi s kolajno. V finalu je bilo osem vrhunskih strelk in vedela sem, da bo treba od začetka do konca oddelati brez večjih napak. Jaz sem jih žal nekaj imela."

"Čestitam vsem dobitnicam kolajn. Danes bi se jim bilo težko približati. Sama večjih napak sicer nisem storila, bilo pa je nekaj slabših strelov, ki jih nisem zaznala. Bilo je tudi nekaj odličnih, želela pa bi si še kakšnega več," je še dodala 30-letna strelka Olimpije.

Živa Dvoršak
Živa Dvoršak FOTO: STA

Dvoršakova se je na svojih tretjih olimpijskih igrah prvič prebila v veliki finale. Po streljanju kleče je bila v vodstvu Žikova (154.5), Dvoršakova je bila na zadnjem mestu med osmerico (151.6). Po prvi seriji leže je bila Dvoršakova na petem mestu, vodila je Zikova. Po drugi seriji je bila sedma, za bronom je zaostajala 1,8 točke. Sledila je še tretja serija, še vedno je vodila Zikova, Slovenka je ostala na sedmem mestu z zaostankom 2,6 točke za bronom.  V uvodnih štirih strelih v ležečem položaju je nanizala sijajno serijo - po dvakrat je zadela 10,8 in 10,7 kroga - ter se prebila na drugo mesto, po petnajstih strelih v ležečem položaju pa se je s 155,5 kroga končala na sedmem mestu.

Sledil je še strelski položaj stoje, z dvema serijama po pet strelov za vse tekmovalke, v tretji seriji pa je šlo na izpadanje. Po prvi seriji stoje je bila Dvoršakova sedma, 3,1 točke za tretjim mestom, na vrhu pa ni bilo sprememb. Začela je spodbudno, po treh strelih napredovala na peto mesto, nato pa v četrtem, petem in šestem strelu zadela zgolj 9,5, 9,2 in 9,7 kroga ter znova zdrsnila na sedmo mesto. Po drugi seriji je bila osma Srbkinja Arsovićeva, ki je prva izpadla, takoj za njo pa sedma, Živa Dvoršak. Za točko in sedem desetink je zgrešila mesto v izločilnih bojih, zbrala je 406,2 točki (skupaj 1173). Vseeno je izboljšala svoj najboljši dosežek na olimpijskih igrah, pred tem 11. mesto, sedaj je bila sedma.

V boju za prva tri mesta je bronasto odličje osvojila Rusinja Julija Karimova (450,3), srebro njena rojakinja Julija Zikova (461,9), zlato pa je šlo v roke Švicarki Nini Christen (463,9).

Dvoršakova je sicer na letošnjih OI že nastopila v disciplini zračna puška na 10 metrov, kjer pa je ostala brez finalnega nastopa. Tridesetletna Ljubljančanka je zasedla 11. mesto in izenačila svoj najboljši dosežek na olimpijskih igrah. Slovenska strelka je na svojih premiernih olimpijskih igrah v Londonu 2012 v disciplini zračna puška prav tako zasedla 11. mesto, štiri leta kasneje pa je tekmo v Rio de Janeiru končala na 17. mestu.

Izidi, finale:
- malokalibrska puška trojni položaj 50 metrov, ženske:

1. Nina Christen (Švi)            463,9 (1174)

2. Julija Zikova (ROK)            461,9 (1182)

3. Julija Karimova (ROK)          450,3 (1177)

4. Jaennete Hegg Duestad (Nor)    439,9 (1171)

5. Sagen Maddalena (ZDA)          427,8 (1178)

6. Jolyn Beer (Nem)               417,8 (1178)

7. Živa Dvoršak (Slo)             406,2 (1173)

8. Andrea Arsović (Srb)           402,4 (1175)

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

09.54

Zlato v roke Švicarki

Bronasto odličje je osvojila Rusinja Julija Karimova, srebro njena rojakinja Julija Zikova, zlato pa je šlo v roke Švicarki Nini Christen.

09.50
09.50

09.49

Dvoršakova izboljšala svojo uvrstitev na OI

Slovenka je izboljšala svoj dosedanji najboljši dosežek na olimpijskih igrah, pred tem 11. mesto, sedaj je bila sedma.