Zarabec s Kielom zmagovalec rokometne Lige prvakov

Köln, 29. 12. 2020 22.10 |

Kiel je četrtič osvojil evropsko Ligo prvakov v rokometu. Nemška ekipa je na zaključnem turnirju sezone 2019/20 v torkovem velikem finalu premagala špansko Barcelono s 33:28 (19:16). Francoski PSG je na tekmi za tretje mesto ukanil madžarski Veszprem z 31:26 (14:11).

Nemška zasedba, v kateri od leta 2017 igra slovenski reprezentant Miha Zarabec, je četrtič osvojila najprestižnejšo klubsko tekmovanje na stari celini. Pred letošnjim zmagoslavjem je slavila tudi v letih 2007, 2010 in 2012, za končno zmago v sezoni 2019/20 pa je prejela 500.000 evrov.

Barcelona, sicer devetkratna zmagovalka lige prvakov (v letih 1991, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2005, 2011 in 2015), je doživela peti poraz v velikem finalu – pred letošnjim dvobojem je praznih rok ostala tudi v letih 1990, 2001, 2010 in 2013. Člani katalonske zasedbe so slovenski reprezentanti Jure Dolenec, Blaž Janc in Domen Makuc.

Miha Zarabec je s Kielom prišel do prestižnega naslova.
Miha Zarabec je s Kielom prišel do prestižnega naslova. FOTO: AP

Kiel je sijajno odprl dvoboj v Kölnu. V 19. minuti si je priigral štiri gole prednosti (13:9), a je Barcelona v naslednjih dveh minutah dosegla delni izid 3:0 in mu dihala tesno za ovratnikom (13:12), v 27. minuti pa ga po golu Francoza Dika Mema tudi ujela in izenačila na 15:15. V končnici prvega polčasa je nemška zasedba ujela pravi ritem in ga zaključila z vodstvom 19:16.

Izbranci češkega strokovnjaka na nemški klopi Filipa Jiche v drugem polčasu niso popustili: kljub napornemu sporedu v Kölnu in ponedeljkovi zmagi nad Veszpremom po pravi bitki v podaljšku so še naprej igrali poletno in bojevito ter – tudi po zaslugi sijajnih obramb danskega vratarja Niklasa Landina – v 44. minuti povedli s 25:20. Kiel je v končnici dvoboja zaustavil vse nalete Barcelone in se četrtič v zgodovini veselil končne zmage v Ligi prvakov.

Pri nemški ekipi sta bila na finalni tekmi najučinkovitejša Šved Niclas Ekberg z osmimi in Norvežan Sander Sagosen s sedmimi goli, pri španski pa Aleix Gomez Abello z desetimi ter Dika Mem in Aitor Arino Bengoechea s štirimi zadetki.

Rokometaši Kiela proslavljalo zmago v finalu proti Barceloni.
Rokometaši Kiela proslavljalo zmago v finalu proti Barceloni. FOTO: AP

Parižanom boj za bron
Obračun osmoljencev ponedeljkovih polfinalnih dvobojev v Kölnu se je končal z zmagoslavjem Parižanov. Po zmagi nad tekmeci iz madžarskega Veszprema so zaslužili 150.000 evrov, poraženec malega finala pa je prejel ček v višini 100.000 evrov.

Parižani so se v nekakšni predigri pred vrhuncem v Lanxess-Areni v Kölnu in finalnim obračunom med rokometaši iz Barcelone in Kiela zdeli bolj energični in spočiti. Po polfinalnem porazu s Katalonci so imeli tudi več časa za rehabilitacijo in pripravo na naslednjo tekmo, medtem ko so rokometaši iz Veszprema, kjer že vrsto let igrata slovenska reprezentanta Blaž Blagotinšek in Gašper Marguč, dan prej po hudem boju in podaljšku v poznih večernih urah izgubili proti Kielu Mihe Zarabca.

Pri PSG sta bila na današnji tekmi najučinkovitejša Elohim Prandi in Nedim Remili, ki sta dosegla po šest golov, pri Veszpremu pa Mate Lekai z devetimi ter Marguč s štirimi zadetki.