Madžari v zaključku do preobrata, Sloveniji šesto mesto na EP

Köln, 26. 01. 2024 14.30 |

Slovenska moška rokometna reprezentanca je nastope na evropskem prvenstvu v Nemčiji sklenila s porazom proti Madžarski (22:23) in tako osvojila končno šesto mesto.

Varovanci selektorja Uroša Zormana so na svojem 14. nastopu na evropskem prvenstvu dosegli pet zmag in tri poraze. V prvem delu so v Berlinu po vrsti premagali Ferske otoke (32:29), Poljsko (32:25) in Norveško (28:27), drugi del v Hamburgu pa začeli z dvema porazoma proti Švedski (22:28) in Portugalski (30:33). Nato so premagali Nizozemsko (37:34) ter Dansko (28:25) in si ob remiju Portugalcev v zadnjem krogu zagotovili tekmo za peto mesto.

Šesto mesto je izenačena četrta najboljša uvrstitev slovenske izbrane vrste na EP. Leta 2004 je v domovini osvojila srebrno kolajno, pred štirimi leti pa je igrala v polfinalu in na koncu zasedla četrto mesto.

Za peto mesto je igrala trikrat, enkrat je slavila in dvakrat izgubila. Pred 24 leti je premagala domačo reprezentanco Hrvaške ter si prvič v zgodovini priigrala nastop na olimpijskih igrah v Sydneyju. Pred 12 leti v Srbiji je bila v tekmi za peto mesto od nje boljša Severna Makedonija, letos v Nemčiji pa Madžarska.

Dober začetek Slovenije, ki je zaspala na sredini prvega polčasa

Slovenska vrsta je 18. uradni obračun proti vzhodnim sosedom začela tudi z Blažem Blagotinškom, ki je pred tem zaradi bolezni izpustil zadnje tri tekme.

V obrambi se je to poznalo. Zormanovi izbranci so namreč dvoboj začeli bolje in si proti zaspanim vzhodnim sosedom priigrali tri gole naskoka (5:2). Nato so tudi tekmeci pokazali, da niso nezasluženo udeleženci zadnjega konca tedna na EP. V deveti minuti so izenačili, ogromno težav pa je obrambi povzročal predvsem Bence Banhidi na šestmetrski črti.

Slovenskih napak je bilo vse več, kar so Madžari izkoristili in prvič povedli v 13. minuti (8:7). V napadu je bilo vse manj pravih idej, zato je Zorman svoje igralce po 16 minutah poklical na prvi posvet. Kaj veliko se to sprva v napadu ni poznalo, Madžari so na tekmi z malo zadetki povedli za dva (10:8).

So pa Slovenci nato po hitrejši igri po vstopu Mihe Zarabca najprej izenačili in izkoristili igralca več, nato pa slabe tri minute pred odmorom povedli po dveh zaporednih golih Aleksa Vlaha (12:11). Gol prednosti je imela Slovenija tudi ob polčasu.

Madžarska - Slovenija
Madžarska - Slovenija FOTO: Sofascore.com

Ferlin znova blestel

Madžarska mreža je v drugem polčasu sprva mirovala štiri minute, a tudi tekmeci na drugi strani niso našli poti mimo Klemna Ferlina (11 obramb). Po golu Deana Bombača z igralcem več je bilo na semaforju znova +2 (15:13). Ferlin je še naprej v obup spravljal madžarske strelce s sedmih metrov, obranil jih je kar pet in svojo reprezentanco držal korak pred tekmeci.

Na drugi strani je tudi Laszlo Bartucz zbiral obrambe in svoji izbrani vrsti omogočil izenačenje na 16:16. Čeprav dvoboj ni imel tekmovalnega pomena, sta obrambi še naprej delovali čvrsto, vratarja sta bila razpoložena, golov pa je bilo posledično malo.

Po 22:20 Madžari dosegli tri zadetke in prišli do preobrata

Po drugi Zormanovi minuti odmora je imela Slovenija priložnost za +2. Sprva ni uspela, je pa nato po rdečem kartonu Adriana Sipsa ob koncu 55. minute po tretji izključitvi zadel Vlah za 22:20. A Slovenci igre z možem več na parketu niso izkoristili in dopustili izenačenje Madžarov na 22:22.

Ti so se nato v 58. minuti otresli slovenskega napada, v svojem naslednjem pa po drugi uspešno izvedeni sedemmetrovki zapovrstjo povedli s 23:22. V obrambi so bili nato dovolj čvrsti, da so ubranili zadnji napad in si zagotovili peto mesto.

Pri Slovencih so Blagotinšek, Vlah in Zarabec dosegli po štiri gole, pri Madžarih pa sta po pet zadetkov dosegla Banhidi in Mate Lekai.

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

16.45

Hvala, da ste bili v naši družbi!

V nadaljevanju popoldneva na naši spletni strani sledijo vsi odzivi iz slovenskega tabora.

16.41

Tekme je konec! Slovenija je osvojila šesto mesto!

Madžari so v zaključku prišli do preobrata in s tremi zaporednimi goli potrdili zmago in končno peto mesto.