Drugi športi

Lanzingerjeva tožba za 100 tisoč evrov

Dunaj, 28. 11. 2008 08.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Nekdanji avstrijski alpski smučarski reprezentant Matthias Lanzinger je sprožil civilno tožbo proti FIS, bolnišnici v Oslu in norveškemu prireditelju smučarske tekme, na kateri se je poškodoval.

Matthias Lanzinger
Matthias Lanzinger FOTO: Reuters

Matthias Lanzinger se še ni vdal in čeprav je Mednarodna smučarska zveza (FIS) pred dnevi zavrnila njegov odškodninski zahtevek zaradi nesreče na tekmi svetovnega pokala, bo še vztrajal. Avstrijec je bil presenečen, ker je FIS sprejela takšno odločitev, zato se bo proces nadaljeval na sodišču.

Lanzinger je bil po hudem padcu na superveleslalomu svetovnega pokala 2. marca letos v norveškem Kvitfjellu zelo dolgo v kritičnem stanju, najprej so ga zdravili v bolnišnici v Lillehammerju, nato pa so ga prepeljali v Oslo, kjer so mu amputirali nogo. Prepričan je, da bi morala zdravniška služba bolje in učinkoviteje delovati, saj je moral kar nekaj časa čakati ob progi na helikopterski prevoz v bolnišnico v Oslu, ker prireditelji niso imeli na voljo niti zdravniškega helikopterja za primere nesreč.

Ob tem so storili še niz usodnih malomarnosti, zato se je Lanzinger odločil, da bo sprožil civilno tožbo in tožil FIS, bolnišnico v Oslu in pa norveške prireditelje tekme v Kvitfjellu. Avstrijska tiskovna agencija je poročala, da je njegov odvetnik že sprožil postopek, zahteval pa bo vsaj 100 tisoč evrov. Lanzinger je dejal, da toži vse tri, ker je težko natačno določiti, kdo je krivec za takratne dogodke.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mediapolis
28. 11. 2008 14.12
Dolga leta sem treniralk smučanje in vem kako izgleda smuk po naravni progi., že ta je dstikrat na meji zmogljivosti nekaterih smukačev, da pa organizator zaradi atraktivnosti spremeni naravni relief terena, pri čemer smukači ponekod dosegajo skoke daleč preko varnih meja zmogljivosti (zaradi publike - so že skoraj smučarski skoki in ne smuk, potem pride pa do takšnih poškodb, zato morajo te odgovornosti nositi organizatorji, da pa ni bilo dežurnega kirurga v bližini je zopet kriv organizator in za helikopter tudi, ne pa kirug, ki je verjetno imel pač prosti dan in če nebi bilo šparanja bi lahko bil kirug tudi na smučišču in s poškodovancem, seveda če bi bil prevoz organiziran, poletel v bolnišnico in bi bila slika malo drugačna...kakih 100.000 evrov...500.000 najmanj....pa lep smučarski pozdrav brez poškodb...PAZITE!!!!!
Hetero
28. 11. 2008 13.06
markoj go home kko lahko kaj takega rečeš si na svetovnem pokalu,pazi svetovnem mislim da bi mogu me tam zares zagotovljeno varnost in hitro pomoč ne da čaka tam 5 let da pride un helikopter ga iskat ,saj bi lahko tud nogo rešli (ni zagotovo no)pol pa še tisti kirurgi dobro to je druga štorija
Libra77
28. 11. 2008 12.49
Smuk je ekstremni šport, zakaj zdaj javka? Tiho bit, pa srečen da je živ.
Nejc Rataj
28. 11. 2008 12.37
Po pravici, ima dobre razloge za tožbo, sam treniram smučanje in je res, da podpišeš, da tekmuješ na lastno odgovornost, ampak morajo organizatorji zagotavljat določene varnostne pogoje, katere mora fis pred začetkom tekme preverit in potrdit. Kvitfjellt, je oddaljen 80km od prve bolnice in oni niso imeli pripravljenega reševalnega helikopterja, ampak so imeli navadnega iz katerega je bilo potrebno prvo marsikaj odmontirat, da so lahko nudili prostor za prevoz poškodovanega, nato so jih poslali v bolnico, kjer ni bilo dežurnega kirurga in komaj pol, po nevem kolkih urah, so prišli v oslo, takrat pa je blo že prepozno. Noben nemore zagotovit, da bi nogo obdržal tudi, če bi bil pravočasno na operacijski misi, samo vedno se pa moraš vprašat, kaj pa če bi.
Smrk Smrk
28. 11. 2008 11.35
Mislim, da bi se moral sam zavedat, da je smučanje precej nevaren šport. Tukaj FIS in organizator nimata nobene krivde na sebi. Če pa ga zdravniki niso primerno zdravili, pa si seveda zasluži odškodnino z njihove strani.
bne08
28. 11. 2008 11.31
je pa skromen...če pa bi hotel več pa bi rekli da je požrešen..in kakorkoli obrneš vedno se najte eno tele slovensko, ko mu nič ne paše...al je tak ali onak...jebentiš ej kdo si je zmislil slovenca
balkanac_86
28. 11. 2008 11.13
Delodajalec človek ti si prizadet fant je ostau brez noge pejd ti pa naj ti jo odrežejo pa med zadravljenjem zamuštrajo kaj sej prav da jih toži še za večji dnar bi jih mogu če je profesionalni šport bi se tudi prireditelji morali obnašat profesionalno
Delodajalec
28. 11. 2008 10.29
ah, jokica. A bi dolarčke tud delil med ostale vpletene, če se ne bi polomil in bi postal iber zmagovalec ?
Naglas
28. 11. 2008 09.57
A niso že zavarovani!? Ali potem lahko vsak, ki se mu pripeti nesreča ne prekmurski \"avtocesti\" ali na \"avtocesti\" proti Gorici, toži državo, DARS in ne vem koga še, če bodo reševalci zamujali ? Poanta je v tem, da se mora (in verjetno tudi se) zavedati v kaj gre... pa kaj je mislil, da bo hitropotezno damo igral!?
fico77
28. 11. 2008 09.53
Vsak tekmovalec podpiše pred tekmo, da gre na lastno odgovornost. Tak je šport. Če nočeš tvegat pa igraš šah
bmwfanatik
28. 11. 2008 09.36
100.000 je premalo za izgubo noge, čeprav jo nobeden denar ne more nadomestiti, ampak vseeno.
sarcom2
28. 11. 2008 09.23
pravilno...... v poduk drugim... za tako ekstremne športe so take malomarnosti , ki lahko odločajo celo o življenju in smrti, ne samo o rešitvi noge nesprejemljive.... škoda ga je... dobr smučar je biu.. pa še mlad po vrhu... salut