Celjani v Zlatorogu premagali štirikratne zmagovalce lige prvakov

Celje, 21. 09. 2022 19.56 |

T.Š., STA
9

Rokometaši Celja Pivovarne Laško so odigrali prvo domačo tekmo v skupinskem delu Lige prvakov v sezoni 2022/23. Po uvodnem porazu pred tednom dni v danskem Aalborgu so v dvorani Zlatorog gostili bogate tekmece iz nemškega Kiela, ki imajo tudi vrhunsko zasedbo. Celjani so prikazali odlično igro in nemško ekipo premagali z 38:36.

Do današnje tekme so Celjani odigrali v enajstih medsebojnih dvobojih in le dvakrat premagali nemško ekipo. Ena tekma se je končala z nedoločenim izidom, na preostalih dvobojih pa je zmagal Kiel. Nemška zasedba je v 1. krogu letošnje Lige prvakov ugnala norveški Elverum s 36:26, celjska pa je v uvodnem krogu v Aalborgu klonila z 32:36. V drugem krogu so v domačem Zlatorogu Celjani pokazali izjemno igro in se veselili zmage z 38:36.

Kar 22-kratni nemški prvaki in štirikratni zmagovalci lige prvakov v letih 2007, 2010, 2012 in 2020 so v mesto ob Savinji prišli s številnimi zvezdniki, kot so Danca Niklas in Magnus Landin, Hrvat Domagoj Duvnjak, Norvežan Harald Reinkind, Nemec Patrick Wiencek in Slovenec Miha Zarabec.

Celjska zasedba je pred začetkom sezone napovedala, da bo na vsaki tekmi Lige prvakov na igrišču pustila srce. Svojo obljubo je držala, v Zlatorogu je po njihovi srčni predstavi padel absolutni favorit iz Kiela. Junaka dvoboja sta bila vratar Gal Gaberšek in Aleks Vlah, ki sta v prvem polčasu parala živce tekmecem. Celjani v drugem polčasu niso popustili, po njihovi srčni in bojeviti predstavi so favorizirani tekmeci iz Kiela tudi podpisali kapitulacijo. V domači ekipi je bil najbolj učinkovit Aleks Vlah z desetimi goli, Tim Cokan in Ante Ivanković sta dosegla po pet zadetkov.

Celjani so premagali favorite iz Kiela.
Celjani so premagali favorite iz Kiela. FOTO: Aljoša Kravanja

Rokometaši iz Kiela so v mesto grofov prišli kot izraziti favoriti. Po trinajstih minutah je kazalo na njihovo gladko zmago, po celjskem zaostanku 4:8 pa je domači strateg Alem Toskić zahteval prvo minuto odmora. Ta je povsem predramila njegove varovance, na krilih Gaberška so gostitelji naredili delni izid 4:0 in v 17. minuti tekmo postavili v začetno izhodišče (8:8).

Štiri minute kasneje je Tilen Strmljan svoje soigralce popeljal do prvega vodstva na tekmi (11:10), le minuto kasneje pa je v prvi polovici tekme naravnost sijajni Vlah povišal na 12:10 in češkega trenerja na nemški klopi Filipa Jicho prisilil, da je zahteval minuto odmora. Po njej se razmerje na igrišču ni spremenilo, Celjani so nadaljevali poletno predstavo in povsem zasenčili imenitne goste ter si dvakrat priigrali prednost štirih golov (15:11 in 17:13), na veliki odmor pa odšli z lepim kapitalom (17:14).

Slovenski prvaki so sijajno odprli drugo polovico tekme, po golih Anteja Ivankovića in Gala Marguča so povedli z 19:14, v 32. minuti pa je danski sodniški par Kirkholm Madsen/Mortensen pokazal rdeči karton Stefanu Žabiću. To je gostitelje še bolj podžgalo, dvakrat so povedli za šest golov (20:14 in 21:15), kljub nekaterim manjšim padcem pa so to razliko držali vse do 39. minute (25:19).

V zadnjih dvajsetih minutah niso popustili niti za ped. Kljub popolni mobilizaciji nemške ekipe - vstopil je tudi eden najboljših vratarjev na svetu, Danec Niklas Landin - in grobi igri na robu dvominutne izključitve je bila reakcija celjskih rokometašev sijajna. V 51. minuti so povedli z 32:27, po njihovem vodstvu s 36:30 v 55. minuti pa je bilo jasno, da bo veliki tekmec tudi dokončno padel.

Slovenske prvake v nedeljo, 23. septembra, v velenjski Rdeči dvorani čaka večni derbi z Gorenjem v okviru tretjega kroga lige NLB, v četrtek, 29. septembra, pa še gostovanje pri španski Barceloni. Katalonski velikan, kjer igrata tudi slovenska reprezentanta Blaž Janc in Domen Makuc, je v zadnjih dveh sezonah slavil v Ligi prvakov.

Celje Pivovarna Laško – Kiel 38:36
Celje Pivovarna Laško: Belkaied, Gaberšek, Strmljan 4, Knez, Mazej 2, Cokan 5, Marguč 4, Antonijević, Ivanković 5, Janc, Muhović 1, Žabić 2, Mlakar 1, Vlah 10, Martinović 1, Suholežnik 3.
Kiel: N. Landin, Mrkva, Ehrig, Reinkind 6, M. Landin 6, Battermann, Overby 1, Weinhold, Wiencek 10, Ekberg 1, Johansson 5, Dahmke, Zarabec, Schwormstede, Wallinius 3, Bilyk 4.