Olimpijske igre

Jorgić šokiral četrtega igralca sveta in se uvrstil v četrtfinale

Tokio, 27. 07. 2021 14.19 |

Najboljši slovenski namiznoteniški igralec Darko Jorgić je v osmini finala olimpijskega turnirja med posamezniki v Tokiu šokiral četrtega igralca sveta, 18-letnega domačina Tomokazuja Harimota. Za vstop v četrtfinale je zmagal po sedmih nizih 4:3 (-10, 9, 3, -10, -8, 7, 7) in tako dosegel največji olimpijski uspeh za slovenski namizni tenis.

Hrastničan si je tako že priigral najlepše darilo ob 23. rojstnem dnevu, ki ga bo slavil v petek, a lahko še pred tem senzacijo nadgradi, če bo v sredinem četrtfinalu uspel presenetiti še sedmega igralca svetovne lestvice, Tajvanca Yun Ju Lina.

"Občutki so izjemni, čeprav se dobro niti ne zavedam, da sem se uvrstil v četrtfinale. Utišal sem Japonce, ki so Harimota že videli v finalu. A se je našel nekdo, ki ga je zaustavil prej, lahko pa bi ga premagal tudi s 4:0. Zamudil sem nekaj priložnosti že prej, a zaradi tega ni drame, nisem se bal, da bi me kaznoval. Na koncu je ob fantastični igri zmaga s 4:3 še slajša," ponosa ni skrival mirni in preudarni Jorgić, ki pravi, da je blizu optimalne forme.

"Doslej sem tako igral le proti Ma Longu lani na svetovnem pokalu. A tokrat sem zdržal z glavo, nisem kazal nervoze, nisem padel v igri, zdržal sem do konca. Odlično sem igral vseh sedem nizov, kar se mi ni zgodilo že dolgo," je bil zadovoljen nekdaj prvi mladinec sveta, ki se je v nižjih kategorijah že pomeril tudi z Ju Linom in ga premagal: "On takrat še ni bil na taki ravni, zato tisti zmagi ne bi pripisoval velikega pomena. Vsekakor gre za odličnega igralca, še enega izmed najboljših desetih igralcev na svetu. Je hiter z mize, kar mi ne ustreza najbolj. Zdaj bo pritisk še večji, boril se bom za kolajno, a verjamem, da mu ne bom podlegel, da to ne bo vplivalo na mojo igro."

Da bi lahko prišlo do velikega presenečenja, je Darko Jorgić nakazal že v uvodnem nizu, v katerem je vodil že z 9:7, a je nato do konca uspel osvojiti le še točko, Harimoto pa je niz dobil šele z razliko z 12:10. Tudi drugi niz je bolje začel slovenski igralec in povedel s 4:2, vodstva pa nato vse do konca ni več izpustil iz rok. Najbolj suvereno je zmagal v tretjem nizu, v katerem je hitro povedel s 7:2, Japoncu pa nato do konca dovolil le še eno točko za zmago z 11:3.

V četrtem nizu je spet bolje začel Slovenec in povedel s 4:1, Harimoto pa je preobrnil na 8:9. Čeprav je Jorgiću še uspelo priti do zaključne žogice pri 10:9, je nato naredil napako pri odgovoru na nasprotnikov servis za zaostanek z 10:11, Japonec pa je izkoristil že prvo zaključno žogico. Peti niz se je začel drugače in domači favorit je povedel s 5:2, a je Jorgić hitro izenačil na 5:5. Po izenačeni igri je bil v končnici spet bolj zbran Harimoto in s tremi zaporednimi točkami povedel s 3:2 v nizih.

Slovenski junak pa se ni vdal, tudi potem ko je Japonec v šestem nizu povedel s 6:4. Rezultat je spreobrnil in nasprotnika pustil pri vsega sedmih točkah. Tako kot na prejšnjih dveh dvobojih je tudi tokrat pokazal odlično zbranost v odločilnem sedmem nizu. Hitro je povedel s 4:1, Harimotu pa je uspel preobrat in prešel je v vodstvo s 7:6.

A to je bilo z njegove strani tudi vse, saj nato Jorgič do konca ni več izgubil niti točke in tako svojega, skozi vso tekmo glasnega, nasprotnika dokončno utišal.

Darko Jorgić
Darko Jorgić FOTO: AP

Harimoto je sicer kitajskega rodu, saj se je rodil kitajskim staršem kot Čih Čang, njegova mati pa je leta 1995 Kitajsko celo zastopala na svetovnem prvenstvu. Namizni tenis je začel igrati pri dveh letih, leta 2017 pa je s 14 leti in 61 dnevi na Češkem postal najmlajši zmagovalec turnirja svetovne serije ITTF.

Jorgić je bil v uvodnem krogu olimpijskega turnirja kot 18. nosilec prost, v drugem krogu pa je po prav tako izjemno dramatičnem 55-minutnem obračunu na kolena spravil Španca Alvara Roblesa s 4:3. Za vstop med 16 najboljših je spet po sedmih nizih izločil še Britanca Liama Pitchforda, 15. igralca na svetu.