Pred izjemnimi Slovenci pokleknili še Norvežani, v Hamburg z dvema točkama

Berlin, 15. 01. 2024 19.13 |

Jakob Batič
16

Slovenska rokometna reprezentanca je prvi krog evropskega prvenstva končala brezhibno, s tretjo zaporedno zmago. Tokrat so premoč varovancem Uroša Zormana morali priznati favorizirani Norvežani (28:27). Zmaga pomeni, da bo Slovenija v drugi krog prenesla dve točki. Blestel je vratar Urban Lesjak, ki je bil proglašen tudi za igralca tekme.

Slovenci so v slogu tekme s Poljaki odprli tudi obračun proti Norvežanom. Najprej sta zadela Dean Bombač in Borut Mačkovšek, na drugi strani pa je Klemen Ferlin hitro zbral dve obrambi in semafor je v Berlinu kazal 2:0.

Norvežanov to ni zmedlo, saj so hitro strnili vrste in na uvodu kaznovali vsako slovensko napako. Teh pa ni bilo malo in pri vodstvu Skandinavcev z 8:5 je moral Uroš Zorman vzeti prvo minuto odmora. Ferlin je imel takrat na svojem kontu še vedno dve obrambi s samega začetka, saj so Norvežani kot po pravilu zadevali "zicerje" po hitrih protinapadih.

V nadaljevanju polčasa so se Slovenci zbrali, saj je bilo napak občutno manj. Razpoloženi Ferlin je ubranil prvi sedemmetrovki, na drugi strani pa je blestel predvsem Aleks Vlah, ki je v 30 minutah sedemkrat sprožil in petkrat zadel. Nazadnje s sedmih metrov tik pred iztekom polčasa za izenačenje na 17:17.

Aleks Vlah je pet od skupno sedmih golov dosegel v prvem polčasu.
Aleks Vlah je pet od skupno sedmih golov dosegel v prvem polčasu. FOTO: AP

Zamenjava vratarjev zadetek v polno

Nadaljevanje je bilo še bolj izenačeno, saj se ne ena ne druga ekipa ni uspela odlepiti na več kot dva zadetka prednosti. Bombač je na sredini drugega polčasa z velike razdalje Slovence znova popeljal v vodstvo.

Le minuto pozneje, pri izidu 24:23 v slovensko korist, sta francoski sodnici izključili kar dva slovenska rokometaša, vendar Norvežani tega na srečo niso znali unovčiti. Blestel je vratar Urban Lesjak, ki je vstopil v drugem polčasu in je bil glavni razlog, da je Slovenija v drugem polčasu prejela vsega deset zadetkov. Z bravuroznimi obrambami (zaustavil je devet od 21 strelov) je skrbel, da se Norvežani niso odlepili.

Slovenci so najboljše prihranili za konec. Razigrani Vlah, s sedmimi goli naš najboljši strelec, je na začetku zadnje minute poskrbel za 28:27, ko ga je sijajno našel Miha Zarabec. V zadnjem napadu Norvežanov pa je slovenska obramba ostala zbrana in na koncu blokirala strel Sanderja Sagosena. Velja omeniti še Blaža Blagotinška, ki je na položaju pivota dobil kar nekaj uporabnih žog in jih pet tudi izkoristil, s čimer je bil drugi strelec Slovenije.

Slovenija – Norveška
Slovenija – Norveška FOTO: Sofascore.com

Lesjak se je zahvalil soigralcem in poudaril, da še ni čas za evforijo

"Nehvaležno je v ekipnem športu izpostavljati posameznika. Vsi vemo, da smo v rokometu vratarji odvisni od ekipe. Fantje v polju so bili danes fenomenalni, borili so se od prve do zadnje minute proti eni boljših ekip v Evropi. Ta zmaga nas ne sme zadovoljiti, ampak nam mora vliti le še dodatno samozavest, malo predrznosti, da začnemo razmišljati o čem še večjem," je po tekmi za TV Slovenija izpostavil Lesjak.

"Brez evforije. Proslaviti pol ure v garderobi, potem pa začeti razmišljati o naslednjih nasprotnikih. Če lahko igramo z Norvežani, zakaj ne bi mogli tudi z Danci. Razmišljati moramo o tem, da jih lahko premagamo," je slovenski čuvaj mreže še enkrat več izpostavil, da evforije (še) ne gre ustvarjati.

Slovenci se bodo v drugem delu pomerili s Švedi in Nizozemci iz skupine E ter Dansko in Portugalsko, ki sta bili najboljši v skupini F.

Poljska moška rokometna reprezentanca je na današnji prvi tekmi tretjega kroga skupinskega dela premagala Ferske otoke z 32:28 (15:15) in tako že pred obračunom Slovenije in Norveške potrdila, da bodo v naslednji krog napredovali Norvežani.