Francozinje in Rusinje za zlato na rokometnem EP

Pariz, 14. 12. 2018 22.48 |

Francoska ženska rokometna reprezentanca se je po polfinalni zmagi nad Nizozemsko 27:21 (12:11) uvrstila v veliki finale evropskega prvenstva v Parizu. V boju za zlato kolajno se bo pomerila z Rusijo, ki je v drugem polfinalu ugnala Romunijo z 28:22 (16:15).

Francozinje so po uvodnem porazu proti Rusinjam dosegle šesto zmago v nizu, ob koncu tedna pa se bodo lahko izbrankam Jevgenija Trefilova oddolžile za doslej edini spodrsljaj na domačem prvenstvu stare celine. V primeru končne zmage bi zaokrožile svoj rokometni opus in lanskemu naslovu svetovnih prvakinj v Nemčiji prvič v svoji zgodovini dodale še naslov evropskih prvakinj.

Izbranke francoskega selektorja Oliviera Krumbholza so že večji del prvega polčasa imele škarje in platno v svojih rokah, a so Nizozemkam dovolile, da so jih v začetku drugega polčasa ujele. Sredi drugega polčasa pa so znova zaigrale sijajno in si v 44. minuti priigrale šest golov prednosti (21:15). V 53. minuti je prednost narasla na +8 (25:17) in jasno je bilo, da bo zmaga ostala na domačih tleh.

Srednja zunanja igralka francoske rokometne izbrane vrste Estelle Nze Minko (z žogo) je prispevala levji delež k zmagi svoje reprezentance proti Nizozemski. FOTO: AP

V francoski reprezentanci je bila najbolj učinkovita Estelle Nze Minko s šestimi, v nizozemski pa Lois Abbingh s sedmimi goli.

Na drugi polfinalni tekmi so Rusinje, olimpijske prvakinje izpred dveh let, na EP pa so bile doslej enkrat srebrne in dvakrat bronaste ter sedme na zadnjem prvenstvu stare celine, v prvem polčasu zaostajale tudi za tri zadetke, a so v drugem polčasu hitro pobegnile za štiri gole, nato pa so z delnim izidom 5:0 ušle na nedosegljivih 27:19.

Pri Rusinjah je bila najboljša strelka Ana Vjahireva s 13 goli, pri Romunkah, bronastih na EP 2010 in petih na zadnjem EP 2016, pa je bila najboljša Ana-Maria Dragut s štirimi zadetki.