Poljaki ustavili slovensko odbojkarsko pravljico v Ligi narodov

Rimini, 26. 06. 2021 16.53 |

Po zmagi Poljakov v treh nizih (22, 21, 23) se je slovenska odbojkarska pravljica v letošnji Ligi narodov ustavila. Najbolj zaslužna za zmago Poljakov sta bila Bartosz Kurek in "kubanski" Poljak Wilfredo Leon, igralca, ki na prvem medsebojnem obračunu teh dveh reprezentanc v letošnji Ligi narodov nista igrala.

Slovenski odbojkarji so Poljake uspešno zadrževali večino prvega niza. Do rezultata 17:19 so celo vodili. Nato so sledili trije zaporedni uspešni bloki Poljakov, ki so povedli z rezultatom 20:19. Kmalu zatem so Poljaki prednost povečali na 21:19 in prednost dveh točk uspešno branili do konca prvega niza, ki so ga dobili z rezultatom 25:22. Največ točk v nizu sta dosegla Poljak Bartosz Kurek in Klemen Čebulj – oba sta jih dosegla po pet. Velika razlika med njima je bila jasna pri številu napak, saj je Poljak storil samo eno, Čebulj pa kar šest.

Poljska odbojkarska reprezentanca
Poljska odbojkarska reprezentanca FOTO:

V drugem nizu ni bilo preobrata

Poljaki so drugi niz začeli odločno in povedli z 2:0, a slovenski fantje so hitro odgovorili, povedli z rezultatom 2:5 in prednost treh točk uspešno branili lep čas. Tudi ko so Poljaki pri 6:8 zagrozili, je Tine Urnaut s čudovito potezo in nežnim potiskom žoge čez mrežo pretental celotno poljsko obrambo in prednost povečal na 6:9. Poteza je očitno ranila ponos Poljakov, ki so po treh zaporednih točkah izenačili na 9:9.

Prvič v drugem nizu so Poljaki povedli pri rezultatu 12:11. V drugem delu niza so vse bolj pritiskali in po odličnem dvojnem bloku in asu Fabiana Drzyzge povedli z 20:16. Po minuti odmora, ki jo je zahteval slovenski selektor, so se Slovenci približali na samo dve točki (22:20). Kljub odlični obrambi slovenskih igralcev pa je Kurek z dvema zaporednima točkama vodstvo Poljakov povišal na 24:20. Slovenski odbojkarji so prvo priložnost Poljakov za osvojitev niza sicer preprečili, a Wilfredo Leon je že v naslednjem napadu po odlični podaji zaključil drugi niz (25:21) s svojo osmo točko.

Bartosz Kurek in Wilfredo Leon
Bartosz Kurek in Wilfredo Leon FOTO: FIVB

Po dveh nizih sta bila najboljša strelca Poljakov igralca, ki v prvi medsebojni tekmi teh dveh reprezentanc v prvem tednu letošnje Lige narodov nista igrala. Leon in Kurek sta skupaj do tega trenutka pri Poljakih dosegla kar 24 točk. Tonček Štern je bil v drugem nizu najuspešnejši Slovenec s sedmimi točkami, sledil mu je kapetan Tine Urnaut s petimi.

Poljaki tudi v tretjem nizu niso popuščali

Začetek tretjega niza je bil za Slovenijo dober in povedla je z 1:4. Vse do rezultata 5:7 in "challengea" Poljakov, ki so uspešno preobrnili odločitev sodnikov po Šternovem dotiku z nogo, so Slovenci nasprotnike držali na varni razdalji. Na servis pri rezultatu 6:7 je stopil visoki "kubanski" Poljak Leon. Njegovi odlični prvi udarci so poljsko reprezentanco povedli do prednosti 9:7. Slovencem je uspelo izenačiti šele pri rezultatu 13:13, a Poljaki so znova pobegnili na 15:13. Prednost so rutinirano vzdrževali do konca tretjega seta, v katerem so zmagali s 25 – 23. Slovenija je morala priznati premoč svetovnim prvakom, ki so po štirih zaporednih porazih na velikih turnirjih tokrat le strli slovensko četo.

Jani Kovačič, prosti igralec Slovenije: "Danes nismo bili pravi. Energijsko se je poznalo, da smo se preveč obremenjevali za stvari, zaradi katerih se nam ne bi bilo treba. Nismo dali te energije v točke, kot smo to kazali na prejšnjih tekmah, in danes se je to pokazalo. Če ne igramo na visoki ravni in ne igramo kot ekipa, bomo težko premagali kogarkoli. Danes smo imeli v vseh nizih na začetku prednost, potem pa smo se po kakšni napaki še vso tekmo sekirali. Poljaki so zasluženo zmagali. Mogoče smo mislili, da bo lažje, ker smo jih štirikrat premagali v izločilnih bojih. Danes so bili pač boljši, čim prej moramo to pozabiti, čeprav bo težko, in misli usmeriti na Francoze."

Statistika na tekmi med Slovenijo in Poljsko.
Statistika na tekmi med Slovenijo in Poljsko. FOTO: Sofascore.com

Kljub porazu nastopi slovenskih odbojkarjev na letošnji Ligi narodov še niso končani. Na nedeljskem obračunu s Francozi bodo poskušali osvojiti zgodovinsko tretje mesto na prvem nastopu Slovenije v elitni Ligi narodov. V finalu se bodo Poljaki tudi v nedeljo pomerili z Brazilijo, ki je bila v prvem polfinalu prepričljivo boljša od Francije s 3:0 (20, 18, 19).

Končni izid tekme med Poljsko in Slovenijo: 25:22, 25:21, 25:23.

Statistika igralcev:

Poljska: Nowakowski 7, Kaczmarek, Kurek 17, Leon 13, Wojtaszek, Drzyzga 6, Lomacz, Kubiak 6, Sliwka 1, Kochanowski 2, Semeniuk, Zatorski, Bieniek 5, Fornal.

Slovenija: T. Štern 12, Pajenk 9, Kozamernik 3, Šket, Gasparini, Vinčić 2, Štalekar, Ž. Štern, Klobučar, Kovačič, Ropret, Urnaut 13, Čebulj 10, Možič.