Selektor Bregar po nizozemskem skalpu: Ponosen sem na naša dekleta

Kumamoto, 30. 11. 2019 11.24 |

Slovenska ženska članska rokometna reprezentanca je že na uvodu svetovnega prvenstva na Japonskem priredila gromozansko presenečenje. V dvoboju s favoriziranimi Nizozemkami so varovanke selektorja Uroša Bregarja prikazale odlično in taktično zrelo igro za veliko zmago z 32:26. V polju je z 12 zadetki blestela organizatorka igre Tjaša Stanko, v vratih pa neverjetna Amra Pandžić s 15 obrambami.

"Spet smo presenetili eno najboljših reprezentanc na svetu. Zelo sem ponosen na naša dekleta. Res je, da smo imeli proti Nizozemkam nekoliko manjšo rotacijo igralk, a uspeli smo vzdržati! Svoje delo je med vratnicama odlično opravila Amra Pandžić. Stvari iz priprave na tekmice smo uspeli prenesti tudi na igrišče. To je šele prva tekma v nizu, zato ni prostora za nobeno posebno evforijo. Prvih nekaj minut po tekmi smo se resda veselil, sedaj pa se že obračamo proti Norveški." Selektor slovenske reprezentance Uroš Bregar
Slovenske rokometašice so na sanjski način odprle svetovno prvenstvo na Japonskem. Natančneje v Kumamotu, kjer bodo varovanke selektorja Uroša Bregarja v naslednjih dneh odigrale še preostale štiri tekme predtekmovalnega dela v skupini A.

Zmaga nad Nizozemkami s kar šestimi zadetki (32:26) razlike je največji mogoč motiv za prihodnje zahtevne preizkušnje. Tjaša Stanko, Ana Gros in druščina so od uvodnega sodnikovega žvižga do zadnjega zvoka sirene prikazale zelo borbeno igro, taktično zrelo v najpomembnejših trenutkih, ko se je tekma 'lomila', pa je v ospredje stopila izjemna vratarka Amra Pandžić, ki se je na koncu ustavila pri 15 obrambah. Posebno poglavje s fantastično igro v polju je spisala nadarjena organizatorka igre Tjaša Stanko, ki v letošnji sezoni lige prvakinj brani barve koprivniške Podravke. Ne le, da je z 12 zadetki povsem razorožila nizozemski vratarki Westerjevo in Duijndamovo, temveč je s pravočasnimi podajami lepo razigrala tudi ostale soigralke, ki so ji bolj ali manj uspešno sledile pri doseganju zadetkov.

Najprej Grosova, nato Stankova
V prvem delu prvega polčasa je pri naših dekletih v napadu blestela 28-letna članica francoskega Bresta Ana Gros, ki je s pravimi 'bombami' od daleč ohranjala lepo slovensko prednost štirih zadetkov (7:3, 8:4, 9:5). Sledile so krizne minute, Nizozemke pa so se prek hitrih protinapadov nekajkrat uspele približati na zadetek zaostanka, kolikor je znašala razlika ob polčasu v korist Slovenije (15:14).

Tudi v nadaljevanju Slovenke niso popuščale. S pogumno in na trenutke zelo hitro igro so presenetile favorizirane tekmice, ki so podobno kot v prvem polčasu nekajkrat zaostajale že za tri zadetke (17:14, 18:15, 19:16). Toda brez napak na slovenski strani tudi v drugem delu igre ni šlo; nekaj prehitro zaključenih napadov je Nizozemska izkoristila za izenačenje na 19 v 38. minuti, v 40. pa so bronaste z zadnjega svetovnega prvenstva po zadetku van der Heijdenove prvič na srečanju povedle z 20:19. Po minuti odmora našega selektorja Uroša Bregarja je Slovenija znova zaigrala agresivneje v obrambi, medtem ko je v napadu, kot že zapisano, nizozemsko mrežo rešetala neustavljiva Stankova. Ko je Teja Ferfolja dobrih 10 minut pred koncem tekme zadela s svoje igralne polovice v prazno mrežo nasprotnic za vodstvo naših s 23:20, je bilo bolj ali manj jasno, da je slovenska reprezentanca preprosto preveč razigrana, da bi zapravila možnost za eno najodmevnejših zmag v zadnjem obdobju.

"Čestitke celotni ekipi za zmago. Znova smo pokazali, da premoremo, ne glede na to, kako majhna je Slovenija, veliko srce. S soigralkami smo se borile, priprava na tekmo je bila dobra. To sta glavna razloga za to zmago." Organizatorka igre Tjaša Stanko

Izjemna zmaga nad eno od najmočnejših reprezentanc na svetu v zadnjem desetletju je najboljša mogoča popotnica za drugi obračun Slovenk na svetovnem prvenstvu proti še močnejši Norveški.

Svetovno prvenstvo v rokometu (ženske), skupina A (Kumamoto), 1. krog, izid:
Slovenija - Nizozemska 32:26 (15:14)
Kumamoto - Dvorana Aqua Dome, gledalcev 2864, sodnika: Krichen in Makhlouf (oba Tunizija).
Slovenija: Zec, Vojnović, Pandžić (15 obramb), Klemenčič, Gros 7 (1), Žabjek 1, Stanko 12, Abina, Barič 5 (3), Ferfolja 1, Ljepoja 1, Zulić 4, Pišek, Vučko, Svetik 1, Beganović.
Nizozemska: Duijndam, Wester, Kramer 2, van der Heijden 1, Bont 2, Abbingh 5 (4), Nüsser 1, Snelder 1, van Wetering 4, Dulfer, Freriks 2, Smeets 1, Malestein 2, Polman 5.
Sedemmetrovke: Slovenija, Nizozemska 4 (4).
Izključitve: Slovenija 8, Nizozemska 6 minut.