Janja Garnbret v zgodovino z drugim zaporednim naslovom

Hačiodži, 13. 08. 2019 07.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Janja Garnbret je kot prva plezalka v zgodovini na svetovnem prvenstvu ubranila naslov v balvanskem plezanju. V Hačiodžiju na Japonskem je 20-letnica kljub pritisku tekmic ponovila septembrski uspeh iz Innsbrucka in na prizorišču poletnih olimpijskih iger, ki jih bo Tokio gostil leta 2020, napovedala nov velik podvig.

Najboljša slovenska plezalka Janja Garnbret (na fotografiji) bi lahko do konca tekmovanja osvojila še kakšno odličje. FOTO: AP

To je že peta kolajna na svetovnih prvenstvih in četrta zlata za Janjo Garnbret, ki je s tem osvojila 15. kolajno na svetovnih prvenstvih za Slovenijo, peto zlato. Pred slovensko zvezdnico tega športa je za prvo slovensko zlato poskrbela Martina Čufar leta 2001 v težavnosti (Winterthur). Garnbretova je postala prva tekmovalka na svetovnih prvenstvih, ki je na balvanih uspešno ubranila naslov svetovne prvakinje. Pred njo je ta dosežek uspel le slovitemu Rusu Dmitriju Šarafutdinovu v letih 2011 in 2012.

Z dvema naslovoma balvanske svetovne kraljice je ponovila dosežek že upokojene avstrijske zvezdnice vertikale Anne Stöhr, ki je balvanski zlati kolajni osvojila na svetovnih prvenstvih v letih 2007 in 2011. Več zlatih kolajn na balvanih ima le Šarafutdinov, ki je osvojil tri naslove balvanskega prvaka. Seveda pa Korošica na Japonskem ne namerava ostati le pri eni kolajni. Kot branilka naslova je prva favoritinja v olimpijski kombinaciji. Njena disciplina je tudi težavnost. V tej disciplini je leta 2016 osvojila svoje prvo zlato, lani v Innsbrucku pa si je priborila srebro.

Na balvanih je nepremagljiva že vse od lanskega aprila. Tekmovalka iz Šmartna pri Slovenj Gradcu je zmagala na prav vseh tekmah na balvanih, na katerih je nastopila v zadnjih 15 mesecih. V tem nizu je s šestimi zmagami na šestih tekmah letos postala tudi skupna zmagovalka svetovnega pokala v balvanskem plezanju.

Slovenska zvezdnica ni podlegla pritisku in si z že zagotovljenimi stopničkami priborila najvišjo v zadnji, peti smeri. FOTO: AP

Ugibanj kljub pritisku konec že po nekaj sekundah
Garnbretova se je kot vodilna po prvih dveh krogih odločno podala v finalni boj za kolajne. Za prvi finalni balvan je potrebovala dva poskusa, nato je veliko mojstrstvo uprizorila na drugem balvanu, ko je edina v petih poskusih osvojila vrh, njenim tekmicam v finalu pa ni uspelo zadržati niti cone, oziroma prvega oprimka, ki na steni prinaša točke.

Prvo zlato kolajno na Japonskem bi si lahko tako kot lani na Tirolskem zagotovila že na tretjem balvanu. V sklepni del je edina vstopila z dvema osvojenima vrhovoma. Vendar pa se ni izšlo. Slovenka nikakor ni zmogla zadržati vsaj cone. O zmagovalki tekme je odločal zadnji balvan. Slovenska zvezdnica se ni predala. V rokah je že imela kolajno, o tem, kakšne barve bo kolajna, pa je odločala že osvojena cona. Ugibanj je bilo konec že po nekaj sekundah.

Na mah, v prvem poskusu, je osvojila cono, s čemer si je priborila zlato. Nato pa je nadaljevala do vrha smeri in ga zadržala za popoln dan na Japonskem. Na prvih dveh mestih sta bili tekmovalki, ki sta na balvanskih smereh prevladovali tudi lani septembra na prvenstvu v Innsbrucku. Veteranka Akijo Noguči si je priplezala srebro. Bron je pripadel Britanki Shauni Coxsey. Obe sta osvojili vrhova v prvem in zadnjem balvanu. Na torkovem sporedu je tudi moški finale, ki pa bo minil brez slovenskega zastopstva. Edini slovenski polfinalist Jernej Kruder je nastope končal na desetem mestu.

Do vrha vsaj enkrat le najboljše štiri
Garnbretova je prvenstvo, ki poteka v enem od predmestij Tokia, začela v nedeljo s prepričljivim nastopom v kvalifikacijah. Edina od vseh nastopajočih je vsakega od petih balvanskih problemov rešila v prvem poskusu ter se z najboljšim možnim dosežkom petih osvojenih vrhov smeri v petih poskusih uvrstila v naslednji krog boja za zlato kolajno. Tudi v polfinalu je prikazala najbolj prepričljivo predstavo. Balvani so bili zahtevni, kot se za polfinale svetovnega prvenstva spodobi. Za prvo mesto polfinala je tako rešila tri balvanske probleme od štirih.

Nerešen je ostal drugi balvan, čeprav je cono dosegla že v prvem poskusu, za vrh prve balvanske smeri je potrebovala štiri poskuse, vrh tretje smeri je dosegla na mah v prvem poskusu, četrtega pa v drugem poskusu. Le najboljše štiri so v polfinalu osvojile vrh vsaj ene od smeri. Dva vrhova balvanskih smeri je dosegla domača veteranka Nogučijeva, po enega njena rojakinja Nanako Kura in Jevgenija Kazbekova iz Ukrajine. Japonska bo imela v finalu tri predstavnice, v finalni krog se je uvrstila tudi Miho Nonaka. Zadnjo finalno vstopnico pa si je priplezala Britanka Coxseyjeva. Za finale so tako zadoščale že tri osvojene cone.

Na startu so bile štiri Slovenke. Lučka Rakovec je z dvema osvojenima conama osvojila 12. mesto, Urška Repušič in Mia Krampl pa sta z eno osvojeno cono balvansko tekmovanje sklenili na 15. in 17. mestu. Slovenija je imela predstavnika tudi v moškem polfinalu. Kruder je z enim preplezanim vrhom izpadel iz najboljše šesterice. Osvojil je končno deseto mesto. Za Repušičevo se je prvenstvo že končalo. Garnbretova, Rakovčeva, Kramplova in Kruder pa nastopajo v vseh treh posameznih disciplinah. V vseh treh disciplinah nastopajo tudi Vita Lukan, Domen Škofic in Anže Peharc, ki so na balvanih izpadli že v kvalifikacijah.

Zadnja disciplina na prvenstvu bo olimpijska kombinacija, ki je sestavljena iz vseh treh disciplin in po kateri bodo podelili tudi prvih sedem olimpijskih vstopnic v ženski in moški konkurenci. Japonska kot gostiteljica olimpijskih iger prihodnje leto ima dve mesti že zagotovljeni. Garnbretova je lani v Innsbrucku postala prva svetovna prvakinja v tej kombinirani disciplini, ki bo tudi na olimpijskih igrah, v težavnosti pa se je morala zadovoljiti s srebrom, potem ko je na SP leta 2016 osvojila svojo prvo zlato kolajno v težavnosti. Finale težavnosti bo v četrtek.