Odličen začetek sezone za Kranjca: stopničke nad Söldnom!

Sölden, 27. 10. 2019 13.57 |

Slovenski smučarski as Žan Kranjec je odlično začel novo sezono svetovnega pokala v alpskem smučanju. Na veleslalomu nad Söldnom je stopil na stopničke in osvojil tretje mesto. Zmagal je francoski predstavnik Alexis Pinturault pred rojakom Mathieuom Faivrejem.

Žan Kranjec do 3. mesta nad Söldnom
Američan Ted Ligety je s štirimi zmagami (2011, 2012, 2013, 2015) in sedmimi uvrstitvami na stopničke rekorder Söldna. Rekord med ženskami po številu zmag na tem prizorišču še vedno drži Slovenka Tina Maze (2002, 2005, 2012).

Žan Kranjec je po prvi vožnji držal četrto mesto, a le s stotinko zaostanka za stopničkami – natančneje tretjim, Švicarjem Marcom Odermattom. Ta je v finalni vožnji klonil pod pritiskom in z zdrsi na strmini oddal stopničke konkurenci - natančneje Kranjcu! V prvi sezoni po slovesu izjemno dominantnega smučarja zadnjih petih let Marcela Hirscherja je glavno kandidaturo za mali kristalni globus v veleslalomu hitro oddal Francoz Alexis Pinturault. Ta je konkurenco porazil za več kot pol sekunde in vpisal dvanajsto zmago v karieri, na drugem mesto pa se je zavihtel še en Francoz, in sicer Mathieu Faivre (+0,54), za katerega so to bile še osme stopničke v karieri. "To je čudovito, fantastično. Naredil sem dve dobri, solidni vožnji. Še posebej v drugo je bilo težko, ker na stezi nismo videli veliki," je po zmagi nad Söldnom razlagal Pinturault. Kranjec je na tretjem mestu zaostal 63 stotink. Četrto mesto je z zelo dobro drugo vožnjo vpisal Američan Tommy Ford (+0,70), petega pa njegov rojak Ted Ligety (+1,09).

Kranjec, ki je leta 2016 v Söldnu navdušil s četrtim mestom, je po treh letih naredil korak naprej in se prvič zavihtel na stopničke na uvodnem veleslalomu, s katerim se tradicionalno začne sezona svetovnega pokala. Pred tremi leti sta se pred Slovenca uvrstila še Avstrijec Marcel Hirscher in od letos prav tako upokojeni Nemec Felix Neureuther. Njuno slovo iz belega cirkusa je bila priložnost tudi za Kranjca, ki je 19. decembra lani v Saalbachu osvojil svojo prvo zmago v svetovnem pokalu.

Žan Kranjec si je oder za zmagovalce delil z dvema Francozoma.
Žan Kranjec si je oder za zmagovalce delil z dvema Francozoma. FOTO: AP

Slovenec je sezono 2018/19 sklenil s tretjim mestom v Andori. Novo sezono pa je začel v istem slogu, kot je končal prejšnjo. To so njegove četrte stopničke v svetovnem pokalu. Prvič, bil je prav tako tretji, se je na zmagovalni oder zavihtel decembra 2017 na veleslalomu v Alta Badii. Spomladanski pogoji s temperaturami krepko nad lediščem na tem ledeniku 3000 metrov nad morjem so bili dejavnik razpleta sobotnega ženskega veleslaloma, ki ga je presenetljivo dobila 17-letna Alice Robinson.

Francoza na vrhu že po prvi vožnji
Francozi so, sodeč na podlagi časov prve proge, najbolje izkoristili pripravljalno obdobje. Na vrhu lestvice sta dva člana galskih petelinov. Le dve stotinki sekunde je bil počasnejši Mathieu Faivre, ki se je tik pod vrh izstrelil s številko 13 na startu. Švicar Marco Odermatt je zasedel tretje mesto, za Pinturaultom si je nabral 33 stotink sekunde zaostanka. Žan Kranjec se je v prvi vožnji uvodnega moškega tekmovanja 54. sezone po progi spustil kot drugi na startu. V cilju je bil za 46 stotink sekunde hitrejši od Norvežana Henrika Kristoffersena, ki je minulo sezono v seštevku te discipline končal tik za tekmovalno upokojenim avstrijskim asom Marcelom Hirscherjem. Kranjec je bil ob vseh merjenjih vmesnega časa hitrejši od Norvežana (-0,01, -0,41, -0,53) ter je v zelenem privozil skozi cilj. Slovensko vodstvo je bilo kratkega daha. Že Odermatt, ki je šel na progo za Kranjcem, je za eno stotinko izboljšal Kranjčev čas. Vodstvo se je znova spremenilo po nastopu Pinturaulta (1:07,10), ki je dobil zadnjo ledeniško uverturo pred tremi leti, na kateri je bil Kranjec četrti. Zadnji dve moški preizkušnji na Tirolskem sta odpadli zaradi vremena. Na startu je bil tudi Žanov partner s treningov Štefan Hadalin, s slabim veleslalomskim izhodiščem s številko 62 ga je čakal napad iz ozadja. Na zelo hitri progi, meja za trideseterico je bila postavljena pri zaostanku 2,22 sekunde, je bil za Vrhničana finale nedosegljiv. Z niti ne tako velikim zaostankom 3,11 sekunde za vodilnim je bil na 48. mestu 89 stotink sekunde počasnejši od finala.