Danci razžalostili domačine, v finalu jih čaka Francija

Köln, 26. 01. 2024 20.44 |

Danska moška rokometna reprezentanca se je po zmagi nad Nemčijo z 29:26 (12:14) uvrstila v nedeljski veliki finale evropskega prvenstva v Nemčiji. V finalu jo čaka Francija, ki je na prvi polfinalni tekmi po podaljšku premagala Švedsko s 34:30 (27:27, 17:11).

Danska je na drugem polfinalnem obračunu v Kölnu – na njem sta pravico delila Slovenca Bojan Lah in David Sok – na kolena položila gostitelje letošnjega zaključnega turnirja. Izbranci Nikolaja Jacobsena bodo v nedeljo proti Francozom naskakovali tretje zlato odličje na turnirjih stare celine po zmagoslavjih na Norveškem 2008 in v Srbiji 2012.

Rokometaši iz Hamletove dežele so postopoma lomili odpor Nemcev. V končnici prvega polčasa so zaostali za tri gole (10:13 in 11:14), v drugi polovici tekme pa so povsem zagospodarili v najbolj "rokometni dvorani na svetu" in razžalostili veliko večino športnih navdušencev v Kölnu, kjer se je zbralo slabih 20.000 gledalcev.

Pri Dancih so Emil Jakobsen, Mikkel Hansen in Simon Pytlick dosegli po pet golov, pri Nemcih pa sta bila najbolj učinkovita Renars Uscins s petimi ter Juri Knorr s štirimi zadetki.

Prva polfinalna tekma v "najbolj rokometni dvorani na svetu" v Kölnu se je končala po okusu Francozov. V prvem polčasu je kazalo na njihovo zanesljivo zmago, po vodstvu sedmih golov pa so se malce preveč sprostili in si z zvrhano mero sreče izborili podaljšek, potem ko je Elohim Prandi po izteku igralnega časa z desetih metrov izenačil na 27:27.

Galski petelini so na krilih neverjetnega zadetka Prandija v podaljšku povsem zasenčili "pretresene" Švede, po polfinalni zmagi nad petkratnimi evropskimi prvaki iz Švedske pa bodo v nedeljo naskakovali četrto zlato kolajno na zaključnih turnirjih stare celine po Švici 2006, Avstriji 2010 ter na Danskem 2014.

Pri Francozih je bil najbolj učinkovit Hugo Descat z osmimi, pri Švedih pa Felix Claar z devetimi goli.

Izbranci francoskega selektorja Guillauma Gilla so svoje skrbno negovane rokometne mišice pokazali že v uvodnih petnajstih minutah, ko so po zaostanku 1:3 povedli za sedem golov (12:5).

Do konca polčasa so imeli Skandinavce pod nadzorom (17:11), v drugem pa se jim je pošteno zalomilo. Vztrajni Švedi so močno dvignili svojo igro v napadu in obrambi ter v 39. minuti tekmo postavili v začetno izhodišče (18:18). Do zadnjega zvoka sirene je bila tekma povsem odprta.

Sprva je kazalo na švedsko zmago. Po zaslugi bravuroznih obramb 37-letnega švedskega vratarja češkega rodu Andreasa Palicke v prelomnih trenutkih rednega dela dvoboja so si nekajkrat priigrali dva gola naskoka (25:23, 26:24, 27:25).

A ta zaloga v golih ni bila dovolj za zmago nad Francozi, ki so v končnici uprizorili "čudež v Kölnu", v desetminutnem podaljšku pa povsem zasenčili branilce evropskega naslova iz leta 2022 ter si po zadnjem zvoku sirene skočili v objem.