Pariz 2024

Pariz 2024: JADRANJE

Pariz, 27. 07. 2024 02.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nekdanji svetovni in evropski prvak Toni Vodišek v formuli kite z največjimi obeti med petimi slovenskimi posadkami v jadranju odhaja v Marseille, kjer bodo potekali boji za olimpijska odličja v tem športu.

Toni Vodišek
Toni Vodišek FOTO: Kanal A

Poleg Vodiška, ki ga morebitna regata za medalje čaka 8. avgusta, bodo tekmovali še Žan Luka Zelko (ilca 7), Lina Eržen (iQFOiL) in Lin Pletikos (ilca 6) ter Tina Mrak in Jakob Božič v mešanem razredu 470. V Franciji bo po 20 letih ponovljena največja slovenska zasedba v olimpijskem jadranju.

Tako številčna slovenska jadralna ekipa je bila le še v Atenah, kjer je Vasilij Žbogar v razredu laser s tretjim mestom osvojil prvo olimpijsko medaljo za slovensko jadranje. To si želijo v vodstvu jadralne zveze ponoviti tudi v Franciji, kjer ima ekipa na voljo dva meseca za priprave na prizorišču OI.

24-letni Vodišek je zelo vesel, ker gre ekipa v tako velikem številu na OI, kjer bodo jadralci znova povsem ločeni od preostale reprezentance. "To bo moja najpomembnejša tekma v življenju in je ne jemljem kot breme, ampak kot dodatno motivacijo. Da s skupnimi močni dosežemo vse, kar bomo lahko. Ve se, po kaj grem na OI, a si ne bom nalagal dodatnega bremena," je napovedal.

Njegov največji tekmec bo verjetno 17-letni Maximilian Maeder, ki ga je lani na svetovnem prvenstvu v Haagu tudi edini premagal in mu odvzel svetovni naslov iz leta 2022. Mladi Singapurec je do zlata prišel zadnji dan, ko je v odločilni regati za mesto prehitel Vodiška in obrnil uvrstitvi na vrhu razvrstitve. Daleč najmlajši svetovni prvak v jadralni zgodovini je naslov ubranil tudi letos v Haagu. Vodišek je po velikih težavah z opremo osvojil osmo mesto.

Jadralec Žan Luka Zelko
Jadralec Žan Luka Zelko FOTO: STA

Kajtanje bo prvič na programu OI. Na njih pa bo že četrtič sodelovala najbolj izkušena v slovenski jadralni ekipi, 36-letna Tina Mrak. Največje uspehe je dosegla z Veroniko Macarol, v Riu de Janieru 2016 sta OI končali na šestem mestu, v Tokiu pred tremi leti pa sta bili peti, sta se pa na obeh OI vse do zadnjega borili za medaljo.

Bili sta dvakrat evropski prvakinji in dvakrat bronasti na stari celini, s svetovnega prvenstva v Solunu 2017 pa sta prinesli bron. A nista mogli nadaljevati, ker bo na OI v Parizu v razredu 470 tekmovanje le za mešane posadke.

Moči je tako združila z Božičem, ki je po obetavni mladinski karieri končal tekmovanja, nato pa s Tino Mrak v njuni prvi tekmovalni regati osvojil 10. mesto na EP v Izmirju leta 2022. Uspeha nista ponovila, sta pa zelo malo tekmovala zaradi drugih jadralnih obveznosti, s katerimi se preživljata, treniranjem drugih in nastopi v neolimpijskih regatah.

29-letni Mariborčan Zelko je že tekmoval na OI v Tokiu, kjer je bil 26. Novinki sta Lin Pletikos, ki bo druga slovenska jadralka, ki bo na OI nastopila posamično na barki po Teji Černe v razredu evropa leta 2004, in Lina Eržen, prva Slovenka na OI na jadralni deski.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.