Slovesnost se je začela s francoskim plavalnim junakom Leonom Marchandom, ki je iz kotla v pariškem mestnem parku Tuilerije vzel olimpijski ogenj, ki je tam gorel od 26. julija, ter ga odnesel na osrednje prizorišče, stadion Stade de France.
Tam sta francoski predsednik Emmanuel Macron in predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Thomas Bach s toplim objemom odprla slovesnost, medtem ko so se na stadionu pred približno 71.500 gledalci že zbirali veseli športniki, ki so se v preteklih 17 dneh borili za olimpijska odličja. Slovensko zastavo sta na stadion prinesla golfistka Pia Babnik in kajtar Toni Vodišek.
V triurni predstavi je sodelovalo 270 umetnikov in izvajalcev, vključno s francoskima glasbenima skupinama Phoenix in Air. Glavni umetniški del je predstavljal nezemljana, ki je v oddaljeni prihodnosti prispel na Zemljo izgubljene civilizacije, kjer je našel osebno izkaznico človeštva.
Pomemben del zaključne slovesnosti je bila predstavitev Los Angelesa, kjer bodo leta 2028 naslednje poletne olimpijske igre. S strehe stadiona se je na prizorišče spustil Cruise, od ameriške telovadke Simone Biles prevzel olimpijsko zastavo in jo odnesel proti Kaliforniji.
Slovenijo je v Parizu zastopalo 90 športnikov, kar je največ doslej. Osvojili so tri medalje - zlati judoistka Andreja Leški in športna plezalka Janja Garnbret, srebrno pa kajtar Toni Vodišek.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.