Španci v drugem polčasu razblinili slovenske sanje o četrtfinalu (26:31)

Krakov, 20. 01. 2023 14.56 |

Slovenska moška rokometna reprezentanca je na drugi tekmi glavnega dela svetovnega prvenstva na Švedskem in Poljskem v Krakovu izgubila proti Španiji s 26:31 (15:15) in nima več možnosti za preboj v četrtfinale.

Izbranci slovenskega selektorja Uroša Zormana so doživeli drugi poraz na letošnjem zaključnem turnirju. Po porazu proti Francozom v skupinskem delu v Katovicah so praznih rok ostali tudi v glavnem delu proti Špancem v Krakovu, po današnjem porazu so se tudi končale slovenske sanje o preboju v četrtfinale, ki bo 25. januarja v Gdansku.

Slovence v nedeljo čaka zadnja tekma proti Črnogorcem. V primeru zmage in osvojitve tretjega mesta v skupini I bodo naredili velik korak proti uvrstitvi na enega od treh kvalifikacijskih turnirjev za nastop na poletnih olimpijskih igrah v Parizu 2024.

Danes bosta v Krakovu še dve tekmi v skupini I. Ob 18.30 se bo začela tekma med Francijo in Iranom, ob 20.30 pa med Poljsko in Črno goro.

Po nepolnem drugem krogu v skupini I je v vodstvu Španija z osmimi, Francija (tekma manj) je zbrala šest, Slovenija štiri, Črna gora dve, Poljska in Iran (vsi tekma manj) pa sta brez točk.

Zorman je v uvodno postavo uvrstil vratarja Urbana Lesjaka, krilna igralca Blaža Janca in Tilna Kodrina, krožnega napadalca Blaža Blagotinška ter zunanje igralce Deana Bombača, Jureta Dolenca in Aleksa Vlaha. Slednjega je uvodoma v obrambi 6-0 menjal Borut Mačkovšek, zelo kmalu pa je namesto Dolenca obrambne naloge Zorman zaupal Klemnu Cehtetu.

V slovenski igri je bilo uvodoma čutiti preveč spoštovanja do Špancev, dodatno pa jih je "ustrašil" tudi vratar Gonzalo Perez de Vargas z nekaterimi svojimi obrambami. Po medli slovenski predstavi v obrambi in napadu so jim tekmeci po vsega desetih minutah ušli na štiri gole (2:6), nato pa so se Zormanovi varovanci le prebudili.

Najprej jih je dvignil Lesjak z nekaterimi svojimi bravuroznimi obrambami - v enem napadu je v seriji ubranil kar tri strele španskim rokometašem -, po vstopu Mateja Gabra pa so se prebudili tudi njegovi soigralci v polju. Med deveto in 16. minuto so naredili delni izid 5:1, za izenačenje na 7:7 pa je zadel Bombač.

Blaž Janc
Blaž Janc FOTO: Damjan Žibert

Slovenski rokometaši so v drugi polovici prvega polčasa povsem vzpostavili ravnotežje na igrišču. Na "veteransko špansko sekcijo" v napadu - v njej sta bila 36-letni Joan Canellas in dve leti mlajši Jorge Maqueda - so znali ustrezno odgovoriti. Stekla je tudi igra v napadu, v 27. minuti pa so po "projektilu" Mačkovška tudi prvič na tekmi povedli s 14:13.

Slovenski rokometaši so se na na veliki odmor odpravili z neodločenim izidom (15:15). V drugem polčasu se je v dvorani Tauron odvijal neusmiljen boj za vsak košček igrišča in jasno je bilo, da bodo o zmagovalcu odločale malenkosti in taktične ukane Zormana in španskega selektorja Jordija Ribere.

Slovenci so v 37. minuti po golu Blagotinška zadnjič na dvoboju povedli z 19:18, nato pa so pred 2100 gledalci v dvorani Tauron zagospodarili rokometaši s Pirenejskega polotoka. Slovenija je po nekaterih tehničnih napakah izgubila ritem v svoji igri, kar so izkušeni in z vsemi žavbami namazani Španci izkoristili in jim v 49. minuti ušli na pet golov (21:26).

V zadnjih desetih minutah so imeli Španci popoln nadzor nad slovenskimi rokometaši. Zormanovi varovanci so jim sprva kljubovali, v 54. minuti so se jim približali na tri gole (23:26). Po španskem delnem izidu 3:0 med 55. in 57. minuto in zaostanku s 23:29 pa je bilo docela jasno, da bodo v 14. medsebojnem dvoboju na velikih tekmovanjih doživeli dvanajsti poraz.

V slovenski izbrani vrsti je bil na današnji tekmi proti Špancem najbolj učinkovit Jure Dolenec s sedmimi goli, Blaž Janc je dosegel pet zadetkov.