
Ogenj bo 8. februarja prispel v Salt Lake City, na prizorišče olimpijskih iger leta 2002.
Olimpijski ogenj je bil prižgan prejšnji mesec v antični Olimpiji, mestu, kjer so bile igre pred več kot 3.000 leti tudi rojene. Od tam so ga prenesli na stadion v Atene, kjer je v posebnem bronastem kotlu gorel in čakal na današnjo predajo.
Predajo olimpijskega ognja je pričela 17-letna grška smučarka Thanassis Tsailas, ki je v gorečem kotlu prižgala kovinsko-stekleno baklo, jo predala predsedniku Grškega olimpijskega komiteja Lambisu Nikolaouju, ta pa predsedniku organizacijskega odbora iger v Salt Lake Cityju Mittu Romneyju. Slednji je s pomočjo bakle prižgal rudarsko svetilko, ki bo ogenj ponesla v ZDA. "Ogenj simbolizira veliko stvari. Zame pooseblja človeškega duha, ki poganja človeške dosežke in odličnost, ki varuje prijateljstva in hkrati povezuje celotno človeško vrsto," je ob zgodovinskem trenutku za Salt Lake City dejal Romney.
Goreča svetilka bo svojo 65-dnevno pot po ZDA začela v Atlanti, od 50 zveznih držav pa jo ne bodo videli samo v Minnesoti, Severni in Južni Dakoti ter na Havajih. Ogenj se med drugim ustavil tudi v Pennsylvaniji in New Yorku, v spomin na žrtve terorističnih napadov 11. septembra. Prav zaradi zaostrenega položaja po septembrskih napadih bo za varnost na poti še posebej poskrbljeno. Nosilci olimpijskega ognja naj bi vsakih 12 ur v povprečju pretekli 208 milj, dvakrat dnevno pa naj bi v njegovo čast pripravili posebni slovesnosti.