Zarabec: Polfinale je zato, da se zmaguje, mi tega nismo storili

Stockholm, 25. 01. 2020 07.56 |

T.Š./E.Č./STA
109

Slovenskim rokometašem na polfinalni tekmi proti Špancem ni uspel preboj v finale letošnjega evropskega prvenstva, a tega še ni konec. Zelo pomemben je tudi boj za nastop na svetovnem prvenstvu, ki ga prinaša zmaga na zadnji tekmi slovenske reprezentance na tem EP, tekmec bodo že drugič na tem šampionatu Norvežani. Za nastop je vprašljiv Jure Dolenec.

Izjava Blaža Blagotinška po tekmi s Španijo

Le slab dan po izjemno zahtevnem obračunu v Stockholmu jih čaka tekma za tretje mesto z Norveško. Izbranci slovenskega selektorja Ljubomirja Vranješa bodo v najkrajšem času enostavno morali pozabiti na petkov poraz proti Špancem. Časa za podrobno analizo proti tradicionalnim tekmecem na mednarodni sceni ne bodo imeli, čim prej se bodo morali regenerirati za izjemno pomembno tekmo, ki jim poleg kolajne na letošnjem evropskem prvenstvu neposredno prinaša tudi nastop na svetovnem prvenstvu prihodnje leto v Egiptu.

Slovenski tekmeci v kvalifikacijah za OI bodo Nemci, Švedi in še ena reprezentanca z afriškega prvenstva; turnir bo aprila v Berlinu.

"Na koncu smo jih z obrambo 5-1 presenetili in se jim približali. Pokopal nas je prvi polčas, bil je naravnost katastrofalen, nismo se držali dogovorov in izgubili smo ogromno žog, pa še obramba je bila katastrofalna. Na takšen način se v finale ne da," je bil po tekmi jezen slovenski kapetan Jure Dolenec, ki je vprašljiv za nastop proti Norveški. Dolenec, v odsotnosti poškodovanega Vida Kavtičnika kapetan slovenske reprezentance, že od drugega dela v Malmöju čuti močne bolečine v preponi, na petkovi polfinalni tekmi v Tele2 Areni proti Španiji, ki so jo slovenski rokometaši izgubili z 32:34, pa je Škofjeločan, sicer član španskega velikana iz Barcelone, prejel še močan udarec v koleno. Dolenec je zavoljo močnih bolečin že po petkovi večerni tekmi s Španci izrazil dvom glede svojega nastopa v malem finalu in dejal, da bo moral reprezentančni fizioterapevt Žan Rant Roos narediti čudež, da ga usposobi za igro.

Razočaranja ni mogel skriti niti Borut Mačkovšek: "Tekmo smo izgubili že v prvem polčasu, ko smo prejeli 20 golov, kar je odločno preveč. Prebijali so jo na vse načine. V drugem polčasu smo zaigrali bistveno drugače. Na koncu nam je zmanjkalo časa za preobrat, tudi sodnika sta malce delala po svoje. Zelo sem razočaran."

Slovenski rokometaši so se z Norvežani že pomerili v drugem delu tekmovanja. V Malmöju so slavili vikingi s 33:30, a ta tekma ni imela tekmovalnega naboja. Oba selektorja, Vranješ in Christian Berge, sta na tej tekmi, potem ko so si njihovi varovanci že pred tem dvobojem izborili polfinalno vozovnico, priložnost ponudila svojim manj obremenjenim varovancem v dosedanjem delu prvenstva, v boju "rezervistov" pa so se zmage veselili Norvežani.

Slovenske rokometaše čaka še zadnji test na EP, pomembna tekma z Norveško.
Slovenske rokometaše čaka še zadnji test na EP, pomembna tekma z Norveško. FOTO: Damjan Žibert

Na tej tekmi Dean Bombač, Jure Dolenec in Klemen Ferlin niso stopili na igrišče, minutaža Boruta Mačkovška in Blaža Blagotinška je bila za vzorec, na norveški strani pa so povsem počivali prvi zvezdnik Sander Sagosen ter Petter Overby, Kristian Björnsen, Christian O'Sullivan in Torbjorn Bergerud. Slovenci bodo tretjič v svoji zgodovini na velikih tekmovanjih igrali tekmo za tretje mesto, s prehodnih dvobojev imajo polovičen izkupiček. Na svetovnem prvenstvu pred tremi leti v Franciji so v tekmi za tretje mesto po neverjetnem preobratu premagali Hrvate in se jim oddolžili za poraz na tekmi za bronasto kolajno na mundialu v Španiji 2013.

"V obrambi nismo naredili tistega, kar smo se dogovorili. Izgubili smo preveč žog v ključnih trenutkih, španska zmaga je zaslužena. Tak je šport, na vrsti je nova tekma, naredili bomo vse, da osvojimo kolajno," je po tekmi dejal Blaž Blagotinšek.

Norveška izbrana vrsta na dozdajšnjih evropskih prvenstvih ni posegla po zvezdah, še najbližje odličju je bila pred štirimi leti na Poljskem, ko je v tekmi za bronasto kolajno morala priznati premoč Hrvaški. Globlje sledi je pustila na zadnjih dveh svetovnih prvenstvih, tako v Franciji 2017 kot na Danskem, in v Nemčiji dve leti pozneje je osvojila srebrno kolajno.

Za OI v Berlinu
Slovenske rokometaše čakajo kvalifikacije za uvrstitev na olimpijske igre. Njihovi tekmeci bodo Nemci, Švedi in še ena reprezentanca z afriškega prvenstva; turnir bo od 17. do 19. aprila v Berlinu. V Tokio 2020 bosta napredovali prvi dve reprezentanci.