Mednarodno športno razsodišče (CAS) je španskega kolesarskega asa Alberta Contadorja spoznala za krivega. Omenjeni je po njihovem prepričanju zlorabil prepovedano poživilo klenbuterol, čeprav je sam navedbe najprej zavračal, nato pa dejal, da je za pozitiven test kriva sporna govedina, ki naj bi jo jedel med dirko po Franciji.
Po dolgotrajni sagi, ki se je začela avgusta 2010, so ga v Lozani spoznali za krivega, kar pomeni, da mu bodo odvzeli vse dosežke od Toura iz leta 2010 do avgusta 2012 (to pomeni tudi zmago na Touru 2010 in Giru 2011). Contadorju se suspenz izteče 5. avgusta, kar pomeni, da bo lahko nastopil na letošnji Vuelti, če ga bo njegovo moštvo Saxo Bank prijavilo za nastop.
Zmagovalec francoske pentlje leta 2010 je tako postal Luksemburžan Andy Schleck. "Žalosten dan za šport. Morda bo kdo odločitev razsodišča smatral za zmago, toda to ni povsem tako. V dopingu ni zmagovalcev. Vsak nov primer je preveč," je po odločitvi, ki jo je sprejel CAS povedal predsednik Mednarodne kolesarske zveze (UCI) Pat McQuaid.
Zaslišali 20 prič
Preiskovalci Contadorjevega primera naj bi po zadnjih podatkih zaslišali 20 prič, med katerimi je bil tudi španski mesar, ki je prodal sporni zrezek. V odvetniški ekipi kolesarskega zvezdnika je bil tudi španski odvetnik Andy Ramos, ki je v podobnem primeru pomagal kitajski judoistki Tong Wen. Olimpijski prvakinji je Cas zaradi uživanja klenbuterola prepovedal nastopati, ob pritožbi pa so prepoved nato razveljavili. Poleg Ramosa sta bila na Contadorjevi strani še Mike Morgan, angleški strokovnjak za primere športnega dopinga, in odvetnik Adam Lewis, s pomočjo katerega je Cas beloruskemu metalcu kladiva Vadimu Devjatovskemu vrnil olimpijsko medaljo.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.