Nemci 'razbili' Slovence, a upanje še ostaja

Berlin, 13. 03. 2021 16.29 |

T.Š., STA
25

Slovenski rokometaši so doživeli visok poraz na drugi tekmi kvalifikacij za nastop na olimpijskih igrah. V Berlinu je bila nemška izbrana vrsta boljša z izidom 35:26 . Slovence čaka še zadnja, odločilna tekma proti Švedom, ko bo jasno, kateri dve reprezentanci sta se uvrstili na OI. Najboljši slovenski strelec na tekmi je bil Blaž Blagotinšek s petimi goli. Na drugi tekmi dneva so Švedi gladko premagali Alžirce.

Po uvodni zanesljivi in prepričljivi zmagi proti Alžiriji na kvalifikacijskem turnirju v Berlinu, so slovenski rokometaši na drugi tekmi naleteli na precej težji "zalogaj". Gostitelji turnirja, ki so prvi dan remizirali z Švedi, so tokrat pokazali izvrstno igro in ob polčasu vodili kar za 10 golov (22:12). Slovenci bi si z zmago zagotovili odhod na OI, a tokrat so bili daleč od cilja.

V drugem polčasu je šlo po receptu iz prvega polčasa, Nemci so držali visoko prednost in niso dopustili niti najmanjše možnosti za kakršnokoli presenečenje. Tudi na koncu je bil izid visok, + 9 (35:26). Nemčija in Švedska, ki jo je čakala še večerna tekma z Alžirijo, sta prvi dan turnirja remizirali. Švedi so zanesljivo opravili svojo nalogo in Alžirce visoko premagali (36:25).

Slovenski rokometaši so doživeli visok poraz.
Slovenski rokometaši so doživeli visok poraz. FOTO: Damjan Žibert

Gostitelji enega od treh kvalifikacijskih olimpijskih turnirjev so bili tako kot v preteklosti znova močnejši od slovenskih rokometašev, ki Nemcev na velikih in pomembnih tekmovanjih doslej še niso premagali. Slovenija si kljub porazu na današnji tekmi ni zaprla vrat za četrti nastop na olimpijskih igrah po Sydneyju 2000, Atenah 2004 in Rio de Janeiru 2016. Končna odločitev o tem bo padla na nedeljski tekmi proti aktualnemu svetovnemu podprvaku iz Švedske, ki se bo v dvorani Maxa Schmelinga v Berlinu pričela ob 18.15. Na tej tekmi za Slovenijo šteje le zmaga, v primeru neodločenega izida ali poraza bosta napredovala Nemčija in Švedska.

Že sam začetek v Berlinu je nakazal smer današnje tekme. Nemški orjak med vratnicami Andreas Wolff je Gregorju Potočniku takoj ubranil "čisti strel", le nekaj trenutkov zatem pa si je levi zunanji igralec slovenske reprezentance in zamenjava za poškodovanega Boruta Mačkovška v obrambi prislužil še dvominutno izključitev. Po vrnitvi na igrišče je znova moral na "klop za kaznovane igralce", Nemci pa so jim v četrti minuti ušli na dva gola (1:3).

V nadaljevanju je slovenska igra le stekla, sijajno je delovala naveza zunanjih igralcev na krožnega napadalca Blaža Blagotinška, po treh njegovih golih in enega Blaža Janca si je Slovenija priigrala prvo in edino vodstvo na tekmi s 5:4. A to je bil le kratkotrajen preblisk Slovenije, od tedaj naprej je neprestano gledala v hrbet Nemčije, ki je sredi prvega polčasa povsem zagospodarila na igrišču in z enostavnimi akcijami z vseh položajev "rešetala" mrežo vratarja Klemena Ferlina. V 15. minuti so ji gostitelji ušli na pet golov (6:11), njihovega naleta pa ni zaustavila niti minuta odmora švedskega strokovnjaka na slovenski klopi Ljubomirja Vranješa. Nemci so bili za razred boljši od Slovencev, ki so v 22. minuti zaostali za osem golov (9:17), tri minute kasneje za devet (10:19), najvišji primanjkljaj v prvi polovici tekme pa so si pridelali v sami končnici (10:21 in 11:22).

Vranješevi izbranci so v drugem polčasu niso imeli volje, energije in znanja, da bi ogrozili Nemce, ki so vse dvome o razpletu dvoboja razrešili v prvih tridesetih minutah in si izborili vozovnico za Tokio. Slovenski rokometaši so "s cmokom v grlu" opravili svojo drugo nalogo v Berlinu, v podzavesti pa že razmišljali o nedeljski odločilni tekmi s Švedi. Na januarskem svetovnem prvenstvu v Egiptu so se s Skandinavci razšli z neodločenim izidom 28:28, dobro leto pred tem pa so jih na evropskem prvenstvu v Göteborgu premagali z 21:19. V slovenski reprezentanci je bil na današnji tekmi najbolj učinkovit Blaž Blagotinšek s petimi goli, Dragan Gajić je dosegel enega manj.