Že sam uvod bo nekaj posebnega. Tako kot so na OI poskrbeli za novost in športnike popeljali z ladjicami po Seni, tudi prvo dejanje paraolimpijskih iger ne bo potekalo na običajni lokaciji, stadionu. Tako bodo prireditev ob začetku iger postavili v središče mesta, na trg Concorde in Elizejske poljane.
Med 4400 športniki, ki se bodo borili za 549 kompletov medalj v različnih kategorijah v 22 panogah, bo tudi 14 Slovencev, ti bodo nastopili v štirih panogah. Reprezentanco, v njej so odbojkarice sede, dva lokostrelca ter po en atlet in strelec, bo vodil Boro Štrumbelj.
Za strelca Frančka Gorazda Tirška, atleta Henrika Planka in vsestranskega športnika, na teh igrah pa lokostrelca Dejana Fabčiča bodo pariške igre četrte v karierah, za lokostrelko Lavrinčevo pa šele prve.
Do zdaj so slovenski paraolimpijci osvojili 52 kolajn, 51 na poletnih in eno na zimskih igrah. Na poletnih je v tej zbirki tudi 14 zlatih.
Največ kolajn so osvojili v strelstvu, plavanju, namiznem tenisu in atletiki, v kateri je prvo zlato odličje osvojila Pavla Sitar leta 1972 v nemškem Heidelbergu. S po šestimi medaljami sta rekorderja Franjo Izlakar in Jože Banfi. Prvo medaljo, srebrno, pa je leta 1972 osvojil Jože Okoren v metu diska.
Slovenci v arenah v četrtek
Po nocojšnji otvoritvi sledi prvi dan tekmovanj. Paralokostrelski dvojec Živa Lavrinc in Dejan Fabčič bo začel s kvalifikacijami v posamični konkurenci. Ekipo vodi trenerka Brina Božič. Dejan Fabčič tekmuje na svojih četrtih paralimpijskih igrah, Živa Lavrinc je debitantka.
Odbojkarice čaka uvodna tekma – na drugi strani mreže bo Kanada, drugouvrščena reprezentanca z zadnjega svetovnega prvenstva v Sarajevu; svetovne prvakinje so postale Brazilke, Slovenija je bila četrta. Tokrat naša reprezentanca nastopa oslabljeno – zaradi odločitve Mednarodne paraodbojkarske zveze ne sme igrati Valentyna Brik.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.