Poraz Bartyjeve, konec tudi za ameriško senzacijo Gauffovo, 'sprehod' za veliko trojico

Wimbledon, 08. 07. 2019 16.15 |

T.Š./STA
2

Na teniškem turnirju za grand slam v Wimbledonu so bili na sporedu vsi dvoboji osmine finala v ženski in moški konkurenci. Američanka Riskejeva je pripravila presenečenje, saj je izločila prvo igralko sveta Bartyjevo. Izgubila je tudi Gauffova, v dveh nizih je bila boljša Halepova. V moški konkurenci so veliki trije, Nadal, Đoković in Federer, nalogo opravili brez napak.

Rafael Nadal
Rafael Nadal FOTO: AP

Prva teniška igralka sveta Avstralka Ashleigh Barty, zmagovalka letošnjega OP Francije, je v osmini finala turnirja za grand slam v Wimbledonu morala priznati premoč Američanki Alison Riske. Petinpetdeseta igralka na lestvici WTA je slavila s 3:6, 6:2 in 6:3. Gre za prvi poraz Bartyjeve po 15 zaporednih zmagah. Proti nepostavljeni Američanki je po sicer mirno dobljenem prvem nizu njena igra razpadla, predvsem prvi začetni udarec jo je zapustil, začela pa je delati tudi vse več neizsiljenih napak in Riskejeva je gladko dobila oba niza.

Riskejeva se bo v četrtfinalu pomerila s sedemkratno prvakinjo Wimbledona Američanko Sereno Williams. Dobitnica 23 turnirjev za grand slam je v dvoboju osmine finala premagala Španko Carlo Suarez Navaro s 6:2 in 6:2.

Wimbledon je bil sicer v prvem tednu v znamenju ameriške teniške senzacije iz Atlante, šele 15-letne Cori Coco Gauff. Američanka je premagala tudi slovensko igralko Polono Hercog, pa čeprav je bila Slovenka že blizu zmage, a je. Gauffova je ustavila Romunka Simona Halep, sedma nosilka, ki je gladko v dveh nizih (6:3, 6:3) v uri in 15 minutah izločila Američanko. V osmini finala so zmagale tudi Ukrajinka Elena Svitolina, Čehinji Barbora Strycova in Karolina Muchova, ter Kitajka Shuai Zhang.

Čehinjo Karolino Pliškovo je ustavila rojakinja Muchova, Pliškova pa je zamudila priložnost, da se zavihti na prvo mesto računalniške lestvice, zdaj je jasno, da bo tam kljub porazu v osmini finala ostala Bartyjeva. Muchova, 22-letna debitantka na turnirju, je rojakinjo ugnala v treh nizih tri ure in 17 minut dolgega dvoboja, tretji niz se je končal z izidom 13:11. Za uvrstitev v polfinale se bo merila z Ukrajinko Jelino Svitolino.

Osip nosilk pa se nadaljuje pri ženskah. V osmini finala se je poslovila tudi šesta nosilka in dvakratna zmagovalka turnirja Čehinja Petra Kvitova, v treh nizih jo je ugnala domačinka Johanna Konta. Britanka je zmagala s 4:6, 6:2 in 6:4.

Španski teniški zvezdnik Rafael Nadal se je še sedmič v karieri uvrstil v četrtfinale teniškega turnirja v Wimbledonu. V osmini finala je s trikrat po 6:2 premagal Portugalca Joaa Suoso. Zmagovalec turnirja leta 2008 in 2010 se bo v četrtfinalu pomeril z Američanom Samom Querreyjem. Nadal bo na turnirjih za grand slam v četrtfinalu nastopil že 39-ič, na teh turnirjih pa lovi 19. zmago, s katero bi le še za eno zaostajal za Švicarjem Rogerjem Federerjem.

Podobno kot Nadal je dvoboj ekspresno končal tudi Novak Đoković, ki je s 3:0 izločil Francoza Uga Humberta (6:3, 6:2, 6:3). Postal je najstarejši četrtfinalist turnirjev za grand slam v zadnjih 28 letih, potem ko je s 6:1, 6:2 in 6:2 "povozil" Berrettinija. S tem se je že 11. uvrstil v četrtfinale najprestižnejšega turnirja na svetu. Naslednji tekmec prvega igralca sveta bo Belgijec David Goffin, 66. igralec sveta, ki do letos sploh ni igral turnirjev na travi. V medsebojnih dvobojih Srb vodi s 5:1.

Tudi Roger Federer, podobno kot Nadal in Đoković, ni izgubil niza, tekmeca Italijana Mattea Berrettinija je odpravil s 3:0 v nizih. Za 37-letnega Švicarja, osemkratnega zmagovalca turnirja, je bila to že 99. zmaga v Wimbledonu, med najboljših osem se je uvrstil že 17-ič. V četrtfinalu se bo pomeril z Japoncem Keijem Nišikorijem, ki je bil v štirih nizih boljši od Kazahstanca Mihaila Kukuškina.

V moški konkurenci so napredovali tudi Španec Robert Bautista-Agut, Američan Sam Querrey, Belgijec David Goffin in Argentinec Guido Pella, ki je v maratonu in slabih štirih urah in petih nizih in preobratu ugnal Kanadčana Miloša Raonića.