Led je prebit: Slovenija na krilih izjemnega Dončića pometla z Argentino

Tokio, 26. 07. 2021 06.12 |

Jakob Batič, Milan Doknić
286

Slovenska košarkarska reprezentanca je z odliko prestala ognjeni krst na olimpijskih igrah. Na krilih izjemnega Luke Dončića (48 točk, 11 skokov, 5 podaj) je brez težav ugnala Argentino s 118:100. Organizator igre Dallasa je bil zelo blizu tudi strelskemu rekordu olimpijskih iger, a je zadnje minute ob visoki prednosti preživel na klopi. Drugi strelec Slovenije je bil Klemen Prepelič z 22 točkami.

Aleksander Sekulić je od začetka na parket poslal peterko: Luka Dončić, Jaka Blažič, Zoran Dragić, Vlatko Čančar in Mike Tobey.

Da je pri 41 letih še kako nevaren, je že v prvem napadu pokazal Luis Scola, ki je Argentince takoj popeljal v vodstvo. Na drugi strani je odgovoril Zoran Dragić s trojko v zadnji sekundi napada, a je Facundo Campazzo hitro vrnil z enako mero. Nato pa se je začel šov Luke Dončića. Slovenski zvezdnik je naprej zadel tri zaporedne trojke, vse iz sila zahtevnih položajev, in naša prednost je hitro znašala 12:5. Argentinci so nato prišli na vsega točko, nakar je do prvega koša prišel naturalizirani center Mike Tobey. Član Valencie je v napadu pobral odbito žogo, jo položil v koš in ob tem izsilil še osebno napako za dodaten prosti met, ki ga je uspešno izkoristil. Dončić je že v naslednjem napadu postregel s svojo četrto akcijo za tri točke, ko je nakazal met in lepo počakal skok argentinskega košarkarja, pri tem pa izsilil osebno napako za tri proste mete.

V prvi četrtini je Slovenija od izida 5:3 v korist Argentine vseskozi vodila. Nekajkrat je prednost znašala tudi devet točk, a se Južnoameričani nikakor niso dali in tudi na račun nekaj navdahnjenih posamičnih akcij držali stik s Sekulićevimi varovanci. Slovenijo je v prvih desetih minutah krasil predvsem odličen met za tri, ki je bil kar 50-odstoten (6/12), od tega je tri trojke zadel Dončić, ki je v zadnjih minutah dva takšna poskusa tudi zgrešil. Po prvi četrtini je bilo 32:24, naš prvi zvezdnik pa je imel na svojem kontu že neverjetnih 17 točk.

Goran Dragić je na Twitterju jasno pokazal, kaj si misli o izjemni predstavi nekdanjih soigralcev:

Na začetku druge četrtine so naši košarkarji nadaljevali z izjemnim metom. Klemen Prepelič je dosegel svojo prvo trojko za prvo dvomestno prednost na tekmi (35:24). Nato so se Argentinci znova prebudili in po polaganju Luisa Scole prišli na le pet točk razlike. A Slovenija je imela zopet pripravljen odgovor. Vlatko Čančar je agresivno prodrl pod obroč, ob uspešnem polaganju pa dobil še dodaten prosti met. Patricio Garino je na drugi strani parketa zgrešil poskus za dve, argentinski selektor Sergio Hernandez pa je pri tem povsem izgubil živce, zahteval je osebno napako nad svojim varovancem, zaradi česar je bil kaznovan s tehnično napako. Darilo je z odprtimi rokami sprejel Prepelič, ki je zadel prosti met, v naslednjem napadu pa z dvema točkama poskrbel za dvomestno prednost.

Delni izid 6:0 je Sloveniji dal dodatno samozavest, ponovno je ritem ujel Dončić, ki je v zadnjih minutah prvega polčasa dvakrat pobral odbito žogo v napadu, v obeh primerih pa je skok kronal z enostavnim polaganjem. Dobre pol minute pred koncem je zadel še svojo četrto trojko na tekmi, s čimer je povišal na 22, polaganje Gabriela Decka pa je postavilo končni izid po prvih 20 minutah, 62:42 v slovensko korist.  Neverjetni 22-letnik je prvi polčas končal z 31 točkami, iz igre je metal 11/17, za tri 4/9. Sedem točk je dodal Tobey, šest Prepelič, pet Čančar, štiri Dragić, po tri pa so jih dosegli Blažič, Murić in Nikolić.

V drugem polčasu zmagovalec ni bil več pod vprašajem. Slovenija je na krilih Luke Dončića še naprej prevladovala, se pa je izjemni organizator igre v nadaljevanju bolj posvečal razigravanju soigralcev in tako v tretji četrtini dosegel "le" štiri točke. Dobre tri minute pred koncem tega dela je prednost Slovenije znašala že okroglih 30 (82:52), potem ko so zaporedne trojke zadeli Luka Rupnik, Dončić in Čančar.

Argentinci so nato le dočakali nekaj svojih minut, prednost stopili na minus 22, a je njihov nalet s trojko na začetku zadnjega dela prekinil Prepelič, nato pa se je zopet ogrel še Dončić. Dosegel je še 13 točk, za skupno kar 48, ob tem pa je imel še 10 skokov in pet asistenc za eno najboljših posamičnih predstav v zgodovini olimpijskega turnirja. Ko je bil na parketu, je Slovenija tekmo dobivala za 34 točk. Član Dallasa je bil zelo blizu tudi strelskega rekorda OI – Oscar Schmidt je leta 1988 Španiji nasul 55 točk –, a se je pet minut pred koncem usedel na klop. Kot je kasneje za TV Slovenija razkril kapetan Murić, je selektorja Sekulića sam prosil za menjavo. "Dokazal je, da mu ni samo do rekordov in da želi predvsem zmagovati," je še dodal Murić.

V Dončičevi odsotnosti je vajeti igre v svoje roke prevzel Prepelič, ki je srečanje zaključil kot drugi najboljši strelec Slovenije. Dosegel je 22 točk in zadel štiri od šestih metov za tri. 12 točk je vpisal Vlatko Čančar, eno manj Mike Tobey. Pri Argentincih je veteran Scola dosegel 23 točk, 21 jih je dodal Campazzo, 17 pa Deck, a to ni bilo dovolj. Južnoameričane je pokopal predvsem porazen met za tri (5/31), medtem ko so slovenski košarkarji zadeli 37 odstotkov metov z razdalje (16/43).

Statistika tekme Argentina – Slovenija
Statistika tekme Argentina – Slovenija FOTO: Sofascore.com

Olimpijski turnir, prvi krog:

Argentina – Slovenija 100:118 (24:32, 42:62, 66:88)

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

08.35

Slovence po odličnem začetku v naslednji tekmi skupine čakajo gostitelji

Tekma proti Japonski bo odigrana v četrtek ob 6:40. Tudi to tekmo boste lahko v tekstovni obliki spremljali z nami. Lep pozdrav in nasmejan preostanek dneva ...