Čeprav plavalnih tekmovanj v Londonu še ni konec, je že jasno, da bodo tudi letošnje igre Phelpsove igre. Pred dvema dnevoma je postavil mejnik po številu osvojenih medalj na OI, danes ga je prestavil še za stopničko višje, za nameček pa je postal prvi plavalec v zgodovini, ki je na treh zaporednih OI osvojil zlato v isti disciplini. To mu je uspelo na 200 metrov mešano, potem ko je bil kandidat za takšen dosežek že na 200 m delfin, a ga je pred dvema dnevoma presenetil Južnoafričan Chad le Clos. Tokrat je imel Phelps najnevarnejšega tekmeca v rojaku in velikem nasprotniku Ryanu Lochteju – toda slednji je imel oteževalno okoliščino, saj je le pol ure pred tem nastopom tekmoval že na 200 m hrbtno (in ni bil najbolj zadovoljen z bronom). Michael Phelps je do zlata prišel s časom 1:54,27, srebrn je bil Lochte (1:54,90), bronast pa Madžar Laszlo Cseh (1:56,22). “Nekaj posebnega je, da sem zmagal trikrat zapored v eni disciplini, zelo sem srečen. Vedel sem, da je imel Lochte že eno tekmo pred mano, a sem se zavedal, da bo tudi tako težko. A skušal sem čim bolj odločno plavati prvih sto metrov,” je taktiko za zmago razložil Phelps.
Že 31. julija je postavil nov zgodovinski mejnik, ko je prišel do 19. medalje na olimpijskih igrah ter prehitel nekdanjo sovjetsko telovadko Lariso Latinino. Zdaj jih ima skupno že 20, v Londonu je osvojil že četrto odličje, drugo zlato. Na OI je v letih 2004, 2008 in 2012 osvojil kar 16 zlatih medalj, ob tem pa še po dve srebrni in bronasti. A ne le Phelps, vsi Američani so danes spremenil v festival ZDA. Od 12 kolajn so jih pobrali pet, od tega tri zlate. Edino zlato, ki se jim je izmuznilo, je bilo tisto s 100-metrske razdalje v prostem slogu za ženske, kjer je slavila Nizozemka Ranomi Kromowidjojo. Poleg Phelpsa sta bila zlata še Rebecca Soni, ki je zmagi dodala še izboljšan lastni svetovni rekord, ter Tyler Clary. Lochte se je moral tokrat zadovoljiti z obrobno vlogo, dobil je “le” bronasto in srebrno medaljo. Lochte je tako doživel dva poraza, nekoliko nepričakovanega na 200 m hrbtno, kjer je bil še pri zadnjem obratu prvi, pa nato popustil in prehitela sta ga rojak Clary in Japonec Rjosuke Irie. Junakinja ženskega dela tekmovanj je bila tudi danes Sonijeva. Potem ko se je že v polfinalu kot prva na svetu spustila pod mejo 2:20, je bila danes še 41 stotink hitrejša in je prepričljivo zmagala na 200 m prsno. “Počutim se, kot da sem na vrhu sveta. Leta in leta sem lovila ta dosežek. Zdaj mi je uspelo. Ko sem se dotaknila plošče v cilju, sem imela dober občutek, a sem se kar malo bala pogledati na semafor,” pa je svetovna rekorderka pojasnila pot do izjemnega dosežka.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.