Drugi športi

Roglič bo pripravljen za Tour: Ni me strah

Strahovlje, 11. 05. 2020 08.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenski kolesarski as Primož Roglič je v pogovoru za Večer dejal, da bo ne glede na vse težave, ki jih je povzročil novi koronavirus, pripravljen na novo sezono. Glavni cilj ostaja dirka po Franciji, čeprav ne ve, kako se lotiti priprav.

Roglič (na fotografiji) ob povratku v domovino iz Monaka pred nekaj tedni.
Roglič (na fotografiji) ob povratku v domovino iz Monaka pred nekaj tedni. FOTO: 24ur.com

Kot vsi preostali kolesarji na najvišji ravni se tudi 30-letni Primož Roglič zavzeto pripravlja na novo sezono. Potem ko so odprli občinske meje, ima v Sloveniji priložnost daljšega kolesarjenja, tako da na trenažerju preživi vse manj časa. A tudi njega virtualne dirke niso obšle.

"Z njimi se vsaj nekaj dogaja. Pomembne so z vidika naših sponzorjev in vseh, ki nas podpirajo. Ker so neki prenosi, ker se piše o vseh teh dirkah. Za nas pa je cesta cesta, to je šport, ki je zunaj, in vsi komaj čakamo, da začnemo dirkati," pravi Roglič v pogovoru za Večer.

Na Tour morda brez ene same dirke
Glede na razmere v svetu je prepričan, da še dolgo ne bodo dirkali tekmovalno. Sezona se bo začela 1. avgusta s klasiko Strade Bianche, 29. avgusta pa bo že na sporedu Tour de France, ki je njegov velik cilj.

"Prav veliko ne bomo dirkali pred dirko po Franciji. Napisano imam sicer kriterij Dauphine in neke enodnevne dirke, ampak mogoče ne bo nič," pravi Roglič in v isti sapi dodaja. "Bomo videli, kako bo s prihodnjimi ukrepi in dirkami, ki bodo prej. Se pa ne obremenjujem, kaj in kako, ker se znam pripraviti. Ni me strah, če bi morali kar direktno startati Tour."

'Načeloma še ni potrebe, da bi se spreminjal načrt'
Najboljši kolesar lanske sezone po lestvici svetovne serije si želi bazičnih priprav, a v tem trenutku ne ve, ali se bo lahko vrnil na priljubljene višinske priprave v Španiji. 

"Po pravici povedano, še ne vem. Gotovo je želja narediti dobro bazo par tednov, kje točno bomo to lahko izvedli, nimam pojma. Načeloma še ni potrebe, da bi se spreminjal načrt, če ga imamo načrtovanega v juniju ali juliju, ampak se bodo že našle rešitve," pravi Roglič.

Ekipo okrepil še Dumoulin
Zaveda pa se, da je lahko položaj iz tedna v teden različen, zato se bo, kot ostali, moral prilagoditi. Med drugim tudi zaradi novega zvezdnika v ekipi. Letos bo ob Rogličevem boku dirkal Tom Dumoulin. Nizozemski zvezdnik velja za zelo vsestranskega kolesarja, kar je nenazadnje dokazal s skupno zmago na Giru leta 2017 in istega leta še z naslovom svetovnega prvaka, ko je v norveškem Bergnu premagal prav Rogliča. Zasavec meni, da težav kljub številnim vprašanjem o statusu prvega moža ekipe, ne bi smelo biti.

 "Ti problemi so tudi pri nas, ampak konec koncev z dobro strategijo, pametno, gre. Na koncu je veliko bolj preprosto, če se dela za najboljšega in poskuša dirko dobiti. Saj na cesti hitro ugotoviš, kdo je v tistem trenutku tega sposoben in kdo ne," je še sklenil Roglič.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

xyz01
11. 05. 2020 12.40
+6
Kolesarstvo na slovenskem ima dolgo neprimerljivo zgodovino primerjavi s smučanjem.Po zapisih je bilo kolesarjenje prisotno v Ljubljani povsem ob istem času kot na Dunaju ali drugih evropskih metropolah. Kolesarstvo se prične razvijati na teh prostorih že takoj po letu 1880.Prvi kolesarski klub je bil v Ljubljani osnovan že neverjetnega leta 1887 kar pomeni da so bili prvi zametki organiziranega kolesarjenja prisotni že kar nekaj let prej. Ljubljani so sledili Celje,Maribor,Idrija,Gorica in tudi Trst je že imel svojo slovensko organizacijo in svoj slovenski .Klubi so organizirali rekreativne izlete v okoliške kraje ter ulične in cestne dirke.Verjeli ali ne leta 1893 je že bila organizirana dirka Zagreb - Ljubljana ,zmagovalec pa je bil Viktor Bohinc iz ljubljanskega kolesarskega kluba Ljubljana.Do leta 1900 so bili kolesarski klubi ustanovljeni po večini večjih mest. Sodelovanje kolesarskih klubov je bilo intenzivno,članstvo množično.Prvo navdušenje in aktivnosti so se žal v naslednjih dvajsetih letih zaradi vojne in ekonomske krize porazgubili , kluba v Ljubljani in Celju sta celo propadla, center kolesarstava pa sta pa sta postala Trst in Gorica kjer je v mestih in okolici vzniknilo čez 20 klubov. Sicer pa je bila organizirano že leta 1909 tudi Južnoslovensko prvenstvo,ki je povezovalo Trst -Ljubljana in Ljubljana - Gorica.Eden izmed prvih slovenskih kolesarjev,ki je zmagal na tem prvenstvu je bil Albin Šiškovič iz Trsta. Društveno življenje je bilo prisotno tudi med obema vojnama najbolj aktivni so bili v Ljubljani s svojim klubom Ilirija v katerem so bili skoncentrirani vsi takratni najboljši kolesarji.Močni klubi so bili še na Jesenicah, Novem mestu, Kranju, Slovenjgradcu.. Slovenski kolesarji so dobro sodelovali s sosednjimi kolesarji,predvsem hrvaškimi in leta 1937 prične tradicionalna dirka Skozi Hrvaško in Slovenijo ,ki leta 1956 preraste v odlično mednarodno dirko za amaterje Po Jugoslaviji,ki je potekala do razpada skupne države. Slovenski predvojni kolesarji so sodelovali na Olimpijskih igrah v Parizu 1924 ter Amsterdamu 1928 ter Berlinu 1936.Med najboljšimi so bili Šolar, Kosmatin, Vesenjak,Valant ter Avgust Prosenik,ki je takrat veljal za enega najboljših evropskih kolesarjev,svojo veličino pa je dokazal leta 1948 ko je zmagal na takrat največji amaterski 1.100 km dolgi .dirki Varšava – Praga Njegova zmaga je bila v tistem letu največji športni jugoslovanski uspeh in pripadla mu je za takrat nejvečja možna čast,da je kot najbolj čislan športnik Titu predal štafeto ob rojstnem dnevu! Kolesarstvo na slovenskem torej ima neverjetno dolgo tradicijo,ki jo moramo gojiti naprej in kolesarstvu dati pomen in veljavo ,ki mu pripada, še posebno sedaj ko imamo kolesarje svetovnega kova z Rogljičem na čelu !!
xyz01
11. 05. 2020 11.10
+8
Slovenci smo kolesarski nardo, kar dokazujemo tudi vsak petek ob 19h. Pridite vsi tudi ta petek ker maraton Franja bo šele jeseni.
Malo_sutra
11. 05. 2020 11.27
-9
Malo_sutra
11. 05. 2020 10.46
-4
Verjetno spije samo šumečo tabletko MG iz trgovine za 1,25€ 10 kosev da je tako izdržljiv.
Malo_sutra
11. 05. 2020 09.56
-2
Seveda, nic ne bo spil pred dirko. Samo na vodo gre haha
motorist_mb
11. 05. 2020 09.50
+13
Rogla uniči jih z pomočjo Pogija!