Drugi športi

Hamiltonu po osmih letih odvzeli olimpijsko zlato

London, 10. 08. 2012 15.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Mednarodni olimpijski komite je sporočil, da je ameriškemu kolesarju Tylerju Hamiltonu, ki je bil leta 2004 na igrah v Atenah najhitrejši v kronometru, zaradi dopinga dokončno vzel zlato kolajno.

Tyler Hamilton ostaja brez olimpijskega zlata.
Tyler Hamilton ostaja brez olimpijskega zlata. FOTO: Reuters

Zlato bo tako osem let pozneje pripadlo Rusu Vjačeslavu Jekimovu, ki je na progi dosegel drugi čas. Srebro bo prejel Hamiltonov rojak Bobby Julich, bron pa Avstralec Michael Rogers. Hamilton si je v Atenah pomagal s krvnim dopingom, padel na testu, a je lahko kolajno obdržal, ker so vzorec B pomotoma uničili. Američan je lani priznal, da si je skozi kariero pomagal z nedovoljenimi sredstvi in je kolajno že predal Ameriški protidopinški agenciji (Usada).

Ruski olimpijski komite se je zaradi Hamiltonovega dopinga leta 2006 pritožil na Mednarodno športno razsodišče (Cas), kjer pa so ga zavrnili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

brezcasni
10. 08. 2012 19.29
+2
naj vzamejo potem vse kolajne vsem od ol iger med vojno ko jih je filal dr.Mengele pa do 1990 ko so nehal filatDDR s konjskimi tableti
DonMiltonFriedman
10. 08. 2012 18.18
+0
Doping je povsod. Poznam Hrvata, k je tekel pred časom kvalifikacije za OI, zmanjkale so mu 2 stotinke. Po koncu je do njega prišel trener, mu lepo razložil da gre lahko profesionalno v to in da se mu obeta super prihodnost, ampak je treba posegat po mal močnejšemu materialu. Kolega je rekel ne hvala, pravi pa, da to čaka vse profesionalne atlete, vsaj na začetku kariere, ko se gradijo. Designerski šejki so vedno 2 koraka pred dopinško komisijo, testiranje na tekmovanju samemu pa je brez pomena, ker se vse dogaja pred tekmo. Če tok kolesarjev pogrne na testih par dni pred, med in par dni po tekmi, se lahk sam sprašujem kaj vse si šopajo na off sezoni. Nekateri steroidi ostanejo v telesu zgolj par dni, nekateri nekaj tednov, TRT razmerje malo dlje, ampak za to tudi obstajajo proti-zdravila. En top doping providerjev je nekoč povedal, da v finalu na 100m ni junaka kateri nebi posegal po dopingu. Steroidi celo zdravijo poškodbe parkrat hitreje, kot naravno čakanje. Če si vrhunski atlet v najboljših letih in fašeš poškodbo in maš na eni strani 2 letno okrevanje do top forme, na drugi pa 3 mesece na ciklu steroidov, TRT in ostale zmesi, valda se odločiš za slednje. Sicer pa doping ni vse, večina folka ima v glavi, da je doping meja med amaterjem in vrhunskim športnikom, meja pa je zgolj med vrhunskim športnikom in terminatorjem. Zanimivo pa, amaterski športniki vložijo par tisočakov v doping in so najbolj izpostavljeni temu, da jih na testiranjih dobijo. Top atleti si lahko privoščijo designerske šejke od 50k mesečno dalje, tudi 6 mestne številke.
Definbahija
10. 08. 2012 15.46
+4
Če bi padel kakšen izmed prvih treh na cestni dirki pa bi dobili kolajno :D No vsaj dva je treba dobit