Po tesnem porazu s Srbijo slovenske rokometašice ostale brez izločilnih bojev na SP

Kumamoto, 06. 12. 2019 07.53 |

A.V./T.Š.
29

Slovenska ženska članska rokometna reprezentanca je kljub žilavemu odporu, ki ga je nudila srbski izbrani vrsti v odločilnem dvoboju predtekmovanja na SP na Japonskem, morala priznati premoč tokratnim tekmicam (27:29). V boju za končno uvrstitev od 17. do 21. mesta bodo prve tekmice Brazilke.

"Na žalost smo tekmo v končnici izgubili, kar je škoda, saj smo začeli res dobro. Srbiji se je uspelo vrniti v igro. V drugem delu prvega polčasa smo imeli nekaj težav z obrambno postavitvijo tekmic 5-1, a smo se uspeli prilagoditi in ta del igre končati z minimalnim zaostankom. Drugi polčas je Srbija začela udarno, močno. Spremenil sem taktiko in s sedmimi igralkami v napadu smo znova ujeli korak. Žalosti me, da pri 23:20 nismo izkoristili nasprotnega napada. Lahko rečem, da je tekmo odločila ena žoga. Za nas je proti Srbiji štela le zmaga, s katero bi se v nadaljnje tekmovanje prebili kot drugi v skupini A, sedaj pa se lahko zgodi, da bomo le peti. Vesel sem, da so dekleta v prvem delu svetovnega prvenstva prikazala pravo borbo na vseh tekmah, z izjemo tiste proti Angoli. Po porazu smo res razočarani, a naša naloga je, da tekmovanje do konca odigramo na najvišji možni ravni." Uroš Bregar, slovenski selektor
Varovanka slovenskega selektorja Uroša Bregarja žal ni uspelo storiti še tistega zadnjega koraka k preboju v izločilne boje letošnjega svetovnega prvenstva v rokometu na Japonskem.

Čeprav so slovenske rokometašice v odločilnem obračunu skupinskega dela v Kumamotu nekajkrat vodile tudi z več kot tremi zadetki razlike proti favorizirani reprezentanci Srbije, pa so na koncu kapetanka Ana Gros, Tjaša Stanko in druščina morale priznati premoč tokratnim tekmicam, ki so slavile z 29:27. Prav Grosova in Stankova sta bili nerešljivi uganki za nasprotnikovo obrambo, saj sta dosegli kar 18 zadetkov od skupnih 27 slovenske reprezentance. Toda po drugi strani nista imele ustrezne pomoči v ostalih soigralkah, ki so sicer opravile dobro delo v obrambi, a ko bi bilo potrebno prispevati še kakšen zadetek ali dva, ki bi bržkone prelomil(-i) tekmo v našo korist, jih najboljši posameznici v Bregarjevi zasedbi nista dočakali.

Sanjski uvod, slabše nadaljevanje Slovenije
Tekma pred lepim številom gledalcev se je za Slovenke začela naravnost sanjsko. Z uvodnih 5:0 so nakazale, da je nesrečen torkov nepričakovano visok poraz z Angolo že zdavnaj pozabljen. S čvrsto obrambo 6-0 in nekaj obrambami vratark Branke Zec in Amre Pandžić so naše reprezentantke prišle do nekaj hitrih protinapadov, ki so jim v peti minuti prinesle lepo prednost petih zadetkov (5:0). A kot smo že vajeni na tem svetovnem prvenstvu, je v igri slovenske reprezentance prišlo do kriznih minut, ki so jih fizično močnejše in izkušenejše nasprotnice znale unovčiti. V srbski izbrani vrsti je bila za našo obrambo nerešljiva uganka agilna krožna napadalka Slađana Pop--Lazić, ki se je na koncu ustavila pri osmih zadetkih.

Tjaša Stanko je bila z 8 zadetki druga najučinkovitejša posameznica v slovenski izbrani vrsti, a to ni zadostovalo za uspeh proti Srbiji. FOTO: RZS
Do prvega izenačenja na obračunu so Srbkinje prišle šele v 20. minuti, ko je na semaforju kazalo 10:10. Na odmor so slovenske tekmice odšle s prednostjo zadetka (12:11), ki so jo na začetku drugega polčasa 'oplemenitile' ter tako v 35. minuti ušle na +3 (15:12). Toda naše rokometašice so našle odgovor na igro Srbkinj z dvema krožnima napadalkama, zaprle prostor na črte, medtem ko zunanje igralke Lavkova, Liščevićeva in Obradovićeva niso našle poti do slovenskih vrat. Na krilih razigranih Grosove in Stankove so Slovenke z delnim izidom 5:1 v 45. minuti ušle na +3 (23:20), kar je napovedovalo 'infarktno' končnico za osvojitev želenega 3. mesta v skupini A, ki še vodi v izločilne boje SP-ja.

"Razočaranje po tekmi s Srbijo je veliko. V rokah smo imeli vse karte. Tekmo smo dobro začeli, nato nekoliko padli, a se spet vrnili. V igri je bilo preveč nihanj, to je glavni krivec za poraz. Borile smo se do zadnjega atoma moči. Morda nam je zmanjkalo tudi nekaj športne sreče. Smo razočarani, a takšen je šport. Iz tega se moramo nekaj naučiti in iti naprej." Ana Gros, kapetanka slovenske reprezentance

Po minuti odmora srbskega selektorja so se naše tekmice prebudile in izid v 50. minuti izenačile na 23, v naslednjem napadu pa zopet povedle za zadetek (24:23). Tjaša Stanko je slabi dve minuti pred koncem z zadetkom prek celotnega igrišča v prazna srbska vrata poskrbela za novo izenačenje na 27:27, a je bilo ob naslednjih dveh napakah Slovenk v napadu to premalo za želeno zmago. Srbija je dosegla še dva zadetka in se z izidom 29:27 zasluženo razveselila uvrstitve v drugi del letošnjega svetovnega prvenstva.

Prve tekmice Brazilke
Slovenke so zasedle peto mesto v skupini A in se bodo borile za razvrstitev od 17. do 21. mesta. Na prvi tekmi se bodo v nedeljo pomerile z Brazilkami. Z izbrano vrsto iz Južne Amerike so se nedavno že pomerile, na pripravljalnem turnirju za letošnji mundial v Tokiu so zmagale s 33:29. Slovenke bodo v primeru zmage proti Brazilkam (v skupini B so zasedle peto mesto), v ponedeljek igrale za končno 17., v primeru poraza pa za 19. mesto. Drugi par v skupini za končno razvrstitev je Senegal - Kongo.