Nova sezona, star razplet: Hamilton po drami slavil na VN Bahrajna

Bahrajn, 28. 03. 2021 17.37 |

Lewis Hamilton, ki je z Mercedesom osvojil zadnje štiri naslove prvaka v formuli 1, je na prvi dirki sezone 2021 nadaljeval svojo prevlado. Na VN Bahrajna je v napetem dvoboju do zadnjega kroga slavil pred Maxom Verstappnom (Red Bull), tretji je bil Finec Valtteri Bottas (Mercedes).

Lewis Hamilton je tako lov na rekordni osmi naslov prvaka začel z novo, že 96. zmago v karieri, Verstappen pa ostaja pri desetih.

"Max je bil na koncu tik za menoj in to je bila ena najtežjih dirk v zadnjem času. Zato sem še bolj vesel, da sem na koncu zmagal," je dejal Hamilton. Britanec je mimogrede izboljšal še en rekord v formuli 1. S 5125 krogi v vodstvu je zdaj na prvem mestu v tej statistični prvini, pred njim je bil rekorder Michael Schumacher s 5111.

"Razočaran sem, ker ni bilo zmage, toda imel sem res dober boj z Mercedesom in na koncu moram biti zadovoljen. Tesno je bilo, dobil pa sem veliko dragocenih točk," pa je uvod v sezono pospremil Verstappen, ki je v soboto dobil kvalifikacije, pa tudi vse proste treninge.

Začetek je bil sicer zanj precej stresen, saj je moštvu javljal, da ima težave s stopalko za plin. Kljub temu je bil dolgo časa vodilni, a pred zadnjo četrtino dirke je šel na drugi postanek najprej Hamilton. Ko je nekaj krogov pozneje iz boksov z novimi pnevmatikami zapeljal še Verstappen, je bil drugi, imel pa je 15 krogov časa, da bi nadoknadil sedem sekund.

Hamiltona je sicer hitro ujel, toda potem se je razvil taktičen boj, v katerem ni imel veliko priložnosti za prehitevanje. Eno je izkoristil, toda pri tem nepravilno zapeljal s steze, tako da je po posredovanju vodstva dirke spet upočasnil in spustil tekmeca predse, da ne bi dobil kazni. Druge priložnosti pa nato ni bilo, Hamilton, ki se je sicer nenehno pritoževal, da z obrabljenimi pnevmatikami nima več oprijema, pa je bil dovolj zbran, da je ostal na prvem mestu.

Tretji je bil na koncu Valtteri Bottas, pri Mercedesu so morda možnosti za njegovo boljšo uvrstitev zapravili s slabim drugim postankom, ko je zaradi napake mehanikov Finec izgubil nekaj dragocenih sekund. Četrti je bil na koncu Lando Norris v McLarnu, peti pa novi Verstappnov sotekmovalec pri Red Bullu Sergio Perez. Mehičan je imel v krogu za ogrevanje tehnične težave, dirkalnik že zapeljal na rob steze, a nato vendarle lahko startal iz boksov.

Veliki ruski up Nikita Mazepin je dirko končal že kmalu po njenem začetku.
Veliki ruski up Nikita Mazepin je dirko končal že kmalu po njenem začetku. FOTO: AP

Novinec s slavnim imenom, Mick Schumacher, sin sedemkratnega svetovnega prvaka Michaela Schumacherja, vsaj na prvi dirki še ni bil na očetovi ravni. Osem let in 123 dni po zadnjem nastopu starejšega je mladi "Schumi" preizkušnjo končal na zadnjem mestu s krogom zaostanka. Neuspešen je bil tudi njegov moštveni sotekmovalec pri Haasu Nikita Mazepin, ki je na začetku zletel s steze, tako da je moral posredovati varnostni avto. Bolje pa je šlo tretjemu novincu Japoncu Yukiju Tsunodi (Alpha Tauri), ki je z devetim mestom že prišel do prvih točk.

Precej slabe volje sta bila tudi dva veterana, nekdanja prvaka; Španec Fernando Alonso, ki se je vrnil v karavano v ekipi Alpine, nekdanjem Renaultu, in ni končal dirke, medtem ko je imel Sebastian Vettel na prvi dirki za Aston Martin zelo slab dan. Najprej so mu zaradi neupoštevanja rumene zastave med kvalifikacijami startni dosežek premaknili na zadnje 20. mesto, med dirko ni bil konkurenčen, na koncu se je še zapletel v trčenje s Estebanom Oconom in končal le na 15. mestu.

Naslednja dirka bo preizkušnja za VN Emilije Romanje v Imoli 18. aprila.