Med 11 tisoč nosači ognja pa bodo tudi svetovno znana imena. Ogenj so sicer prižgali v starodavni Olimpiji 25. marca in ga sinoči z letalom, imenovanim Zeus prepeljali na atenski stadion, kjer so bile leta 1896 prve igre moderne dobe. Na stadionu bo gorel vse do jutri, ko bo s pomočjo 11.000 tekačev odšel na 78.000 kilometrov dolgo pot okoli sveta. Kot prvi bodo ogenj prevzeli Avstralci, ki ga bodo v soboto najprej ponesli na prizorišče zadnjih poletnih olimpijskih iger v Sydney.
Načrt vključuje tudi afriški postaji v Kairu (Egipt) in Cape Townu (JAR), in tudi prvi pohod v Južno Ameriko, ko se bo ogenj ustavil v Riu de Janeiru (Brazilija). Med številnimi postajami sta v dokaz dobronamernosti Grkov tudi z vojno razdvojen Ciper in turški Carigrad. Na seznamu mest so tudi vsi pretekli gostitelji poletnih OI ter organizatorji iger leta 2008 (Peking).
Med nosilci so številna znana imena. V Braziliji bodo med njimi nogometni zvezdniki Pele, Ronaldo in Zico. V ZDA košarkarska legenda Magic Johnson, olimpijska prvakinja atletinja Gail Devers, atleti Michael Johnson, Carl Lewis in Edwin Moses ter filmska igralka Jennifer Aniston, ki ima grške korenine.
Štafeta se bo v Atene vrnila 9. julija, ko bo s potjo nadaljevala po Grčiji. Ena izmed zadnjih nosilcev bakle bo hollywoodska zvezdnica Angelina Jolie.
Minister Suflias predlaga preložitev olimpijskih iger
Le 71 dni pred otvoritveno slovesnostjo se je grški minister za okolje Giorgos Suflias po pisanju atenskega tednika Pontiki zavzel za preložitev 28. olimpijskih iger. V pismu ministrskemu predsedniku Kostasu Karamanlisu je kot razloge za svoj predlog navedel zamude pri gradnji športnih objektov in infrastrukture, težave pri prodaji vstopnic ter visoke stroške za dokončanje gradnje različnih gradbenih projektov.
Suflias je tako že drugič izrazil svoje pomisleke v zvezi z uspešno organizacijo poletnih iger, ki bodo v Atenah potekale med 13. in 29. avgustom. Že prejšnji petek je minister, ki je najbolj odgovoren in seznanjen z razmerami pri gradnji športnih prizorišč, pojasnil, da je bil že leta 1997 eden tistih, ki ni podpiral kandidature grške prestolnice za organizacijo OI. V pismu premierju Suflias poudarja, da dva meseca in pol pred začetkom tekmovanj še vedno ni prodanih kar 65 odstotkov vstopnic, poleg tega pa ga skrbi gospodarska prihodnost države po olimpijskih igrah. Predvsem naj bi se po njegovem mnenju takrat občutno povečala brezposelnost. Minister si zato želi o svojem predlogu "preložitve" na štiri oči spregovoriti s svojim predsednikom.
V prvi reakciji na pisanje organizacijski komite (ATHOC) pojasnjuje, da bo končni račun ob koncu iger uravnotežen. "Prihodki in odhodki ne bodo povzročili izgube," zagotavlja vodstvo ATHOC, ki hkrati obsoja poskuse nekaterih, da bi le nekaj tednov pred začetkom velikega športnega dogodka ustvarili negativno klimo.