Na brezpotjih Argentine in Čila čaka tekmovalce najbolj raznovrsten reli v zgodovini. Slovenski predstavnik na dirki bo izkušeni Miran Stanovnik, ki v najbolj množičnem razredu motoristov cilja na prvo petnajsterico.
Šok po lanski odpovedi Dakarja, ki se je zgodil tik pred štartom v Lizboni, je bil precejšen. Organizatorji iz vrst francoske organizacije A. S. O. so najtežjemu vztrajnostnemu reliju nov dom dobili v Južni Ameriki, natančneje v Argentini in Čilu. Trasa relija bo dirkače vodila od Buenos Airesa proti jugu Argentine, nato bo prečkala državno mejo s Čilom in se nazaj v Argentino podala prek najvišje točke relija, 4500 metrov visokega prelaza San Francisco v Andih. Nato bo reli obšel Cordobo, drugo največje argentinsko mesto, ki slovi po svoji pripadnosti bencinskih športom. Po dobrih 9000 kilometrov dolgi poti (od tega znaša dolžina hitrostnih preizkušenj skoraj dve tretjini), se bo reli Dakar končal v argentinski prestolnici.
Slovenski predstavnik na vztrajnostni dirki bo Miran Stanovnik, ki je svoj prvi Dakar odpeljal že leta 1996 in tako sodi že med izkušene dirkače. V konkurenci motoristov bo Stanovnik branil trinajsto mesto, osnoven cilj mu predstavlja uvrstitev v prvo petnajsterico skupne razvrstitve in med prve tri v razredu Maraton.
Izbrali so všečno okolje, kjer nihče izmed nas ne ve prav dobro, kaj ga tam čaka. Dakar sicer ni bil nikoli dolgočasen, a letos bi bil lahko precej bolj pester. Pokrajina je drugačna, višine razlike so skrajne, prav tako temperaturne. Pri rezultatskih ciljih ne smem biti lažno skromen.
''Zavedam se, da se lahko pripeljem blizu prve deseterice v skupni razvrstitvi. Osnovni cilj ostaja prva petnajsterica v skupni razvrstitvi in prva trojica v razredu Maraton,'' je pred odhodom v Buenos Aires dejal Stanovnik.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.