Francozinje in Norvežanke finalistke rokometnega EP

Herning, 18. 12. 2020 19.52 |

STA, T.Š.
5

Francoska ženska rokometna reprezentanca se je prva uvrstila v finale evropskega prvenstva na Danskem, potem ko je na uvodni polfinalni tekmi v Herningu zanesljivo premagala reprezentanco Hrvaške s 30:19. V drugem polfinalu sta se pomerili reprezentanci Norveške in Danske, boljše so bile Norvežanke (27:24).

Francoske rokometašice so brezhibno opravile svojo polfinalno nalogo in zanesljivo premagale Hrvatice. Izbranke 62-letnega selektorja Olivierja Krumbholza bodo evropski naslov, ki so ga pred dvema letoma osvojile na domačih tleh, v nedeljo branile proti Norvežankam, zmagovalkam drugega polfinalnega obračuna, ki so bile boljše od Dank.

Francozinje so po uvodnem tipanju v nadaljevanju povsem zagospodarile na igrišču. V 18. minuti so vodile z 11:3, po kratkem obdobju bolj enakovredne igre pa so v končnici prvega polčasa znova zasijale v polnem sijaju in ga zaključile z vodstvom 15:5. V drugi polovici tekme niso igrale na polno, njihova prednost pa je kljub temu vseskozi znašala med najmanj sedmimi in največ dvanajstimi goli.

V francoski reprezentanci so bile najučinkovitejše Kalidiatou Niakate, Estelle Nze Minko, Grace Zaadi Deuna in Alexandra Lacrabere, ki so dosegle po štiri gole, v hrvaški izbrani vrsti so Valentina Blažević, Katarina Ježić in Dora Krsnik prispevale po tri gole.

Za razliko od Francozinj, ki so se na današnjem prvem polfinalnem obračunu v dvorani Jyske Bank Boxen proti Hrvaticam sprehodile do velikega finala, je bil drugi polfinalni obračun veliko bolj izenačen in negotov, po hudem boju pa so Norvežanke na kolena položile Danke. Francozinje bodo v nedeljo naskakovale drugi naslov evropskih prvakinj po letu 2018, Norvežanke pa osmo lovoriko po letih 1998, 2004, 2006, 2008, 2010, 2014 in 2016.

Tekma se je začela po okusu domačih rokometašic, ki so v 16. minuti povedle z 8:5, štiri minute kasneje pa prednost povišale na 10:6. Islandec na norveški klopi Thorir Hergeirsson je nemudoma zahteval minuto odmora, po njej pa so njegove varovanke minuto kasneje - tudi na račun dveh izključitev na domači strani - prepolovile zaostanek (8:10), a Danke so dokaj hitro ujele uvodni ritem in v 26. minuti znova vodile z 12:8.

Neizprosen boj med tradicionalnimi tekmicami se je nadaljeval tudi v drugem polčasu. Izjemno motivirane Danke, ki so zadnjo kolajno na velikem tekmovanju osvojile na svetovnem prvenstvu v Srbiji 2013, so še naprej igrale na izjemno visoki ravni, a sijajno so zaigrale tudi Norvežanke. V 34. minuti so povsem zadihale za ovratnik gostiteljicam in se približale na 13:14, dokončno pa so jih ujele v dve minuti kasneje, ko je zadela Stine Oftedal. A to ni bilo vse, ista igralka je Norvežanke - prvič po izidu 2:1 - povedla v vodstvo s 16:15.

V nadaljevanju sta se obe ekipi gnali do skrajnih meja, v rokometni predstavi "teci in vrzi" pa so se bolje znašle Norvežanke, ki so v 56. minuti povedle s 26:22, prednost pa obdržale vse do konca dvoboja. Pri Norvežankah je bila najbolj učinkovita Nora Mork s šestimi, pri Dankah pa Mia Rej Bidstrup s sedmimi goli.