Garnbretova tri v vrsto: na SP trikratna svetovna prvakinja

Hačiodži, 20. 08. 2019 13.36 |

Zadnji dan svetovnega prvenstva v športnem plezanju je bilo na sporedu še finale olimpijske kombinacije v ženski konkurenci. Med osmerico najboljših plezalk na svetu se je za odličja borila tudi Janja Garnbret, dvakratna svetovna prvakinja, ki je osvojila zlato tudi v tej disciplini.

Iz 24UR ZVEČER: Natalija Gros o velikem uspehu Janje Garnbret
Janji Garnbretovi so čestitale tudi tekmice.
Janji Garnbretovi so čestitale tudi tekmice. FOTO: AP

Janja Garnbret je na SP lovila in ulovila tretje zlato odličje na tem svetovnem prvenstvu na Japonskem. Osvojla je že prvo mesto na balvanih in tudi v težavnosti. Olimpijska kombinacija, najboljših osem tekmovalk je nastopilo v treh disciplinah (hitrostno plezanje, balvani, težavnost), je bilo zaključno tekmovanje v ženski konkurenci na tem SP, edina slovenska predstavnica v finalu je bila v kvalifikacijah te discipline tretja.

Garnbretova je v prvi disciplini, hitrostnem plezanju, zasedla šesto mesto. Ustavilo se ji je v četrtfinalu, izgubila je proti Švicarki Petri Klingler. V bojih za končno razvrstitev je bila boljša od Japonke Ai Mori, nato pa je v dvoboju za peto mesto izgubila proti Japonki Fotobi Ito. Najboljša v tej disciplini je bila Poljakinja Aleksandra Miroslaw.

Sledil je drugi del, tekmovanje na balvanih, tekmovalke so morale opraviti s tremi različnimi postavitvami. Garnbretova na prvem balvanu ni prišla do vrha, bila je šesta, na drugem pa ni imela težav in je z njim opravila v prvo, tretji je bil najbolj zahteven in nobeni plezalki ni uspelo priplezati do vrha. Garnbretova je bila v seštevku balvanov druga, najboljša je bila Akijo Noguči. V skupnem seštevku dveh disciplin pa Garnbretova iz šestega napredovala na četrto mesto. Na prvih treh mestih so bile Britanka Shauna Coxsey, Japonka Nogučijeva in Poljakinja Miroslawova.

Zadnja disciplina te zahtevne in dolge preizkušnje je bila težavnost. Garnbretova je bila najboljša in je zasedla prvo mesto. O končni uvrstitvi je odločal koeficient uvrstitev v vseh treh disciplinah. Tudi v skupnem seštevku je Garnbretova zmagala in osvojila nov naslov svetovnega prvaka, kar pomeni, da je z SP "odnesla" tri zlata odličja. Slovenka je zbrala 12 točk, srebro je osvojila Japonka Nogučijeva (21 točk), bron pa Britanka Coxeyjeva (24).

Janja Garnbret je osvojila naslov svetovne prvakinje v treh različnih disciplinah. FOTO: AP

Garnbretova si je z z uvrstitvijo v finale olimpijske kombinacije zagotovila nastop na olimpijskih igrah, ki bodo leta 2020 v Tokiu na Japonskem. Na OI se je uvrstilo 16 najboljših tekmovalk na svetu, to bo za slovensko tekmovalko prvi nastop na olimpijskih igrah.