Po seštevku točk je Primož Roglič že po kronometru v 13. etapi Vuelte storil dovolj, da bo na torkovi posodobljeni lestvici prehitel rojaka Tadeja Pogačarja, ki je Kisovčana za nekaj tednov nadomestil na vrhu, potem ko je bil najboljši na letošnji dirki po Franciji. Z zmago na Vuelti bo Roglič prednost pred mlajšim rojakom in tekmecem še nadgradil, potem ko je uspel v 17. etapi (178,2 km) zadržati prednost pred najbližjima konkurentoma, Ekvadorcem Richardom Carapazom (Ineos Grenadiers) in Britancem Hughom Carthyjem (EF Pro Cycling) na poti do smučišča na Covatilli.
Prvi v zgodovini z "dvojnim dvojčkom"
Ob uspešnem razpletu je v Madridu le še poziral z rdečo majico vodilnega, medtem ko so se sprinterji udarili za prestižno zmago za konec Vuelte. Ko je govora o sprinterjih, je znova treba omeniti prav slovenskega asa, ki je od samega začetka letošnje dirke po Španiji nosil zeleno majico najboljšega sprinterja, s čimer je postal sploh prvi kolesar v 85-letni zgodovini, ki je v zaporednih letih ubranil obe majici.
Sprinterji so bili sicer letos zaradi manjšega števila ravninskih etap prikrajšani, a tudi v nekaj takšnih, kot na primer v peti in deseti etapi, je Roglič z izjemnimi zaključki nizal točko za točko za osvojitev zelene majice. S tem je postal eden od osmih kolesarjev, ki so to majico osvojili vsaj dvakrat. Obenem je postal šele 11. kolesar, ki je več kot enkrat uspel dobiti Vuelto, in prvi po Robertu Herasu ter letu 2004, ki je uspel ubraniti zmago na španski pentlji.
Vse to kaže na prevlado slovenskega kolesarja v zadnjih letih na največjih dirkah, številke pa to zgolj dodatno podkrepijo. V zadnjih treh letih je Roglič od aktivnih kolesarjev na etapnih dirkah svetovne serije kar 71-krat oblekel majico vodilnega kolesarja, najbližji zasledovalec je v tej statistiki Britanec Simon Yates z 29 dnevi kot vodilni.
Najboljši na največjih dirkah
Zelo impresivna je tudi statistika, ki kaže, da v zadnjih petih letih ni bilo kolesarja, ki bi na tritedenskih dirkah dobil toliko etap kot 31-letni Kisovčan. Od debija na Giru leta 2016 jih je namreč zbral 11. Med aktivnimi kolesarji se je s tem v celotni karieri izenačil z Belgijcem Philippom Gilbertom, Britanec Chris Froome ima le tri več, Italijan Vincenzo Nibali je v svoji karieri zbral 15 etapnih zmag, Peter Sagan in Alejandro Valverde pa 17. Vsi ti kolesarji sodijo med najboljše v tem tisočletju in Roglič zasluženo stopa po njihovih stopinjah.
Slovenski zvezdnik je letos na Vuelti dobil štiri etape, s čimer je postal eden od osmih kolesarjev, ki jim je to uspelo na eni od velikih pentelj, čeprav ne slovijo kot sprinterji. Petim kolesarjem je vključno z Rogličem nato uspelo tudi osvojiti skupno zmago, in sicer Tonyju Romingerju dvakrat, po enkrat na Vuelti 1994 in Giru 1995, Laurentu Jalabertu na Vuelti 1995, Damianu Cunegu na Giru 2004 ter Nibaliju na Touru pred šestimi leti.
Nevaren na vseh terenih
Postal je šele peti kolesar v zadnjih 30 letih, ki je poleg tritedenske dirke v eni sezoni dobil še eno od največjih petih klasik. Roglič je 4. oktobra slavil na dirki Liège–Bastogne–Liège ter se pridružil Danilu Di Luci (2007), Cunegu (2004), Jalabertu (1995) in Gianniju Bugnu (1990).
Izjemna je tudi njegova statistika nastopov na tritedenskih dirkah. Roglič se namreč ponaša z nizom štirih uvrstitev na oder za zmagovalce zapovrstjo, potem ko je bil na Giru lani tretji, leta 2019 na Vuelti prvi in drugi na letošnjem Touru. Vuelta 2020 pa je postala četrta v tem nizu, potem ko je v Madridu slavil še drugo zaporedno zmago. Obenem je Kisovčan na prav vseh sedmih nastopih na velikih pentljah v karieri zabeležil vsaj po eno etapno zmago, skupaj pa je v profesionalnem kolesarstvu od leta 2014 slavil kar 47 zmag.
Od tega ima 12 skupnih zmag na večetapnih dirkah ter štiri zmage na enodnevnih preizkušnjah, vključno z eno na največjih petih klasikah na svetu, potem ko je letos dobil že omenjeni Liège–Bastogne–Liège. Skupno je dobil kar 35 posamičnih dirk, od tega 12 v kronometru in kot rečeno 11 na tritedenskih pentljah.
Dvomov o najboljšem kolesarju sezone ni
V letošnji sezoni je Roglič dvanajstkrat zmagal, dirkal pa je 51 dni. Od tega je kar 32-krat zabeležil rezultat v prvi deseterici, desetkrat je bil drugi. S skupno zmago na Vuelti je postavil piko na i izjemni sezoni ter še dodatno podkrepil tezo, da je v tem trenutku eden najdominantnejših in vsestranskih tekmovalcev v kolesarski karavani.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.