Slovenci Poljakom odčitali lekcijo rokometa in zmagali z 32:23

Katovice, 14. 01. 2023 22.03 |

Ž.K., STA
11

Slovenska moška rokometna reprezentanca je uspešno odigrala še drugo tekmo na letošnjem svetovnem prvenstvu na Poljskem in Švedskem. Po zanesljivi zmagi nad Savdsko Arabijo s 33:19 so Slovenci z 32:23 odpravili še domačine Poljake, tako da se bodo v ponedeljek za prvo mesto v skupini B pomerili s šestkratnimi svetovnimi prvaki Francozi.

Slovenski rokometaši so dosegli drugo zmago v skupinskem delu. Po uvodni zmagi nad Savdijci so na današnjem obračunu z zrelo, odgovorno in pretkano predstavo pred 10.000 gledalci na kolena položili še sogostitelje letošnjega mundiala. Po drugi zmagi niso le potrdili svojega nastopa v glavnem delu tekmovanja v Krakovu, temveč so se pripeljali v položaj za uvrstitev v četrtfinale, saj bodo v drugi del tekmovanja prenesli vsaj dve točki.

V kultni dvorani Spodek je domačo izbrano vrsto spodbujalo vsaj 10.000 njihovih privržencev, v publiki pa je bilo tudi približno 100 slovenskih navijačev.

Slovenci so "rokometno bitko v Katovicah" odigrali na zelo visoki ravni. V šesti minuti so resda zaostali za dva gola (2:4), a nato naredili delni izid 4:0 in utišali evforične domače gledalce.

Uroš Zorman je vseskozi modro vodil svoje varovance. Že v uvodnih desetih minutah igre je poleg članov uvodne postave – v vratih je bil Urban Lesjak, na krilnih položajih Blaž Janc in Tilen Kodrin, na mestu krožnega Blaž Blagotinšek, na zunanjih pa Jure Dolenec, Dean Bombač in Aleks Vlah, slednjega je v obrambi menjal Borut Mačkovšek – v ogenj poslal še Stefana Žabića, Klemna Cehteta in Domna Novaka, v nadaljevanju pa tudi druge svoje varovance.

Do zastoja v slovenski igri ni prišlo niti po drugi dvominutni kazni Blagotinška v 13. minuti. Vse alternative stebra slovenske obrambe so svoje delo opravile naravnost perfektno, Poljaki so bili ob trdni in gibljivi slovenski postavitvi povsem nemočni ter med 19. in 30. minuto sploh niso dosegli gola.

Slovenski rokometaši si najvišjo oceno zaslužijo tudi za igro v napadu. V prvi polovici tekme je bila igra organizirana in preudarna, nevarni so bili z vseh položajev, med strelce pa se je v prvih tridesetih minutah vpisalo osem igralcev. Najvišjo prednost v prvem polčasu so si priigrali v sami končnici, ko so dvakrat povedli za šest golov (16:10 in 17:11).

Zormanovi varovanci so v drugem polčasu še nadgradili svojo igro v obrambi, igra v napadu pa je imela "rep in glavo". Vseskozi so bili za korak pred gostitelji, v pravi igri mačke z mišjo pa so si že v 44. minuti po golu Janca priigrali deset golov prednosti (25:15).

Gostitelji so v sami končnici le nemočno širili roke po suvereni slovenski predstavi, ko so si slovenski rokometaši v sami končnici priigrali enajst golov prednosti (30:19, 31:20 in 32:21), na koncu pa zmagali z devetimi goli.

V slovenski reprezentanci je bil na današnji tekmi najbolj učinkovit Jure Dolenec s sedmimi goli. Aleks Vlah je dosegel šest, Blaž Janc pa pet zadetkov.

Izbrance slovenskega selektorja Uroša Zormana po dnevu premora v ponedeljek, 16. januarja, ob 18. uri čaka obračun proti šestkratnim svetovnim prvakom iz Francije, ki so tudi na letošnjem svetovnem prvenstvu med glavnimi kandidati za zlato odličje.

Po dveh tekmah v skupini B sta v vodstvu Slovenija in Francija s po štirimi točkami, Poljska in Savdska Arabija pa sta brez njih. Slovenija in Francija sta si že izborili nastop v glavnem delu tekmovanja, tretji udeleženec pa bo znan po obračunu med Poljsko in Savdsko Arabijo.

Potek svetovnega prvenstva:

V prvem delu prvenstva nastopa 32 reprezentanc, razvrščenih v osem skupin. V drugi del se bodo uvrstile po tri najboljše reprezentance vsake izmed njih in bodo združene v štiri nove skupine. Četrtouvrščena ekipa pa bo svoje nastope nadaljevala v tako imenovanem predsedniškem pokalu v Plocku. Če se bo Slovenija iz skupine B prebila v drugi del, jo čaka selitev v Krakov. Tam se bo srečala z najboljšo trojico skupine A, v kateri nastopajo reprezentance Španije, Črne gore, Čila in Irana. V končnico, ki se bo začela s četrtfinalom, iz nadaljnjega skupinskega dela peljeta prvi dve mesti.

Poleg Katovic in Krakova na Poljskem se tekme skupinskega dela igrajo še v Göteborgu, Kristianstadu, Jönköpingu in Malmöju na Švedskem. Katovice, Krakov, Göteborg in Malmö bodo prizorišča drugega dela tekmovanja, medtem ko se bo karavana za četrtfinalne dvoboje preselila v Gdansk in Stockholm. Slednji bo gostil tudi preostale tekme končnice.