Olimpijske igre

V popolni švicarski prevladi zmaga Neffovi, Žakljeva 21.

Tokio, 27. 07. 2021 09.55 |

Švicarska kolesarka Jolanda Neff je osvojila zlato kolajno v olimpijskem krosu v gorskem kolesarstvu na olimpijskih igrah v Tokiu. Osemindvajsetletni Švicarki sta se na odru za zmagovalke pridružili rojakinji, Sina Frei na drugem in Linda Indergand na tretjem mestu. Edina slovenska kolesarka Tanja Žakelj je bila 21.

Gorske kolesarke iz Švice so pred tem v zgodovini tekmovanj tega športa osvojile le eno kolajno (Barbara Blatter, Sydney 2000), tokrat pa so zasedle vsa mesta na stopničkah. Jolanda Neff je prevladovala od samega začetka, izkoristila pa je tudi padec Francozinje Pauline Ferrand-Prevot v prvem krogu, v katerem je slednja izgubila 30 sekund in šest mest. Na koncu je dvakratna zaporedna svetovna prvakinja zasedla šele deseto mesto.

Tanja Žakelj na OI
Tanja Žakelj na OI FOTO: STA

Slab francoski dan je zaokrožila letos še nepremagana v olimpijskih krosih v svetovnem pokalu, Francozinja Loana Lecomte. Na najpomembnejši tekmi sezone je zasedla šesto mesto. Neffova, svetovna prvakinja leta 2017, je na koncu slavila z 1:11 minute naskoka pred Sino Frei, Linda Indergand pa je zaostala še za osem sekund več.

Tanja Žakelj je praktično v vseh petih krogih kolesarila okoli 20. mesta. Na koncu je z zaostankom 8:52 minute zasedla 21. mesto. Njena najboljša olimpijska uvrstitev tako ostaja deseto mesto iz Londona 2012, v Riu štiri leta kasneje pa je bila 13.