Sloveniji ni uspelo, po infarktni končnici slavili Francozi

Tokio, 05. 08. 2021 15.10 |

Žiga Košec, Nina Mihalič
1774

V prvi četrtini so bili Slovenci boljši, dobili so jo z rezultatom 29:27, na glavni odmor so ravno tako odšli z dvema točkama prednosti. Rezultat po prvem polčasu je bil 44:42 v prid Slovenije. V nadaljevanju je Slovenija nekoliko popustila in po koncu treh četrtin zaostajala za šest točk. Po zares infarktni končnici so Francozi zmagali z zgolj točko razlike (90:89) in jih v velikem finalu čakajo Američani, ki so bili boljši od Avstralcev. Slovenija se bo v soboto pomerila za tretje mesto in še vedno odlično bronasto medaljo.

Prva četrtina v prid Slovenije

Začetna peterka kot običajno: Luka Dončić, Zoran Dragić, Vlatko Čančar, Jaka Blažič in Mike Tobey. Prvi napad na tekmi je imela Slovenija, Blažič pa je dosegel prvi dve točki. Že v prvi četrtini je naveza Dončić-Tobey dobro delovala, Slovenija je vodila za 4 točke. Po štirih minutah tekme je bil rezultat izenačen, 12:12, Tobey pa se je izvrstno kosal z Rudyjem Gobertom. Dončić je na polovici prve četrtine z dvema trojkama Slovenijo popeljal v vodstvo za štiri, Tobey pa prednost povečal na 20:14. Okoli dve minuti pred iztekom prve četrtine je Slovenija vodila za osem točk, Tobey pa je vknjižil že drugo osebno napako. Francija se je v izteku četrtine približala, na koncu je bila razlika 2 točki v prid Slovenije.

Na glavni odmor z dvema točkama prednosti

V drugi četrtini so prvi zadeli Francozi in poravnali izid na 29 točk. Po treh minutah je bil rezultat še vedno izenačen, in sicer pri 31 točkah. Prvo minuto odmora na srečanju je vzel slovenski selektor. Prve točke po minuti odmora je dosegel Francoz Thomas Heurtel z dvema zadetima prostima metoma, a je kaj kmalu rezultat znova poravnal Dončić. S trojko je Klemen Prepelič nato Slovenijo popeljal v vodstvo, a je Guerschon Yabusele s trojko izid spet izenačil. Prvo minuto odmora je vzel tudi francoski selektor. Minuto pred koncem druge četrtine je Slovenija vodila za dve točki (42:40), Francozi pa so si vzeli drugo minuto odmora. Končni rezultat druge četrtine je bil 44:42 za Slovenijo.

Slovenija v polfinalnem obračunu-4
Slovenija v polfinalnem obračunu-4 FOTO: AP

Po treh četrtinah smo zaostajali za 6

Francija je na začetku tretje četrtine zadela tri mete za tri točke in prva dosegla 50 točk. Luki Dončiću so zaradi ugovarjanja sodnikom prisodili tehnično napako. Francija je šest minut pred koncem tretje četrtine dosegla najvišje vodstvo (58:52). Jaka Blažič je s prvima točkama v tretji četrtini zmanjšal zaostanek (56:60). Slovenija je zgrešila že peti prosti met na srečanju. V zaključku tretje četrtine so Slovenci potrebovali dobro igro, kajti zaostajali so že za deset točk (59:69). Gregor Hrovat je s trojko prednost Francije nekoliko zmanjšal. Ob koncu tretje četrtine so imeli Francozi 6 točk prednosti (71:65).

Zadnja četrtina odločila v prid Francije

Slovenija je zadnjo četrtino začela odlično, delni rezultat je znašal 5:0. Po treh minutah igre je bil rezultat 76:72 v prid Francije. Naveza Dončić-Tobey je poskrbela za atraktivno akcijo in zmanjšala zaostanek na vsega dve točki. Tobey je nato rezultat izenačil na 78. Francozi so v nadaljevanju z zadetim metom za tri točke ponovno povečali prednost na 4. Sodniki že drugič na tej tekmi Sloveniji niso priznali točk po nedovoljenem bloku. Slovenija je okoli tri minute pred koncem srečanja francosko prednost zmanjšala na dve točki, zadel je Jaka Blažič. Francija je vzela minuto odmora. V nadaljevanju je Slovenija z dobro igro izenačila, dve minuti pred koncem je rezultat znašal 87:85 za Francoze. V zadnji minuti srečanja je najprej met za tri točke zgrešila Slovenija, Francija pa je z zadetim metom povečala prednost na pet točk. 33 sekund pred koncem je Prepelič s trojko zaostanek zmanjšal na zgolj točko. Žal pa je blok Nicolasa Batuma preprečil zmago in napredovanje Slovenije.

Francija za točko boljša od Slovenije
Francija za točko boljša od Slovenije FOTO: Sofascore.com

Luka Dončić se je vpisal v zgodovino olimpijskih iger

22-letni Ljubljančan je namreč dosegel šele tretji trojni dvojček v zgodovini OI in prvega po letu 2012, ko je to uspelo LeBronu Jamesu. Žal pa to ni bilo dovolj za zmago Slovenije. Luka je tako po 17 zmagah v dresu slovenske reprezentance doživel sploh prvi poraz.

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

15.08

To je vse za danes, najlepša hvala za vašo pozornost!

Bodite z nami ponovno v soboto ob 13.00, ko bomo spremljali tekmo za tretje mesto.

15.03

Luka Dončić se je vpisal v zgodovino olimpijskih iger, a žal to ni bilo dovolj.

Dosegel je šele tretji trojni dvojček v zgodovini OI in prvega po letu 2012, ko je to uspelo LeBronu Jamesu

14.59

Selektor Sekulić takoj po tekmi: "Težko je strniti občutke. Moramo se spočiti in osredotočiti na tekmo z Avstralijo"