Potočar je za veliki uspeh poskrbel že z uvrstitvijo na olimpijske igre. Postal je prvi Slovenec v moški konkurenci na olimpijskih igrah v športnem plezanju.
Tekmovalni del pa se za 22-letnega Gorenjca ni izšel po načrtih. Dvajset tekmovalcev je nastopilo v polfinalu. To je bilo razdeljeno v dva dela, najprej so se prvi dan tekmovanja merili v balvanskem plezanju in nato po dnevu premora še v težavnosti.
V prvem delu polfinala olimpijske kombinacije na balvanih je v ponedeljek med 20 nastopajočimi osvojil 17. mesto. Potočar na nobenem od štirih balvanov ni osvojil vrha. Osvojil je 19,6 točke od 100 možnih.
V slovenskem taboru so upe polagali v težavnost, ki je močnejša disciplina Potočarja. Leta 2021 je osvojil naslov svetovnega podprvaka v tej disciplini, leta 2022 pa je dobil seštevek svetovnega pokala v težavnosti. A razlike ni nadoknadil. Padel je že na oprimku 27, višina mu je prinesla 24 točk od 100 možnih v tem delu tekmovanja, kar je bilo premalo za uvrstitev med osmerico najboljših. V težavnosti je osvojil 11. mesto.
S skupnim izkupičkom 43,6 točke od 200 možnih je izpadel iz osmerice, od finala ga je ločilo 35,7 točke.
"Malo sem jezen. Moral sem se sprostiti, zato sem boksnil v steno," je takoj po nastopu dejal Potočar, posledice udarca pa so bile na njegovi roki dobro vidne.
"Kot specialistu mi bi morala načeloma vsaka smer ustrezati. Tudi po ogledu sem mislil, da mi bo. Toda srednji del me je vendarle presenetil. Tam sta se mi zgodila dva zdrsa, menim, da je bil že prvi odločilen. Po njem mi je padla zbranost, porabil sem veliko energije, malo pozneje pa sem padel. Razočaran sem, saj menim, da po balvanih ni bilo takih razlik, da se ne bi dalo v finale. Tudi v kvalifikacijah v balvanih nisem bil dober, pa sem se nato vendarle prebil v polfinale. Tokrat mi na žalost to ni uspelo," ni bil zadovoljen s svojim plezanjem Potočar.
"Vrednost tekme se nam je v podzavesti zagotovo poznala, ampak v steni nisem razmišljal o tem. Pred začetkom sicer slišiš glasne gledalce, imaš nekaj treme, srce ti močneje bije, a ko začneš plezati vse mine," za nekoliko slabši dosežek od želenega Potočar ne krivi olimpijskega pritiska.
Prepričan pa je, da je z nastopom v Parizu pridobil dragoceno izkušnjo. "S plezanjem ne morem biti zadovoljen, a je, kar je. Zagotovo to niso bile moje zadnje olimpijske igre. Želel bi si, da bi imeli v Los Angelesu na voljo tri komplete kolajn. Da se lahko povsem posvetim težavnosti," je svoje želje predstavil Gorenjec.
Po koncu drugega dela polfinala je bilo znanih osem tekmovalcev, ki se bodo merili za kolajne. Norma za finale je bila postavljena pri 79,3 točke. Zadnja vstopnica za finala je pripadla Britancu Hamishu McArthurju, ki je bil osmi v balvanih in težavnosti.
Na vrhu razpredelnice je Japonec Sorato Anraku (137 točk), prvi po balvanih in četrti v težavnosti. Drugi je Britanec Toby Roberts (122,2 točke), tretji po balvanih in drugi po težavnosti. Tik za vodilnima se je uvrstil Čeh Adam Ondra (116,8 točke), ki si je z Robertsom razdelil drugo mesto v težavnosti, na balvanih je bil peti.
Najboljši v težavnostnem delu polfinala, olimpijski prvak iz Tokia Španec Alberto Gines Lopez, je bil skupno četrti s 100,7 točke, na balvanih je bil komaj 14. V finalu bodo nastopili še Avstrijec Jakob Schubert (98,8 točke), Francoz Paul Jenft (91,1 točke) in Američan Colin Dufy (87,9 točke).
Osem finalistov se bo v petek za kolajne v kombinaciji merilo v obeh disciplinah zaporedno, boje bodo najprej imeli na štirih balvanih in nato še v eni težavnostni smeri.
V športnem plezanju ima Slovenija z Janjo Garnbret prvo favoritinjo za zlato odličje. Garnbret je pred tremi leti v Tokiu postala prva olimpijska šampionka v tem športu.
Garnbret je v torek balvanski del polfinala opravila z odliko in je pred težavnostjo, ta bo za ženske na sporedu v četrtek, vodilna z izkupičkom 99,6 točke. Branilka olimpijskega naslova iz Tokia je v polfinalu balvanov edina vse štiri balvanske izzive preplezala do vrha. Mia Krampl po prvem delu tekmovanja zaseda 17. mesto.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.