Po španskih rokometaših v veliki finale EP še Švedi

Budimpešta, 28. 01. 2022 22.46 |

Španija in Švedska sta finalista rokometnega evropskega prvenstva na Madžarskem in Slovaškem. Španija je na današnji prvi polfinalni tekmi v Budimpešti premagala Dansko z 29:25 (13:14), Švedska pa je bila na drugi boljša od Francije s 34:33 (17:14).

Po španskih rokometaših so si najbolj prestižno tekmo na letošnjem zaključnem turnirju stare celine priigrali še Švedi, ki so na kolena položili Francoze. Švedska bo v nedeljo naskakovala svojo peto zlato kolajno na evropskih prvenstvih, potem ko je bila najboljša na Portugalskem 1994, v Italiji 1998, na Hrvaškem 2000 in na Švedskem 2002, medtem ko bo Španija naskakovala tretje zaporedno zmagoslavje po turnirjih na Hrvaškem 2018 ter na Švedskem in Norveškem ter v Avstriji 2020.

Francozi začeli, Švedi zaključili

Drugi polfinalni obračun v madžarski prestolnici je imel tudi slovenski pridih, pravico sta delila Bojan Lah in David Sok. Tekmo so bolje odprli galski petelini, po njihovem vodstvu s 5:1 pa so se prebudili tudi Skandinavci. V 20. minuti so izenačili na 10:10, v končnici prve polovice tekme pa po sijajnih obrambah Andreasa Palicke in simultanki Jima Gottfridssona na polčasu vodili s 17:14.

Veselje Švedov
Veselje Švedov FOTO: AP

V drugem polčasu so varovanci norveškega strokovnjaka na švedski klopi Glenna Solberga - tudi z zvrhano mero sreče - odbili vse napade trikratnih olimpijskih in evropskih ter sedemkratnih svetovnih prvakov iz Francije.

V 51. minuti je njihova prednost znašala štiri gole (30:26), a se je ta v 57. minuti praktično stopila (32:31). V izjemno razburljivi končnici so jim Francozi neprestano dihali za ovratnik in imeli celo zadnji napad za izenačenje, strel krožnega napadalca Ludovica Fabregasa pa je čudežno ubranil absolutni junak današnjega obračuna Palicka, ki je - ob bravuroznih posredovanjih - zabil še tri gole.

V švedski izbrani vrsti sta bila najbolj učinkovita Gottfridsson z devetimi in Lucas Pellas s sedmimi goli, v francoski pa Hugo Descat in Aymeric Minne, oba sta dosegla po osem zadetkov.

Jim Gottfridsson
Jim Gottfridsson FOTO: AP

Norvežani peti

Na današnji tekmi za peto mesto je Norveška šele po podaljških premagala Islandijo s 34:33 (27:27, 16:12) in si izborila neposredno uvrstitev na svetovno prvenstvo, ki bo januarja prihodnje leto na Švedskem in Poljskem. Od evropskih reprezentanc so si ob Norveški nastop na mundialu poleg obeh gostiteljev zagotovile tudi Danska, Francija in Španija.

Slovenska reprezentanca bo svojega kvalifikacijskega tekmeca dobila na sobotnem žrebu v Budimpešti. Njene možne tekmice so Švica, Romunija, Belgija, Grčija, Italija, Ferski otoki, Finska, Turčija in Estonija. V primeru zmage na marčevskih tekmah jo nato naslednji mesec čakata še izjemno zahtevna obračuna proti Islandiji, Hrvaški, Nizozemski, Nemčiji, Rusiji, Madžarski, Črni gori, Češki ali Srbiji.