Primož Roglič za manj kot sekundo osvojil modro majico!

Pescara, 19. 03. 2019 16.13 |

Ž.L./J.K./STA
63

Slovenski kolesar Primož Roglič je na zadnji etapi na dirki med Tirenskim in Jadranskim morjem nadoknadil zaostanek za Adamom Yatesom in za pičlih 0,31 sekunde še drugič v sezoni zmagal na dirki svetovne serije. Na zaključnem kronometru je nadoknadil 25 sekund zaostanka za Britancem.

• Primož Roglič v zaključnem kronometru na dirki od Tirenskega do Jadranskega morja do ene najtesnejših zmag v zgodovini kolesarstva
    02:58
  • Iz 24UR: Primož Roglič po skupni zmagi na dirki od Tirenskega do Jadranskega morja
    00:19

Dirka od Tirenskega do Jadranskega morja je bila ena najbolj tesnih v zgodovini kolesarskega športa, Primož Roglič jo je po podatkih prirediteljev dirke v skupnem seštevku dobil za vsega 0,31 sekunde. To je bila njegova osma zmaga na večetapnih dirkah, s katero si zdaj deli šesto mesto med aktivnimi kolesarji.

Tradicionalen zaključek ene najmočnejših etapnih dirk v spomladanskem delu sezone je bil nadvse razburljiv. Yates je branil 25 sekund prednosti, ki pa jih je izgubil v zadnjih metrih. Primož Roglič se je zavedal, da je boljši kronometrist od vodilnega Adama Yatesa, tudi lansko vožnjo na čas v San Benedettu del Trontu je v primerjavi z Yatesom dobil za 36 sekund. Na koncu se je 29-letniku izšlo, na svoji drugi dirki v sezoni je še drugič osvojil glavno nagrado.

"Bilo je neverjetno blizu. Ne vem, kje sem nadoknadil čas. Sreča je bila na moji strani. Po obratu, na poti proti cilju, sem se počutil močnega. Skušal sem napraviti razliko, šel sem na vso moč do ciljne črte. Bil sem samozavesten, da mi lahko uspe, toda vsak lahko nadzoruje le sebe. Jaz sem si želel od sebe dati le 110 odstotkov," je po koncu dirke povedal Roglič in nekaj trenutkov kasneje znova na zmagovalnem odru uprizoril zdaj že značilen telemark.

Primož Roglič (desno) je za pičlo sekundo ugnal Adama Yatesa (levo) in zmagal na svoji drugi večdnevni dirki v letošnji sezoni. FOTO: AP

Četrta zmaga na dirki svetovne serije
Za manjši zaplet na zmagovalnem odru so poskrbeli prireditelji, ki so imeli pripravljeno modro majico za končnega zmagovalca za Yatesa. Ko so uvideli napako, so jo umaknili, in Rogliču hitro dali prazno majico brez napisa njegove ekipe Jumbo-Visma. Roglič je danes prišel do osme skupne zmage na etapnih dirkah, četrte na ravni svetovne serije. Prvo in drugo je vpisal lani na dirki po Baskiji in Romandiji, tretjo letos na dirki po Združenih arabskih emiratih. Ob tem je bil kot član nizozemske ekipe še najboljši na dirki po Sloveniji in po Algarveju, še kot kolesar Adrie Mobila pa prav tako po Sloveniji in Azerbajdžanu. Ob tem je zabeležil jubilejno, 25. profesionalno zmago.

Multinacionalka Ineos, ki se ukvarja s proizvodnjo kemičnih izdelkov, bo s 1. majem nova lastnica britanske kolesarske ekipe Sky. Ineos bo prevzel vse obveznosti zdajšnjega lastnika, medijskega velikana Sky, do kolesarjev, osebja in partnerjev. Lastnik Ineosa je najbogatejši Britanec Jim Ratcliffe, sicer tudi sam navdušenec nad športom. "Kolesarstvo je izjemen vzdržljivosten in taktičen šport, ki pridobiva na priljubljenosti po vsem svetu. Vse bolj priljubljen je tudi med ljudmi, saj je dobro za zdravje, ob tem je okolju prijazno. Ineos je ponosen, da bo prevzel odgovornost za takšno profesionalno ekipo," je ob dogovoru o nakupu Skya povedal Ratcliffe. Sky je v izjavi za javnost zapisal še, da morajo prevzem ekipe uskladiti z Mednarodno kolesarsko zvezo.Team Sky ima za sezono 2020 sklenjeno pogodbo z 12 kolesarji, med njimi so Chris Froome, Geraint Thomas in Egan Bernal, prvi mož ekipe Dave Brailsford pa naj bi že začel pogovore s kolesarji, ki so letos v moštvu ter tudi drugimi.

V skupnem seštevku je Roglič po sedmih etapah zaključil z vsega sekundo prednosti pred Yatesom. Na tretjem mestu je končal Danec Jakob Fuglsang s 30 sekundami zaostanka. Polanc je ubranil 14. mesto v skupnem seštevku, Matej Mohorič je pridobil dve mesti in končal na 17. mestu ter kot tretji med mladimi kolesarji, Jan Tratnik je bil 74. Rogliča zdaj čaka nekaj zasluženega počitka. Od 30. aprila do 5. maja bo nastopil na dirki po Romandiji, ki bo njegov zadnji preizkus pripravljenosti pred dirko po Italiji ‒ ta se začne 11. maja ‒, na kateri bo lovil zmagovalni oder.

Etapa Belgijcu
Najbolje je s povsem ravninskim kronometrom v San Benedetto del Trontu opravil evropski prvak, Belgijec Victor Campenaerts, ki je za tri sekunde prehitel Italijana Alberta Bettiola in za štiri Nizozemca Josa van Emdna. Roglič je končal na 11. mestu s 13 sekundami zaostanka za današnjim zmagovalcem. Mohorič (Bahrain-Merida) je bil 26. z zaostankom 29 sekund, Tratnik (Bahrain-Merida) 54. z 42 sekundami zaostanka, Polanc (UAE Emirates) pa 63. z 49 sekundami zaostanka.