Zadnje osemletno obdobje v alpskem smučanju bi bilo možno označiti za ero Marcela Hirscherja. Zaporedoma je osvojil osem naslovov skupnega zmagovalca svetovnega pokala, kar je rekord sam po sebi. Hirscher je kar za dva velika globusa prehitel slovito rojakinjo Annemarie Moser-Pröll, ki je nazadnje v svetovnem pokalu blestela leta 1979. Kar za tri velike kristale pa je prehitel prejšnjega rekorderja med moškimi Marca Girardellija, ki je smučal za Luksemburg.
Ob osmih velikih kristalnih globusih ima v svojih vitrinah tudi ducat malih kristalnih globusov, šest za slalomski in šest za veleslalomski seštevek zadnjih sezon. Hirscher, doma je na Annabergu na Solnograškem, je skupno zbral 67 zmag v svetovnem pokalu, več sta jih le Ingemar Stenmark (86) in od letos smučarska upokojenka Američanka Lindsey Vonn (82). As belih strmin ima hkrati ima tudi dve zmagi z olimpijskih iger in sedem s svetovnih prvenstev, v slalomu, veleslalomu, kombinaciji in moštvenih tekmah.
Družina zdaj na prvem mestu
"Rad bi se zahvalil vsem vam in tudi gledalcem, hvala, da ste pred televizijskimi zasloni. Zelo kratek bom. To ni več veliko presenečenje. Toda hitro vam bom povedal, da je to dan, ko končujem kariero. In mislim, da je to zelo dober prvi korak," je med drugim v petek zvečer v Salzburgu povedal Hirscher. "Jutri mi ne bo potrebno več vstati in oditi na trening. Bomo videli, kaj bom počel zdaj, toda malce bolj se bom lahko posvetil moji družini."
Odločitev, da bo postavil tekmovalne smuči v kot, je sporočil v do zadnjega mesta zapolnjeni dvorani, Lounge 5 Gusswerk, v neposrednem televizijskem prenosu, na dogodku, ki ga je poimenoval "Review, Insight, Outlook" (Pregled, Vpogled, Obeti). Oblečen v džins, belo majico s kratkimi rokavi, obut v bele športne copate, z bradico in brki. Na njegovih zelo skromnih in vsakdanjih oblačilih ni bilo niti enega napisa sponzorja. Pogovor s šampionom je vodil nekdanji alpski smučar Marco Büchel, ki je tekmoval za Lihtenštajn.
'Tega se ne da primerjati z menjavo službe'
Da bo premislil o nadaljevanju kariere, je omenjal že ob koncu sezone po tretjem mestu v Kranjski Gori na pokalu Vitranc. Ugibanja o koncu tekmovalne poti pa so se sprožila, ko na družbenih omrežjih ni bilo zaslediti objav s poletnih treningov Avstrijca. Prestavil pa je tudi za 6. avgust sklicano prvo druženje z mediji. Takrat je sporočil, da odločitev glede prihodnosti ni lahka in da se še odloča o tem, ali končati kariero. Da gre za težko odločitev, je potrdil tudi v sredo zvečer.
"Zadnja dva tedna sta bila zelo turbulentna. Tega se ne da primerjati z menjavo službe, ampak se dejansko v enem dnevu preneha tvoje življenje, kot si ga poznal doslej," je težo odločitev predstavil Hirscher. Med razlogi za konec poti je omenil tudi dejstvo, da se je bilo z vsakim letom vztrajanja v vrhunskem športu na najvišji kakovostni ravni težje regenerirati in pripraviti na novo sezono ter ohraniti motivacijo in zbranost.
"Kdaj sem sprejel odločitev? Pred dvema tednoma, morda celo nekaj več. A še zelo malo časa sem imel do prve tekme (v novi sezoni, op. a.) in prepričan sem bil, da se bom odločil v tem kratkem času, to pa sem vam želel sporočiti," je še dodal Hirscher. "To je izvrstna priložnost, da se lahko zahvalil za odlično sodelovanje v vseh teh letih. Zelo sem vesel, da je to ta dan. Pri končni odločitvi je šlo za seštevek številnih vidikov in dejavnikov. Bomo videli, kaj bo prinesla prihodnost, zelo bo zanimivo in vznemirljivo. A veliko, veliko razlogov me je pripeljalo do te odločitve in do tu, kjer sem danes, mislim, da je odločitev dobra. In občutek je dober, verjemite mi. To ni bilo prvič, da sem razmišljal, če je to konec ali ne. In ni prvič, da sem razmišljal, če je trenutek pravi. Veliko ljudi me ni jemalo resno, ko sem rekel, da ne vem, kako dolgo bom še nadaljeval z vsem skupaj in v tem užival. Potem se je vse skupaj kar hitro končalo."
Super šampion, ki je alpskemu smučanju vrnil stari glamur
Vsaka še tako uspešna zgodba ima svoj konec. In v Salzburgu je Hirscher, eden največjih športnih zvezdnikov, ki so se rodili in tekmovali v severni sosedi Slovenije, objavil konec tekmovalne poti. Za tridesetletnikom je izjemna športna kariera, ko je v belem cirkusu osvojil vse, kar se je osvojiti dalo. Smučanje mu je bilo položeno že v zibelko. Rojen na Solnograškem, na Aninem hribu, Annabergu, je takoj, ko je shodil, že smučal, tako ali drugače. Da bi okusil zimo in smučanje, mu ni bilo treba prav daleč. Smučišča so bližje njegovemu domu, kot je bila šola.
Veliko je obetal že v mladinski konkurenci. Na mladinskih svetovnih prvenstvih je osvojil kar šest kolajn, in sicer tri zlate (veleslalom 2007, veleslalom in slalom 2008), dve srebrni (slalom 2007 in superveleslalom 2009) in bronasto (veleslalom 2009). Na mladinskem svetovnem prvenstvu marca 2007 v Flachauu je v veleslalomu premagal vso takratno konkurenco, med katerimi so bili tudi smučarji, s katerimi se je pozneje srečeval v članski konkurenci (Matts Olsson, Fritz Dopfer, Beat Feuz). Na seznamu nastopajočih v Flachauu je bilo takrat zaslediti tudi Mariborčana Filipa Flisarja, ki je kasneje alpsko smučanje zamenjal za smučarski kros.
Izpopolnjevanje napadalne vožnje trajalo kar nekaj časa
V slalomu je Hirscherja istega leta v boju za naslov mladinskega prvaka za 11 stotink sekunde ugnal Slovenec Matic Skube, ki pa se med člani ni več tako dobro znašel. V svetovnem pokalu je prvič nastopil 17. marca 2007 v Lenzerheideju, kjer je v veleslalomu zasedel 24. mesto. Moralo je miniti kar nekaj časa, da je izpopolnil svojo napadalno in brezkompromisno vožnjo, ki ga je pripeljala do največjih uspehov. Na tej poti tekmovalnega zorenja je prihajalo tudi do padcev in odstopov. Veliki met mu je uspel v sezoni 2009/10, ko se je začel redno uvrščati med prvo deseterico. V Val d'Iseru je dosegel svojo prvo zmago v svetovnem pokalu v veleslalomu. V isti sezoni je dobil tudi veleslalom v Kranjski Gori, kjer je vsega skupaj vpisal šest zmag.
V sezoni 2011/12 je osvojil svoj prvi veliki kristalni globus ter svoj prvi mali kristalni globus v veleslalomu. In tako je nadaljeval še naslednjih sedem zaporednih sezon. Skupno je osvojil osem zaporednih velikih kristalnih globusov za skupno zmago v svetovnem pokalu, kar ni uspelo še nikomur pred njim. Hkrati je osvojil še dvanajst malih kristalnih globusov, šestkrat z najvišjim številom točk v posebnem seštevku slaloma in šestkrat z najvišjim številom točk v posebnem seštevku veleslaloma.
Zmagoviti povratek odgnal misli na upokojitev
Prvič se je z mislijo o koncu kariere poigraval pred začetkom sezone 2017/18, ko ga je prvi dan snežnih priprav med padcem na treningu slaloma na ledeniku Mölltal doletel zlom levega gležnja. A se je, kljub poškodbi, vrnil zmagovito v beli cirkus, do konca sezone svetovnega pokala kar trinajstkrat zmagal ter postal celo najuspešnejši avstrijski alpski smučar v zgodovini po številu zmag v svetovnem pokalu. Teh je vsega skupaj zbral 67. Pred njim sta na večni lestvici le, od letos upokojena, Američanka Vonnova (82) in smučarski kralj iz sedemdesetih in osemdesetih prejšnjega stoletja Šved Stenmark (86).
Čeprav je prevladoval v svetovnem pokalu, je prvo zlato na olimpijskih igrah osvojil šele v Južni Koreji lani februarja, ko je v Jeongseonu najprej zmagal v kombinaciji in nato še na olimpijskem veleslalomu. S svetovnih prvenstev ima pet naslovov prvaka v individualnih preizkušnjah, nazadnje je bil zlat letos v Areju na slalomski tekmi. S Stenmarkom si deli prav poseben dosežek, sta edina v zgodovini s tremi naslovi svetovnega prvaka v slalomu. Sloviti športni časnik L'Equipe ga je imenoval za najboljša športnika na svetu v letu 2018. V Adelbodnu, 13. januarja 2019, je z deveto zmago postavil rekord po številu zmag med moškimi na enem prizorišču. Rekorden je tudi s 16 osvojenimi stopničkami, kar je prav tako največ med moškimi na enem prizorišču.
Zdaj bo imel veliko več časa za zasebnost in mlado družino. Junija 2018 se je na Ibizi poročil s svojo dolgoletno partnerko Lauro Moisl. Čez nekaj mesecev, 7. oktobra 2018 pa se jima je rodil sin. A seveda bo petkratni najboljši športnik leta v Avstriji težko v celoti zavrnil vse ponudbe, ki jih bo brez vsakršnega dvoma prejel, in se povsem izognil prihodnje povezanosti s športom, na takšen ali drugačen način. Zaradi Hirscherjeve novinarske konference je avstrijska javna radiotelevizija posegla v že predvideni spored. Neposredni prenos novinarske konference športnika je imel prednost pred sprva za isto uro napovedanim soočenjem politikov pred predčasnimi parlamentarnimi volitvami. V Avstrijo so svoje ekipe poslale tudi največje svetovne televizijske in medijske hiše z ameriško CNN na čelu.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.