Kaos v Budimpešti: prva zmaga za Ocona, Hamilton skupno vodi

Budimpešta, 01. 08. 2021 19.59 |

Francoz Esteban Ocon (Alpine) je zmagovalec dirke svetovnega prvenstva formule 1 v Budimpešti. Za presenetljivim zmagovalcem, ki se je prvič v karieri povzpel na najvišjo stopničko, sta končala Nemec Sebastian Vettel (Aston Martin) in branilec naslova Britanec Lewis Hamilton (Mercedes), ki je tudi prevzel vodstvo v skupnem seštevku sezone.

Dirko so morali po startu prekiniti, ker je drugi Mercedesov dirkač Valtteri Bottas povzročil verižno trčenje, v katerem je bilo udeleženih več tekmecev. Med njimi tudi do danes vodilni v seštevku sezone Max Verstappen (Red Bull), ki je na ponovljen start moral s poškodovanim dirkalnikom, na koncu pa je iztržil le deseto mesto.

Hamilton je kljub tretjem mestu v Budimpešti prevzel skupno vodstvo
Hamilton je kljub tretjem mestu v Budimpešti prevzel skupno vodstvo FOTO: AP

Nekoliko bolje se je razpletlo za njegovega najresnejšega tekmeca v boju za naslov Lewisa Hamiltona, ki pa je v Budimpešti ostal brez jubilejne stote zmage v karieri. Vseeno pa je ob slabem izidu Verstappna skočil na vrh seštevka sezone.

Končni rezultati na Hungaroringu
Končni rezultati na Hungaroringu FOTO: Sofascore.com

Bottasu zaradi nesreče na Hungaroringu pet mest slabše izhodišče v Spaju

Finec Valtteri Bottas, dirkač Mercedesa, ki je na današnji dirki formule 1 na madžarskem Hungaroringu povzročil trčenje v prvem krogu, je dobil kazen pet mest slabšega startnega izhodišča na naslednji preizkušnji konec avgusta v Belgiji. Vodstvo dirke v Budimpešti je ugotovilo, da je Bottas edini odgovoren za trčenje v prvem zavoju, po katerem so morali dirko prekiniti. Poleg Finca pa so predčasno končali še štirje tekmeci, medtem ko je do danes vodilni v SP Max Verstappen s poškodovanim dirkalnikom ob koncu prišel le do desetega mesta.

Dramatično trčenje Valtterija Bottasa in Landa Norrisa
Dramatično trčenje Valtterija Bottasa in Landa Norrisa FOTO: AP

"Imel sem slab start. Kolesa so se zavrtela v prazno, skušal sem nadoknaditi in sem prepozno zaviral. Naenkrat sem se znašel v zadku dirkalnika Landa Norrisa in sledila je zmešnjava. Vsem se opravičujem," je dogajanje povzel Bottas. Poleg kazni petih mest nazadovanja je dobil še dve kazenski točki. V posebnem točkovanju namreč v formuli 1 seštevajo napake in kazni dirkačev, če jih v enem letu posameznik zbere 18, mora izpustiti eno dirko. Bottas je zdaj pri 12 kazenskih točkah.