Slovenci premagali Beloruse za drugo zmago na SP

Aleksandrija, 18. 01. 2021 19.25 |

Na svetovnem rokometnem prvenstvu, ki poteka v Egiptu, so slovenski rokometaši odigrali tretjo tekmo skupinskega dela. Proti Belorusiji so varovanci selektorja Ljubomirja Vranješa zmagali z 29:25 in prvi del tekmovanja končali z dvema zmagama in enim porazom, ter bodo v drugi del SP odnesli dve točki. Prvi strelec je bil Blaž Janc, igralec tekme pri Slovencih pa Jure Dolenec.

Slovenske rokometaše je v Aleksandriji čakala zadnja tekma skupinskega dela na svetovnem prvenstvu. Po visoki zmagi proti Južni Koreji in porazu proti Rusiji so se Slovenci v 3. krogu skupine H pomerili z Belorusi, ki so na prvih dveh tekmah naprej remizirali z Rusi, nato pa tudi premagali Južne Korejce.

Selektor Ljubomir Vranješ je stavil na preverjene moči, tekmo pa so bolje začeli Belorusi, ki so po desetih minutah prvega polčasa vodili s 4:2, po petnajstih minutah pa že z 8:4. Slovenska obramba ni bila na vrhunski ravni, tekmeci pa so izkoriščali priložnosti in v 22. minuti je bilo + 6 za Beloruse (12:6). Sledil je delni izid 5:0 za Slovence in Slovenci so se približali le na gol zaostanka (12:11), naleta ni ustavila niti minuta odmora beloruskega selektorja. V 27. minuti je Jure Dolenec izid izenačil na 13:13 v 27. minuti. Tudi prvi polčas se je končal z izenačenim rezultatom 15:15.

Statistika Jureta Dolenca po tekmi Slovenija - Belorusija
Statistika Jureta Dolenca po tekmi Slovenija - Belorusija FOTO: Sofascore.com

V drugem polčasu so Slovenci nadaljevali v tempu iz zaključka prvega in po treh minutah vodili za dva gola (15:17), obramba je bila trdna, vratar Urban Lesjak, ki je ob koncu prvega polčasa zamenjal Klemna Ferlina, je branil izvrstno in vodstvo je bilo tudi že +4 (18:22). A se tekmeci niso predali in osem minut pred koncem je bilo znova le +1 za Slovence (21:22). Vseeno so slovenski fantje zdržali pritisk in ob treh golih prednosti (24:27) tri minute pred koncem je bilo jasno, da bodo točke osvojili Slovenci. Končni izid je bil 29:25, Slovenija pa bo v drugi del SP "odnesla" dve točki in ohranila možnosti za preboj v četrtfinale, kar je bil eden od ciljev pred prihodom v Egipt. Z osmimi goli je bil najučinkovitejši Blaž Janc, Jure Dolenec je dosegel gol manj, a je bil izbran za igralca tekme v slovenski reprezentanci.

"Po zaostanku šestih golov smo ohranili mirno kri in dočakali svoje minute. Med celotno tekmo smo se borili po svojih najboljših močeh v napadu in obrambi, dvignile so nas tudi obrambe Urbana Lesjaka. Naš pristop je bil veliko boljši kot na prejšnji tekmi proti Rusiji. Zavoljo pomembnosti tekme nismo igrali sproščeno in tako kot znamo, a najbolj pomembno je, da smo zmagali," je po tekmi povedal Dolenec.

"Celotni ekipi se je odvalil kamen od srca. Za nami je neverjetna tekma, na kateri nam v prvih 15 minutah nič ni šlo od rok. Igrali smo v krču, želeli smo si preveč na obeh straneh igrišča. Nato smo napravili nekaj igralskih menjav in ujeli pravi ritem. Pokazali smo borbenost in neverjeten karakter. Fantom lahko dam le kapo dol," pa je povedal selektor Vranješ.

Statistika tekme Slovenija - Belorusija
Statistika tekme Slovenija - Belorusija FOTO: Sofascore.com

Že pred slovensko tekmo je bilo jasno, da je Rusija, ki je na prvi tekmi 3. kroga premagala Južno Korejo s 30:26, v drugi del SP prenesla tri točke. V drugem delu tekmovanja se križata skupini G in H. Iz skupine G so v drugi del SP napredovale reprezentance Egipta, Švedske in Severne Makedonije, iz skupine H pa Rusija, Slovenija in Belorusija.

Slovenija se bo v drugem delu tekmovanja pomerila z Egiptom, Švedsko in Severno Makedonijo, prvi tekmec v drugem delu bodo Makedonci. Švedska je v drugi del tekmovanja prenesla štiri točke, Rusija tri, Slovenija in Egipt po dve, Belorusija eno, Severna Makedonije pa nobene. V četrtfinale se bosta uvrstili po dve najboljši reprezentanci iz skupine.