V ŽIVO

Slovenci le do remija proti Egiptu, konec je nastopov na SP

Kairo, 24. 01. 2021 18.05 |

Slovenska rokometna reprezentanca se je na zadnji tekmi drugega dela svetovnega prvenstva pomerila z reprezentanco Egipta. Slovence je le zmaga vodila v četrtfinale in zaključne boje SP. V prvem polčasu so bili Slovenci dominantni in ga dobili z 12:8. V drugem polčasu so krepko popustili in tekma se je končala z remijem (25:25), kar pomeni slovensko slovo od SP.

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

Pred nedeljskim zadnjim krogom sta imeli najboljši izhodiščni položaj v skupini 4 reprezentanci Švedske in Egipta, ki sta imeli točko prednosti pred Slovenijo in Rusijo, zato je za Slovenijo na tekmi proti gostiteljem prvenstva in za preboj v četrtfinale "igrala" le zmaga. V slovenskem taboru so se pred ključno tekmo tega dela svetovnega prvenstva pritoževali zaradi trebušne viroze, ki je povzročila nekaj nevšečnosti.

"Poleg  Gajića in Skubeta sta želodčne težave pred tekmo imela tudi Bombač in Mačkovšek. Nov udarec nas je doletel na ogrevanju, ko je postalo slabo Blagotinšku," so tik pred tekmo sporočili iz Rokometne zveze Slovenije (RZS) in Dragan Gajić, Staš Skube in Blaž Blagotinšek niso mogli pomagati soigralcem na tej pomembi tekmi.

Selektor je na igrišče poslal naslednjo postavo: Klemen Ferlin, Blaž Janc, Nik Henigman, Borut Mačkovšek, Miha Zarabec, Jure Dolenec, Matej Gaber. Slovenski rokometaši so tekmo začeli dobro, povedli z 2:0, a so jih tekmeci hitro ujeli, do naslednje malo otipljivejše prednosti so Slovenci prišli na sredini prvega polčasa, ko so vodili s tremi goli prednosti (7:4). Obramba je delovala dobro, napad pa tudi in v 23. minuti so varovanci selektorja Ljubomirja Vranješa prvič vodili za štiri gole (9:5), šest minut pred koncem polčasa pa je bilo že 10:5. Lepo prednost so zadržali tudi po izteku prvih 30 minut, izid je bil 12:8, Janc in Zarabec sta dosegla vsak po tri gole.

Statistika tekme Slovenija - Egipt
Statistika tekme Slovenija - Egipt FOTO: Sofascore.com

V drugem polčasu so Slovenci ohranjali lepo prednost v uvodnih minutah, nato pa je prišlo do padca v igri, Egipčani so to izkoristili in po sedmih minutah igre so se približali le na gol zaostanka (15:14) in Vranješ je vzel minuto odmora. Vendar to ni pomagalo, Egipčani so celo prešli v odstvo 17:16, a so jih Slovenci hitro ujeli (17:17). Na sredini drugega polčasa je bil izid izenačen na 18:18, igra Slovenije ni bila več tako tekoča in povezana kot v prvem polčasu.

Velja omeniti, da je Egiptu za napredovanje v četrtfinale SP zadoščal tudi neodločen izid, Slovenija pa je potrebovala zmago. Slovencem kot da bi zmanjkovalo moči, tako da je Egipt v 49. minuti vodil z dvema goloma prednosti (19:21). Obetala se je dramatična končnica v zadnjih desetih minutah, Slovenci so izid znova izenačili v 53. minuti z golom Suholežnika (22:22), a so Egipčani znova ušli na +2 pet minut pred koncem tekme (22:24).

Janc je znižal izid, nato pa je bil Suholežnik izključen za dve minuti v 56. minuti. Dobri dve minuti pred koncem znova prednost dveh golov Egipta (25:23) in težka naloga za Slovence, ki so morali zmagati. Borut Mačkovšek je dosegel 24. gol minuto pred koncem za Slovence, a Egipčani so še vedno vodili za en gol. Tekma se je končala z remijem (25:25), kar je bilo premalo za slovenske upe o napredovanju. Prvi strelec Slovenije je bil Blaž Janc s šestimi goli.

Statistika vratarja Klemena Ferlina
Statistika vratarja Klemena Ferlina FOTO: Sofascore.com

"V dani situaciji smo dali vse od sebe. Ko ostaneš brez treh igralcev, obenem pa še polovica ekipe dan preživi na stranišču, ni lahko. Obenem tudi sam nisem mogel napraviti gibanj v vseh smereh, a v dani situaciji mi ni preostalo drugega, kot da pomagam reprezentanci. Odigrali smo odličen prvi polčas, na koncu pa nas je pokopala tri, štiriminutna nezbranost, ko smo v napadu igrali z dodatnim igralcem. Izgubili smo žoge, tekmeci pa so zadeli prazna vrata. Sem razočaran, a ponosen na fante in na to, da sem kapetan te reprezentance. Pristop in borbenost sta bila na pravi ravni. Že kmalu nas čaka nov, še večji izziv. Če bomo nadaljevali v tej smeri, tudi rezultati ne bodo izostali," je povedal kapetan Jure Dolenec.

"Čestitke fantom, ki so danes igrali za ekipo, Slovenijo in za sebe. Pokazali so neverjetno borbo. Pred tekmo ni bilo lahko. Ker smo zaradi zdravstvenih težav ostali brez nekaterih igralcev, smo morali spremeniti taktične zamisli. In to pol ure pred tekmo. Fantje so pokazali svoj značaj. Ne samo tokrat, pač pa tudi na prejšnjih tekmah. Obračun z Egipčani bi lahko dobili, a žal nekatere stvari v naši igri niso bile v redu," je povedal selektor Vranješ, vse skupaj pa kmalu čaka nov izziv. Slovenski rokometaši se bodo v kvalifikacijah za nastop na OI v Tokiu marca v Berlinu borili za prvi dve mesti v konkurenci Nemcev, Švedov in Alžircev.

Slovenija je v skupinskem delu SP v Aleksandriji premagala Južno Korejo in Belorusijo ter izgubila proti Rusiji, v drugem delu SP v Kairu pa je bila boljša od Severne Makedonije, dvoboja proti Švedski in Egiptu pa sta se končala z remijem. Iz skupine 4 sta se v četrtfinale prebila Švedska in Egipt, Švedska se bo v nadaljevanju SP pomerila z drugouvrščeno reprezentanco iz skupine 2 (Argentina, Hrvaška ali Katar), Egipt pa čaka obračun z Dansko.