Nadal po neverjetni drami in preobratu boljši od Medvedjeva za 21. grand slam kariere

Melbourne, 30. 01. 2022 09.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Jakob Batič
502

Rafael Nadal je po dobrih petih urah fantastičnega finala OP Avstralije premagal Danila Medvedjeva s 3:2 v nizih, s čimer je postal najtrofejnejši teniški igralec v zgodovini turnirjev za grand slam. To je bila namreč že njegova 21. zmaga, 20 jih imata Novak Đoković in Roger Federer. Zmaga je za Španca še toliko slajša, saj je do nje prišel po zaostanku z 0:2 v nizih.

Kot prvi je serviral Rafael Nadal, ki je za zmago v prvi igri potreboval kar sedem minut. Tekmeca sta bila do 2:2 zanesljiva na svoj servis, v peti igri pa je Danilu Medvedjevu prvič uspelo priti do "breaka", potem ko je že v tretji zapravil dve žogi za odvzem servisa. Rus je bil zatem zanesljiv na svoj servis, začetno premoč pa je znova potrdil v sedmi igri, v kateri je serviral Nadal, a ni dobil niti točke. Medvedjev je zmago v prvem nizu potrdil v osmi igri, ki jo je na svoj servis vnovič brez težav dobil. 6:2 za vodstvo 1:0 v nizih.

35-letnik z Majorke je v prvem nizu deloval povsem nemočno, v drugem pa je občutno dvignil nivo svoje igre. Pri izidu 2:1 v njegovo korist je v četrti igri prvič na tekmi odvzel servis Medvedjevu in tako storil velik korak na poti do izenačenja na 1:1 v nizih. Peto igro je nato dobil brez izgubljene točke, v njej pa je dosegel svoj prvi as na srečanju. A nato je 25-letni Moskovčan pokazal, zakaj je v odsotnosti Đokovića veljal za prvega favorita. Dobil je igro na svoj servis, zatem pa prišel do svojega prvega "breaka" v drugem nizu za znižanje na 4:3.

Nadal je imel pri 5:3 na svoj servis tudi priložnost za zmago v drugem nizu, a je ni uspel izkoristiti. Na koncu je igro – in tudi niz – dobil Medvedjev.

A odvzema servisa nato ni znal potrditi in Nadal je s svojim drugim breakom prišel do serviranja pri 5:3 za zmago v drugem nizu. V pravi drami, ki je sledila, je Španec najprej ubranil kar pet priložnosti Medvedjeva za nov odvzem servisa, v šesto pa mu ni uspelo in Rus je bil znova "med živimi", kar je potrdil z izenačenjem v deseti igri na 5:5. Oba sta bila pri svojem naslednjem serviranju zanesljiva, tako da je odločal tie-break. Bolje ga je začel Rafael Nadal, ki je povedel s 5:3, nato pa je Medvedjev odgovoril s štirimi zaporednimi točkami za zmago v drugem nizu. 7:6 za vodstvo 2:0 v nizih.

Španec je bil v vse večjih težavah, ki bi se lahko še potencirale v šesti igri naslednjega niza. Medvedjev je na njegov servis namreč povedel s 40:0, a je nato Nadal pokazal, zakaj sodi med najboljše vseh časov. Izenačil je na 40:40, nato pa izkoristil drugo žogico za zmago v igri in izenačenje na 3:3. Sledilo je novo izenačenje na 4:4. V deveti igri pa je Nadal odvzel servis Medvedjevu in break nato potrdil na svoj servis, ko je igro dobil brez izgubljene točke. Špancu se je tako uspelo vrniti med žive, potem ko je bil Medvedjev v šesti igri na pragu prvega breaka v tretjem nizu, ki bi že lahko odločil zmagovalca. 6:4 za znižanje na 1:2 v nizih.

Nadal je še drugič v karieri slavil na OP Avstralije. Prvič je bil najboljši leta 2009. FOTO: AP

Četrti niz se je začel lomiti v peti igri, ko je Nadal na servis nasprotnika povedel s 40:0. Medvedjev je vse tri žoge za break ubranil in izenačil, a si je Španec priigral še štiri priložnosti za odvzem servisa in zadnjo tudi izkoristil. Odvzem je potrdil v šesti igri, ko je povedel s 4:2. Medvedjev je nato uspel znižati, v osmi igri, ko bi lahko na servis Španca izenačil, pa je zapravil dve priložnosti za break in Nadal je povedel s 5:3. Odločilno točko je 35-letnik dosegel z asom, šele njegovim drugim na celotni tekmi. V zadnjih dveh igrah sta bila oba znova zanesljiva na svoj servis, Nadalov tretji as je odločil zmagovalca zadnje, desete igre, po kateri je bil izid znova poravnan. 6:4 za izenačenje na 2:2.

V odločilnem petem nizu sta tako Medvedjev kot Nadal bila uspešna na svojih prvih dveh servisih. Pri 2:2 pa je izkušeni Španec prišel do prvega "breaka", ki bi že lahko pomenil odločilno prednost za 21. naslov. Majorčan je nato zadržal prednost in je vodil že s 5:3, a tudi tokrat Medvedjev še ni rekel zadnje. Dobil je igro na svoj servis, nato pa v deseti igri izkoristil prvo zaključno žogo za novo izenačenje (5:5).

Danil Medvedjev je v drugem najdaljšem finalu v zgodovini turnirjev za grand slam potegnil kratko. FOTO: AP

Rus, ki se je na začetku petega niza zdel že povsem izčrpan, je očitno našel novo moč, a še močnejši je bil Nadal. Po izgubljenem servisu se je šampionsko odzval, v enajsti igri tudi sam prišel do breaka, ki ga je nato nadgradil z zmago v odločilni 12. igri brez izgubljene točke. Tako je postal najtrofejnejši igralec v zgodovini turnirjev velike četverice.

Medvedjev Avstralijo znova zapušča razočaran

Za Danila Medvedjeva je bil to drugi zaporedni finale na prvem grand slamu sezone. Lani ga je s 3:0 v nizih ugnal Novak Đoković, ki ga letos zaradi vsem znanih razlogov ni bilo v konkurenci. Na drugi strani je Rafael Nadal v Melbournu pred tem slavil enkrat, najboljši je bil zdaj že davnega leta 2009, ko je po petih nizih ugnal Rogerja Federerja

V polfinalu sta oba morala odigrati štiri nize. Nadal je domov poslal šestopostavljenega Italijana Mattea Berrettinija, Medvedjev pa je bil boljši od Stefanosa Cicipasa. Še bolj se je 35-letni Španec namučil v četrtfinalu, ko je proti Denisu Šapovalovu vodil že z 2:0, Kanadčan je nato uspel izenačiti, odločilni peti niz pa je s 6:3 znova pripadel Nadalu. V velikih težavah je bil takrat tudi Medvedjev, ki je proti še enemu Kanadčanu Felixu Augerju-Aliassimu izgubljal z 0:2, a mu je nato uspel veliki preobrat za zmago s 3:2.

Tekmeca sta se pred nedeljskim finalom pomerila štirikrat, s tremi zmagami je uspešnejši Nadal. Je pa Rus dobil zadnji medsebojni obračun pred dvema letoma v polfinalu zaključnega turnirja v Londonu, ko je bilo 2:1 (3:6, 7:6, 6:3).

V finalu ženske konkurence je v soboto domačinka Ashleigh Barty z 2:0 v nizih ugnala Američanko Daniello Collins.