Fantastičen uspeh: Izjemni Garnbretova in Kramplova pokorili konkurenco

München, 17. 08. 2022 16.51 |

A.V., T.Š., STA
96

Janja Garnbret je prva zmagovalka nove discipline športnega plezanja, kombinacije balvani-težavnost. Kot prva je na istem evropskem prvenstvu osvojila tri naslove, trojček zmag, po težavnosti in balvanih še v kombinaciji, ki bo na olimpijskih igrah 2024 v Parizu. Za popoln slovenski dan v Münchnu je z drugim mestom poskrbela Mia Krampl.

V kombinaciji so se tekmovalke danes rangirale po povsem novem točkovanju. Na voljo je bilo 200 točk, 100 točk v balvanih in 100 točk v težavnosti.

V obeh današnjih finalnih krogih, v katerih se je merilo osem finalistk, je slavila Janja Garnbret, ki je že z osvojenimi štirimi balvani, tremi v prvem poskusu, in enem v dveh, osvojila največ - 99,9 točke. Tudi v težavnostnem delu je Garnbretova potrdila status najboljše, ko je osvojila vrh smeri ter svoj tretji naslov evropske prvakinje v bavarski prestolnici osvojila z rekordnim izkupičkom 199,9 točke.

Presenetljivo dobro se je v balvanski rundi finala odrezala Golničanka Mia Krampl. Po prvem delu je bila tretja z 80,9 točke, dvema vrhovoma v prvem poskusu, enim v dveh in cono. V težavnosti pa je splezala vse do vrha ter si zagotovila kolajno z izkupičkom 180,9 točke ter priborila dvojno slovensko zmago v bavarski prestolnici.

Posamični težavnostna in balvanska tekma na prvenstvu stare celine sta predstavljali kvalifikacijska kroga za uvrstitev v finale kombinacije po posebnem točkovanju. Na poti do super finala je Garnbretova osvojila rekordnih 2000 točk, Kramplova, ki je bila četrta v težavnosti in 21. balvanih, je bila v tej razvrstitvi sedma.

Slovenki odlični že v prvem delu tekmovanja
Janja Garnbret je edina od osmih finalistk pri vseh štirih finalnih balvanih osvojila vrh smeri, prve tri v prvem poskusu, le v zadnjem je morala v steno dvakrat, za najboljši izkupiček 99,9 točke.

Presenetljivo dobro se je v balvanski rundi finala odrezala Golničanka Mia Krampl, ki je v kvalifikacijah balvanov na 21. mestu ostala brez polfinala. Po prvem delu je tretja z 80,9 točke dvema vrhovoma v prvem poskusu, enim v dveh in cono. Toliko točk kot Gorenjka je zbrala tudi domačinka Hannah Meul, ki pa je pred Kramplovo zaradi boljše uvrstitve v prejšnjih krogih.

Finalistke so se na Königsplatzu v bavarski prestolnici v odločilnem delu prvenstva najprej pomerile v balvanskem plezanju. Uvodni balvanski rebus ni bil zahteven, od osmih je vrh v prvem poskusu osvojilo sedem tekmovalk, ko je vsaka v skladu s posebnim točkovanjem prejela po 25 točk. Vrh sta v prvem balvanu osvojili tudi obe Slovenki Garnbretova in Kramplova.

Tudi na drugem balvanu sta bili Slovenki med tekmovalkami, ki so vrh osvojile v prvem poskusu. Po polovici balvanskega dela finala so bile tekmovalke izenačene, zato pa se je razlika naredila na tretjem balvanu, ki se je izkazal za najbolj zahtevnega, a ne za olimpijsko in svetovno prvakinjo v kombinaciji, takrat še v kombinaciji s hitrostjo, ter novo evropsko balvansko prvakinjo.

Do vrha je zmogla le super šampionka iz Slovenije. Garnbretova je odčitala novo lekcijo tekmicam ter v teniškem žargonu dobila odločilno točko. Medtem ko so se njene tekmice morale zadovoljiti z osvojenim oprimkom, ki označuje sredino (cona), je Garnbretova edina po treh balvanih imela že 75 točk. V zadnjem pa je pustila desetinko točke, ker je šla v steno dvakrat.

Ganbretova je posamično v težavnosti v Münchnu osvojila naslov evropske prvakinje, Kramplova pa je bila četrta. Meri na tretje zlato na prvenstvu v Münchnu, s čimer bi postavila nov mejnik v že tako mejnikov polni karieri. Težavnostna in balvanska tekma sta predstavljali kvalifikacijska kroga za uvrstitev v finale kombinacije po posebnem točkovanju. Na poti do super finala je Garnbretova osvojila rekordnih 2000 točk, Kramplova je bila v tej razvrstitvi sedma.

V kombinaciji se bodo tekmovalke danes rangirale po povsem novem točkovanju. Na voljo je 200 točk, 100 točk v balvanih in 100 točk v težavnosti. Slavila bo tista, ki bo zbrala največ točk.

Janja Garnbret je na evropskem prvenstvu v Münchnu zlatima odličjema v balvanih in težavnosti dodala še zlato v novi olimpijski disciplini športnega plezanja - kombinaciji. FOTO: AP