Športna junakinja preteklega tedna je plavalka Žita Gorenjke Radovljice Sara Isakovič. Po osvojenem naslovu evropske prvakinje na 200 m prosto v Eindhovnu je 19-letna Blejka v pogovoru za STA priznala, da ima še velike načrte, kot vsaka športnica pa tudi ona sanja o olimpijski medalji.
Prvič po letu 1981 in Borutu Petriču ima Slovenija spet evropskega plavalnega prvaka v tradicionalnem 50-metrskem bazenu. Na najvišjo stopničko je na EP v Helsinkih stopila Sara Isakovič, ki je morala na poti do zlata premagati prvo favoritinjo in nosilko številnih medalj v tej disciplini Švedinjo Josefin Lillhage, pa olimpijsko prvakinjo Romunko Camelio Potec, mlado madžarsko zvezdnico Evelyn Verraszto, in njeno rojakinjo Agnes Mutino, tekmico, katero je ugnala že na mladinskem evropskem prvenstvu pred štirimi leti, Švedinjo Ido Marko Varga, ki si je po številnih štafetnih medaljah končno priplavala drugo pozicijo v državi in vse ostale, ki so izpadle že pred tem.
"Uresničila sem si vse svoje sanje. Tega uspeha si po mojem tudi v sanjah ne bi upala napovedati. Še vedno uživam, presenetila sem tudi samo sebe," je hitela razlagati Isakovičeva, ki je vedno skromna z napovedmi: "Seveda sem vedela, da sem v boju za odličje, a ne podcenjujem svojih sotekmovalk, tudi njim se lahko tako odpre kot se je meni in 100-odstotno v tej konkurenci medalje ni bilo mogoče napovedati, drugače pa je seveda z osebnimi željami. Na ta način vendarle ostane tudi kanček presenečenja za vse."
Po osvojeni zlati medalji se je njen status končno spremenil, saj je nekdanja mladinska evropska prvakinja tudi v članski konkurenci prvič stopila na najvišjo stopničko. Tudi z napovedmi okrog olimpijskih iger Isakovičeva ostaja zadržana, pa vendarle: "Moj glavni cilj bo uvrstitev v finale in čim boljši dosežek. V finalu bomo potem videli, kako in kaj se bo zgodilo. Kot vsi športniki seveda tudi jaz sanjam o olimpijski medalji." Olimpijsko izkušnjo je Isakovičeva dobila že leta 2004, ko je kot dvakratna mladinska evropska prvakinja prvič okusila najmočnejšo konkurenco, njena takratna pripravljenost pa je zadostovala za 18. mesto, saj je bila v vrhunski formi takrat na zanjo najpomembnejši tekmi – mladinskem prvenstvu.
Plavalka poudarja, da jo do avgusta čaka še izjemno veliko dela. "Na 200 m prosto in 200 m delfin sem v širšem svetovnem vrhu in v obeh disciplinah še lahko napredujem. Tukaj sem že odplavala zelo dober čas v kravlu, v katerem bom skušala na igrah biti še nekaj hitrejša, v delfinu pa mislim, da bi lahko glede na zdajšnji osebni rekord plavala vsaj še sekundo in pol hitreje in bi imela glede na konkurenco celo večje možnosti za vidno uvrstitev. V obeh disciplinah bom seveda vztrajala."
Tudi na evropskem prvenstvu je bila Isakovičeva med kandidati za najvišja mesta, saj je sem prišla s tretjim dosežkom, glede na formo, ki jo je pokazala z državnimi rekordi v vseh treh disciplinah, v katerih je nastopila, pa ji medalja skoraj ne bi smela uiti. Kljub temu je Sara na koncu polfinalni nastop odpovedala: "Res sem bila utrujena in po naslovu evropske prvakinje res ne bi imelo nikakršnega pravega smisla, da tvegam slabo uvrstitev, saj je disciplina zelo dolga in nenazadnje bi v najslabšem primeru morda ostala celo brez uvrstitve med najboljšo osmerico. Odločila sva se skupaj s trenerjem, nastopila bi res zelo težko in mislim, da je bila odločitev pravilna. Čeprav sem bila po zmagi seveda polna energije, bi bilo res zelo težko," pravi radovljiška šampionka, ki je na EP nastopila kar v petih disciplinah in si ob naslovu na 200 m prosto priplavala še finale na 100 m delfin in pravzaprav kraljevski disciplini 100 m prosto.
Isakovičeva je bila po osvojenih evropskih mladinskih naslovih vseskozi v ospredju v slovenski reprezentanci, saj je že leta 2005 nastopila v finalu svetovnega prvenstva v Montrealu in to ponovila lani v Melbournu, bila je tudi finalistka zadnjega evropskega prvenstva v Budimpešti, na nekoliko šibkejših tekmah, kot so sredozemske igre in univerzijada, pa je osvajala tudi medalje. Zelo zanimiva je tudi njena športna pot, saj jo je začela v Dubaju, kjer kot pilot še zdaj dela njen oče. Vse pa kaže, da bo njena plavalna pot zanimiva tudi v bodoče. V letošnji sezoni se je posvetila samo plavanju in predvsem olimpijskemu nastopu, potem pa se bo njeno sodelovanje z enim od najboljših slovenskih trenerjev, Miho Potočnikom, zaključila. Jeseni namreč odhaja na študij in treninge na ameriško univerzo Berkeley, kjer že študirata reprezentanta Jernej Godec iz ljubljanske Ilirije in Damir Dugonjič iz ravenskega Fužinarja. Prav na Ravnah pa bo Isakovičeva konec tedna nastopila na svoji naslednji tekmi.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.