Drugi športi

FOTO: Olimpijski prvaki iz Sydneyja še vedno neznanka

Ljubljana, 08. 09. 2008 10.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na olimpijskih igrah v Sydneyju zaradi dopinga sploh ni olimpijskih prvakov v vseh atletskih disciplinah. Medalje so odvzeli Marion Jones in moški štafeti 4x400 metrov.

Zaradi jemanja nedovoljenih poživil je pet medalj z olimpijskih iger v Sydneyju leta 2000 izgubila Američanka Marion Jones. Njenih odličij pa za zdaj ni dobila nobena druga atletinja. Tako pravzaprav ni olimpijske prvakinje v teku na 100 in 200 metrov, v štafeti 4x400 metrov in tretje uvrščene v skoku v daljino ter štafeti 4x100 metrov.

Mednarodni olimpijski komite (MOK) zlate medalje v teku na 100 metrov ne želi podeliti Grkinji Ekaterini Thanou, ki so jo pri zlorabi dopinga ujeli štiri leta pozneje v Atenah. Tudi v ostalih disciplinah vrstni red ostaja takšen kot na samih igrah, le Jonesovo se enostavno izbrisali iz rezultatov. Zaenkrat še ni znano, ali nameravajo njena mesta sploh zapolniti. Zelo nenavadno se namreč sliši, da imamo v šprintu srebrno, bronasto in vse ostale, zmagala pa ni nobena atletinja.

Solze sreče so se spremenile v solze žalosti.
Solze sreče so se spremenile v solze žalosti. FOTO: Reuters

Jonesova je zaradi laganja o jemanju prepovedanih substanc že prestala tudi šest mesečno zaporno kazen. Iz zapora v San Antoniu so jo izpustili v soboto.

Olimpijskih prvakov ni tudi v moški štafeti 4x400 metrov, saj so Američanomi odvzeli naslov olimpijskih prvakov. Kljub temu, da ju na kontrolah niso ujeli, sta Antonio Pettigrew in Jerome Young priznala zlorabo nedovoljenih poživil.

Ameriška štafeta 4x400 metrov iz Sydneyja.
Ameriška štafeta 4x400 metrov iz Sydneyja. FOTO: Reuters

Michael Johnoson in in ostali šprinterji v štafeti so tako ostali tudi brez svetovnega rekorda. V štafeti 4x400 metrov zlate medalje zaenkrat ostajajo brez lastnikov, čeprav je MOK napovedal, da bodo o tej zadevi odločali na naslednjem sestanku izvršnega odbora.

Igre v Sydneyju so bile takrat presežek nad presežki, govorilo se je le v superlativih. Presežek je, kot kaže, tudi to, da na teh igrah niso znani vsi olimpijski zmagovalci. Zaradi dopinga je na igre padla temna senca.

Doping je očitno precej pred kontrolorji, saj resnica prihaja na dan šele leta po zlorabi. Samo vprašamo se lahko, ali se bo v prihodnosti kaj podobnega zgodilo tudi glede letošnjih olimpijskih iger v Pekingu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

wish-mistress@hotmail.com
08. 09. 2008 12.25
Michael Johnoson in kompanija so tako ... Upam, da se zafrkavate ...