Dvakratne olimpijske prvakinje premočan nasprotnik: Slovenke popustile v nadaljevanju

Tokio, 02. 12. 2019 12.31 |

Po odličnem začetku SP na Japonskem, ko je slovenska ženska rokometna reprezentanca ugnala favorizirane Nizozemke, je bil pred varovankami selektorja Uroša Bregarja nov velik izziv. V drugem krogu prvega dela tekmovanja so se pomerile z Norveško, dvakratno olimpijsko prvakinjo, in visoko izgubile s 36 : 20. Slovenke, ki so v prvem delu ves čas vodile, so po 30 minutah igre zaostajale le za gol, nadaljevanje pa je bilo povsem v znaku Skandinavk.

Slovenke blestijo na Japonskem.
Slovenke blestijo na Japonskem. FOTO: Miro Majcen

Slovenija je doživela prvi poraz na letošnjem zaključnem turnirju na Japonskem. Po senzacionalni sobotni zmagi nad rokometno velesilo iz Nizozemske je danes moral priznati premoč še eni imenitni izbrani vrsti, prave in najbolj usodne tekme v skupinskem delu pa so šele pred njo. Prva bo na sporedu že v torek, ko se bo pomerila z Angolo. Po dnevu premora jo nato v četrtek čaka Kuba, v petek pa še Srbija. Slovenske rokometašice so v uvodnih dveh minutah resda prejele dva gola iz nasprotnih napadov, v nadaljevanju pa zaigrale naravnost sijajno in po golih Polone Barič in Ane Gros v sedmi minuti ujele tekmice, vmes je tudi vratarka Amra Pandžić nanizala nekaj bravuroznih obramb. A "rapsodija v modrem" slovenskih rokometašic se ni končala. S sijajno obrambo in na krilih v napadu izjemno razpoložene Grosove so povsem zasenčile imenitne tekmice na nasprotni strani igrišča in jim v 12. minuti ušle na tri gole (6 : 3). Norveški selektor Thorir Hergeirsson je nemudoma zahteval minuto odmora, a tudi po njej so na parketu kraljevale slovenske rokometašice, predvsem Grosova, ki je v uvodnih trinajstih minutah dosegla kar pet od skupno sedmih slovenskih golov.

Uroš Bregar
Uroš Bregar FOTO: Damjan Žibert

Izbranke slovenskega selektorja Uroša Bregarja v nadaljevanju niso bile več tako udarne, tu in tam so naredile tudi kakšno napako več, a grešile so tudi dvakratne olimpijske, trikratne svetovne in sedemkratne evropske prvakinje. Slovenske rokometašice so imenitne Norvežanke imele v svoji oblasti do 26. minute, po izenačenju na 11:11 pa je tudi slovenska klop zahtevala prvo minuto odmora. Do konca polčasa se je v Kumamotu odvijal izenačen boj, na veliki odmor pa so se Slovenke odpravile z najmanjšim možnim zaostankom (12:13). Bregarjeve izbranke po obetavnem prvem polčasu v drugem niso bile kos Norvežankam. Slovenska igra je v uvodnih desetih minutah dobesedno "razpadla", grobe in verižne napake pa so Norvežanke, ki so zaigrale hitro, enostavno in učinkovito, s pridom izkoristile in jim v 38. minuti ušle na šest golov (14:20). Slovenkam je bilo jasno, da nimajo realnih možnosti za uspeh in malce "potegnile ročno zavoro". Bregar je v končnici tekme odpočil svoje "prvokategornice", ki so hranile moči za veliko usodnejše zadnje tri obračune v skupinskem delu v Kumamotu, in v ogenj potisnil "slovensko rokometno pomlad", ki si je največji primanjkljaj priigrala v 59. minuti, ko so Slovenke zaostale za 17 golov (19:36).

V slovenski izbrani vrsti je blestela Ana Gros. Ostrostrelka francoskega Bresta je dosegla devet od skupno 20 slovenskih golov, po tri zadetke so prispevale Tjaša Stanko, Nina Zulić in Maja Svetik.

Norveška - Slovenija  36:20 (13:12)